Rosyjski operator MTS ma zapłacić 850 mln dol. kary za łapówki

Notowany na amerykańskich giełdach papierów wartościowych rosyjski operator telekomunikacyjny MTS ma zapłacić w USA 850 mln dolarów kary za praktyki korupcyjne w Uzbekistanie - poinformowała w czwartek Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

(fot. Alexander Demianchuk / Reuters)

SEC podała, że MTS zawarł z nią i amerykańskim ministerstwem sprawiedliwości ugodę, w której przyznał się do złamania ustawy o praktykach korupcyjnych za granicą (Foreign Corrupt Practices Act - FCPA) poprzez korupcyjne działania spółki córki MTS w Uzbekistanie w latach 2004-2012.

Również biuro prasowe MTS przekazało, że przedsiębiorstwo zawarło z SEC i ministerstwem sprawiedliwości USA "ugodę w sprawie działalności w Uzbekistanie".

Rosyjska redakcja BBC odnotowuje, że MTS już w listopadzie 2018 roku utworzył fundusz rezerwowy w wysokości 55,8 mld rubli (846 mln dol.) na wypadek możliwej - kary w USA.

Dochodzenie wobec MTS, innego rosyjskiego operatora Vimpelcom i szwedzkiej spółki Telia amerykański resort sprawiedliwości i SEC rozpoczęły w 2014 roku. Wszystkie te firmy były notowane na amerykańskich giełdach.

Spółki te były podejrzane o dawanie łapówek strukturom, które według mediów były bliskie Gulnarze Karimowej, córce byłego prezydenta Uzbekistanu Islama Karimowa, w zamian za zgodę na prowadzenie działalności w tym środkowoazjatyckim kraju.

Według amerykańskich śledczych za wejście na uzbecki rynek w 2004 r. MTS miał zapłacić co najmniej 420 mln dolarów. 100 mln dol.miało trafić do zarejestrowanej w Gibraltarze firmy Swisdorn, która mogła być powiązana z Karimową.

Vimpelcom już w 2016 r. zapłaciła karę w wysokości 795 mln dolarów, a Telia pod koniec 2017 r. zapłaciła 965 mln dol. tytułem kary.

W okresie 2004-2012 w Uzbekistanie prowadziła działalność spółka córka MTS - Uzdunrobita. Jak zauważa rosyjski niezależny portal Dożd, firma pod naciskiem uzbeckich władz zbankrutowała i musiała zakończyć działalność w tym kraju.

W 2014 r. MTS podpisał ugodę z władzami w Taszkencie, a na rynku powstało wspólne przedsiębiorstwo MTS i uzbeckiego regulatora medialnego - Universal Mobile Systems. Udziały w tej strukturze MTS sprzedał w 2016 r. uzbeckiemu rządowi za 1 dolara ze względu na "szereg przyczyn biznesowych" - informuje rosyjska redakcja BBC.

MTS świadczy usługi telekomunikacyjne w Rosji, Armenii, Kirgistanie, Turkmenistanie, Uzbekistanie, na Ukrainie i Białorusi. Jest notowana na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych NYSE, NASDAQ i moskiewskiej giełdzie papierów wartościowych.(PAP)

ndz/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil