REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Rafako pracuje nad spełnieniem warunków umowy inwestycyjnej

2021-11-18 14:08
publikacja
2021-11-18 14:08
Rafako pracuje nad spełnieniem warunków umowy inwestycyjnej
Rafako pracuje nad spełnieniem warunków umowy inwestycyjnej
/ GPW

Rafako pracuje nad spełnieniem warunków zawieszających umowę inwestycyjną, musi m.in. zawrzeć porozumienia z partnerami handlowymi i bankami - poinformował PAP Biznes prezes Radosław Domagalski-Łabędzki. Spółka szacuje, że potrzebowałaby 200 mln zł nowego finansowania.

"Pozytywnie oceniam podpisanie wstępnych warunków umowy inwestycyjnej. To są pewne ramy procesu inwestycyjnego, które doprowadzą do zmian właścicielskich. Mam nadzieję, że proces będzie przebiegać zgodnie z wyznaczonym harmonogramem, choć warunki zawieszające, które Rafako musi spełnić, by umowa doszła do skutku, są bardzo wymagające" - powiedział PAP Biznes prezes Radosław Domagalski-Łabędzki.

12 listopada Rafako, Polimex Mostostal i Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw FIZ AN podpisali wstępne warunki umowy inwestycyjnej dotyczące Rafako. Przewidują, że Polimex i fundusz mają kupić akcje Rafako należące do PBG i Multaros. Inwestorzy mają również zapewnić Rafako do 31 mln zł finansowania po nabyciu akcji.

W ramach ustaleń przewidziano, że ewentualna transakcja zakupu akcji Rafako może zostać dokonana nie później niż do końca maja 2022 r., nie wcześniej jednak niż 10 dni roboczych od spełnienia wszystkich warunków zawieszających.

Do połowy grudnia spółka musi zawrzeć porozumienia z partnerami handlowymi, a do końca stycznia porozumienie z bankami w sprawie refinansowania.

"Musimy też doprowadzić do końca proces pomocy publicznej. Jeśli warunki zostaną spełnione, to Rafako ma autostradę do normalnego funkcjonowania na rynku" - powiedział prezes.

Jak dodał, jest przekonany, że gdy spełnione zostaną warunki handlowe, to spółka stanie się dużo bardziej atrakcyjna dla inwestorów.

"Mamy teraz instrument do tego, by zakończyć procesy negocjacji z partnerami handlowymi, np. z Gaz-System, czy JSW Koks, co w warunkach niepewności kapitałowej było niemożliwe. Nikt nie chciał z nami rozmawiać, zawierać daleko idących kompromisów, bo nie było gwarancji, że spółka przetrwa. Teraz takiego ryzyka w zasadzie nie ma lub jest dużo mniejsze" - powiedział Domagalski-Łabędzki.

Spółkę czeka podpisanie aneksu z JSW Koks, który pozwoli kontynuować projekt budowy bloku energetycznego opalanego gazem koksowniczym w EC Radlin.

"Jesteśmy po dacie zakończenia projektu. Trzeba się zdecydować, czy ma być kontynuowany. Toczą się mediacje z JSW Koks w Prokuratorii Generalnej i mam nadzieję, że doprowadzą one do jakiegoś przełomu. Skala wyzwań jest podobna do tych w projekcie Tauronu w Jaworznie. W moim przekonaniu kompromis opłaca się obu stronom. Szacujemy, że inwestycja mogłaby zostać zakończona w połowie 2023 roku" - powiedział prezes Rafako.

Jak dodał, spółka liczy też na porozumienie z Gaz-System.

"Gaz-System jest wymagającym i trudnym partnerem. Mam jednak nadzieję, że unikniemy niepotrzebnych napięć i rozliczymy wypowiedziane rok temu kontrakty. Myślę, że Prokuratoria Generalna będzie nam pomagać przełamać trwający rok impas. Liczę, że Gaz-System nie będzie hamował procesu inwestorskiego w Rafako" - powiedział.

Jednym z warunków zawieszających umowy jest refinansowanie zadłużenia Rafako.

"W naszej branży nie można funkcjonować bez dostępu do linii gwarancyjnych, instrumentów finansowych. Podpisanie termsheet stwarza warunki, by osiągnąć szerokie porozumienie wokół dalszego finansowania długoterminowego Rafako" - powiedział prezes spółki.

"Przedstawiliśmy instytucjom finansowym nasze oczekiwania, które pozwolą Rafako kontynuować działalność. Instytucje stawiają pewne warunki spółce i inwestorom. Praktyka pokazuje, że z bankami najtrudniej się rozmawia i na pewno będzie to trudne wyzwanie, by pogodzić interesy wszystkich stron. Dla niektórych instytucji, zwłaszcza gwarantów na bloku w Jaworznie, brak porozumienia z Rafako byłby katastrofą. Zakładam więc, że wszystkim się opłaca doprowadzić do kompromisu. Czekają nas dwa miesiące trudnych negocjacji. Jesteśmy jednak skazani na racjonalne porozumienie, bo inaczej nasi interesariusze poniosą horrendalne straty, a koszt kompromisu jest nieporównywalnie niższy" - dodał.

Pytany o kwotę potrzebnego finansowania odpowiedział: "Kwota 200 mln zł nowego finansowania pozwoliłaby nam stanąć na nogi. To lewar na budowanie portfela zamówień na poziomie 2 mld zł. To jest skala możliwości Rafako może nie w 2022 czy 2023 roku, ale już w 2024 roku moglibyśmy znacząco przekroczyć 1 mld zł przychodów".

"Jeśli do końca stycznia uda się spełnić warunki zawieszające dotyczące refinansowania i partnerów handlowych, to wierzę, że spółka będzie atrakcyjna w sensie przekształceń własnościowych i proces właścicielski zamknie się w pierwszym półroczu" - powiedział prezes Rafako.

Jak zaznaczył, warunkiem podstawowym wejścia w życie umowy inwestycyjnej jest synchronizacja bloku w Jaworznie.

"Rafako musi pokazać, że jest w stanie ponownie uruchomić blok i wpiąć go do sieci. Ustaliliśmy, że termin synchronizacji jest przewidywany na 29 kwietnia 2022 roku. Realizujemy harmonogram, który jest załącznikiem do ugody mediacyjnej. Prace na terenie inwestycji trwają 20 godzin dziennie, na dwie zmiany, na maksimum możliwości. Pracujemy nad demontażem i montażem palników, usuwamy zidentyfikowane problemy" - powiedział Radosław Domagalski-Łabędzki.

Anna Pełka (PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki