REKLAMA

Raport komisji Izby Reprezentantów: Trump nadużył urzędu

2019-12-03 20:21, akt.2019-12-04 06:41
publikacja
2019-12-03 20:21
aktualizacja
2019-12-04 06:41

Donald Trump nadużył urzędu prezydenta dla swej korzyści, zabiegając o zagraniczną pomoc w wyborach prezydenckich w 2020 roku - głosi opublikowany we wtorek raport komisji wywiadu kontrolowanej przez Demokratów Izby Reprezentantów USA.

fot. Joe Burbank / / Reuters

300-stronnicowy raport, który obszernie informuje o wnioskach ze śledztwa w sprawie ewentualnego impeachmentu prezydenta, zostanie poddany pod głosowanie komisji niższej izby Kongresu we wtorek o godz. 18 (północ czasu polskiego). Z uwagi na to, że przewagę mają w niej Demokraci, oczekuje się, że będzie to jedynie formalnością.

Dochodzenie - głosi dokument - "ujawniło trwające miesiącami zabiegi" Trumpa, by "użyć mocy swojego urzędu" do zabiegania o "zagraniczną ingerencję" dla jego własnej korzyści w wyborach prezydenckich w 2020 roku.

Dwa główne oskarżenia, jakie postawiono w raporcie Trumpowi, to "uzależnianie spotkania w Białym Domu i pomocy wojskowej dla Ukrainy od publicznego ogłoszenia śledztw korzystnych dla jego kampanii reelekcyjnej" oraz "utrudnienie śledztwa ws. impeachmentu przez instruowanie świadków i agencji (rządowych), by ignorowali wezwania pod rygorem kary do złożenia dokumentów i zeznań".

"Intryga prezydenta Trumpa osłabiła amerykańską politykę zagraniczną wobec Ukrainy i podważyła nasze narodowe bezpieczeństwo (...)" - napisano w streszczeniu raportu.

"Dowody jasno wskazują, iż prezydent Trump wykorzystał swój urząd, by wywierać presję na Ukrainę w sprawie ogłoszenia śledztwa dotyczącego jego politycznego rywala, byłego wiceprezydenta Joe Bidena i obalonej teorii, że to Ukraina, a nie Rosja ingerowała w wybory w 2016 roku. Te śledztwa miały przynieść korzyści jego kampanii reelekcyjnej w 2020 roku" - napisali w oświadczeniu szefowie trzech komisji, które prowadziły dochodzenie w tej sprawie.

Do publikacji raportu doszło na dzień przed przesłuchaniem w Izbie Reprezentantów ekspertów, co jest kolejnym krokiem w śledztwie dotyczącym impeachmentu. Prezydent od wtorku przebywa na szczycie NATO w Londynie.

Prezydent komentuje

Biały Dom ogłosił we wtorek, że raport komisji nie zawiera "żadnych dowodów" świadczących przeciwko Trumpowi.

"Ten raport nie pokazuje nic więcej niż ich (Demokratów) frustracje. (...) Czyta się go, jak wynurzenia piwnicznego blogera, który stara się coś udowodnić, kiedy nie ma na to dowodów" - stwierdziła rzeczniczka Białego Domu Stephanie Grisham.

Wcześniej w poniedziałek raport opublikowali Republikanie. Ich zdaniem w trakcie śledztwa Izby Reprezentantów nie udowodniono, że w postępowaniu Trumpa było coś nagannego.

"8 listopada 2016 roku 63 miliony Amerykanów z całego kraju wybrały Donalda Trumpa na 45. prezydenta USA. Obecnie, na niecały rok przed kolejnymi wyborami prezydenckimi, 231 Demokratów z Izby Reprezentantów w Waszyngtonie próbuje anulować wolę Amerykanów" - głosi na wstępie raport Republikanów.

Prowadzone w Izbie Reprezentantów śledztwo ma ustalić, czy istnieją podstawy do odsunięcia prezydenta od władzy.

Ma ono wykazać, czy prezydent nadużył władzy, złamał przepisy prawa wyborczego, utrudniał działanie wymiaru sprawiedliwości, bądź też postąpił niewłaściwie, narażając bezpieczeństwo narodowe USA w relacjach z Kijowem, w których - według sygnalisty z CIA oraz kilku przesłuchanych świadków - miał naciskać na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, by uruchomił dwa śledztwa na Ukrainie wymierzone w jego politycznych rywali z Partii Demokratycznej.

Trump uważa, że jego rozmowa z Zełenskim była "perfekcyjna", a śledztwo Demokratów uznaje za motywowane politycznie "polowanie na czarownice".

W celu rozpoczęcia impeachmentu, czyli procesu prezydenta przed sądem Kongresu, zarzuty opracowane i przyjęte przez komisję sprawiedliwości muszą zostać przyjęte zwykłą większością głosów podczas głosowania całej Izby Reprezentantów. Oczekuje się, że może do niego dojść jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
grab
Co zrobi po impeachmencie Trumpa polski prezydent i rząd, którzy wchodzą mu bez wazeliny...
samsza
Dowody jasno wskazują, iż wszystkie dotychczasowe polowania na Trumpa mają demokratom przynieść korzyści w kampanii w 2020 roku
silvio_gesell
Jak zawsze ludzie szukają kozła ofiarnego. Tam Trump, tu Banaś. „Kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamień.”
open_mind
Bardzo chętnie bym w ciebie rzucił, bo menda jesteś wyjątkowa. Ciekawe czy masz rodzinę i jak z tobą wytrzymują?
silvio_gesell odpowiada open_mind
Mam żonę i dwójkę dzieci. Jak narazie ludzie poza rodziną nie wytrzymują.
open_mind odpowiada silvio_gesell
A rodzina musi, dziękuję za szczerość
silvio_gesell odpowiada open_mind
Tak. Tylko dzięki rodzinie chcieć i musieć jest tym samym.
silvio_gesell odpowiada open_mind
https://www.youtube.com/watch?v=ed_UWFr13pU
raficus
Zobaczcie jak wazne jest czytac ze zrozumieniem.
Prezydent Trump jest posadzany o wykorzystanie urzedu prezydenta USA do wlasnych korzysci. A mowi to "raport komisji wywiadu kontrolowanej przez Demokratów Izby Reprezentantów USA." To juz wszytsko wiadomo. Juz teraz wiem ze ten smieszny raporcik nie jest wart ani funta
Zobaczcie jak wazne jest czytac ze zrozumieniem.
Prezydent Trump jest posadzany o wykorzystanie urzedu prezydenta USA do wlasnych korzysci. A mowi to "raport komisji wywiadu kontrolowanej przez Demokratów Izby Reprezentantów USA." To juz wszytsko wiadomo. Juz teraz wiem ze ten smieszny raporcik nie jest wart ani funta klakow jesli byl spozadzony przez demokratycznych cwiercmozgow.
open_mind
Izba Reprezentantów to takie nasze PO

Powiązane: Impeachment Donalda Trumpa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki