REKLAMA

Ruszają wypłaty czternastej emerytury

2021-10-28 14:23
publikacja
2021-10-28 14:23
Ruszają wypłaty czternastej emerytury
Ruszają wypłaty czternastej emerytury
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Czternasta emerytura jest przyznawana z urzędu, niepotrzebny jest żadnej wniosek, nikt nie musi nam w niczym pomagać - podkreśliła w czwartek prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska.


Na konferencji prasowej w Domu Seniora w Błoniach Uścińska była pytana o przypadki oszukiwania emerytów przez osoby podające się za pracowników ZUS i oferujące pomoc w wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę.

Uścińska odpowiedziała, że takie zdarzenia "miały miejsce jakiś czas temu i nie była to jakaś wielka skala". Zaznaczyła, że ZUS przeprowadził specjalną kampanię informacyjną skierowaną do emerytów.

Prezes ZUS przypomniała, że czternasta emerytura jest przyznawana z urzędu. "Te świadczenia są przyznawane z urzędu, niepotrzebny jest żadnej wniosek, nikt nie musi nam w niczym pomagać" - podkreśliła.

Mówiła, że jeżeli ktoś jest emerytem, rencistą albo pobiera inne świadczenie, to z urzędu, w terminach przewidzianych do wypłaty normalnych świadczeń, dodatkowo przychodzi czternasta emerytura.

Tzw. czternastka w 2021 r. wyniesie 1250,88 zł brutto. Będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do świadczeń będzie zawieszone.

Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto, otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Na przykład: jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, wówczas czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł (1250,88 – 100 zł = 1150,88 zł).

Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Czternasta emerytura zostanie wypłacona ok. 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać ok. 7,9 mln świadczeniobiorców.

W kwietniu tego roku emeryci, renciści i inni odbiorcy świadczeń długoterminowych otrzymali już trzynastą emeryturę w kwocie 1250,88 zł brutto. Świadczenie przysługiwało w pełnej wysokości, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia podstawowego. (PAP)

Autor: Karol Kostrzewa

kos/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (2)

dodaj komentarz
alberto2020
Emeryci to bardzo liczna grupa, wybory prędzej czy później przyjdą i prezes im przypomni na kogo warto oddać głos
3456
ale kasy wreszcie kupie sobie leki

Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki