REKLAMA

Obniżka stóp procentowych od RPP pod choinkę? Ekonomiści nie spodziewają się niespodzianek

Krzysztof Kolany2023-12-05 06:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-12-05 06:00

To będzie ostatnie w 2023 roku planowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zdaniem ekonomistów tym razem nie będzie niespodzianki i stopy procentowe zostaną utrzymane bez zmian. Jest dość prawdopodobne, że taki stan rzeczy utrzyma się do końca zimy.

Obniżka stóp procentowych od RPP pod choinkę? Ekonomiści nie spodziewają się niespodzianek
Obniżka stóp procentowych od RPP pod choinkę? Ekonomiści nie spodziewają się niespodzianek
/ NBP

Przez trzy poprzednie posiedzenia RPP regularnie zaskakiwała. Najpierw we wrześniu zdecydowała się na drastyczne – i zdaje się kompletnie niepotrzebne – cięcie stóp procentowych aż o 75 pb. Ekonomiści byli wtedy podzieleni na dwa obozy, z których jeden zakładał obniżkę tylko o 25 pb., a drugi brak takowej. Pewnym zaskoczeniem była też październikowa decyzja o obniżce tylko o 25 pb. Rynek skłaniał się wtedy ku cięciu o 50 pb., a prognozy analityków były nadzwyczaj rozbieżne.

Zaskoczeniem była także decyzja listopadowa, gdy RPP na przekór niemal wszystkim oczekiwaniom na obniżkę o 25 pb. zdecydowała się pozostawić stopy procentowe bez zmian. Podczas listopadowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński niemal wprost zapowiedział, że na razie jest to koniec obniżek stóp i że najprawdopodobniej do marca pozostaną one bez zmian.

Reklama

- Po ostatnich obniżkach przestrzeń do ewentualnych dalszych obniżek stóp procentowych znacząco się zmniejszyła. Po drugie w ostatnim czasie istotnie wzrosła niepewność dotycząca tempa dezinflacji w kolejnych kwartałach – zaznaczył przewodniczący RPP.

Idzie zima, stopy bez zmian

Oficjalnym pretekstem pauzy w cyklu obniżek jest niepewność związana ze zmianą władzy. Nie wiemy, co nowy parlament zrobi ze stawką VAT na żywność czy zamrożeniem taryf na energię elektryczną i gaz dla gospodarstw domowych. A są to kwestie, które mają bardzo istotny wpływ na ścieżkę wskaźnika CPI (ale już nie na same procesy inflacyjne). W związku z tym Rada chce poczekać na rozstrzygnięcia legislacyjne oraz na kolejną projekcję inflacyjną analityków Narodowego Banku Polskiego, która zostanie sporządzona w marcu.

Ale istota rzeczy najprawdopodobniej ma charakter stricte polityczny. Obecny prezes NBP oraz kilku członków RPP jest ściśle związana z ekipą Prawa i Sprawiedliwości. Trudno oczekiwać od tych ludzi, aby równie ochoczo wspierali politykę nowego rządu, obniżając mu koszty finansowania nominalnie monstrualnego deficytu budżetowego na 2024 rok. Zapewne nie jest przypadkiem, że Rada entuzjastycznie cięła stopy procentowe przed październikowymi wyborami parlamentarnymi i zaprzestała cięć, gdy w wyniku elekcji dojdzie do zmiany rządu.

- Narodowy Bank Polski w krótkiej perspektywie będzie prowadził bardziej jastrzębią politykę odnośnie stóp procentowych, ponieważ „głosowania prezesa (NBP – PAP) Glapińskiego były znacznie bardziej jastrzębie za rządów Platformy Obywatelskiej” – odnotowali analitycy banku Goldman Sachs. Dlatego też scenariuszem bazowym na rynku jest utrzymanie stopy referencyjnej NBP na niezmienionym poziomie przynajmniej do marca 2024 roku.

Stabilnie i co dalej?

Osobną kwestią jest to, co stanie się z kosztami kredytu w NBP w przyszłym roku. - Niemniej jednak, wraz z gwałtownym spadkiem inflacji, nadal spodziewamy się znacznych obniżek stóp procentowych w 2024 roku – prognozują w Goldman Sachs.

- Naszym zdaniem czeka nas kilka spokojnych miesięcy w polityce pieniężnej, a dyskusja o ewentualnych zmianach stóp może powrócić w marcu, kiedy znane będą, przynajmniej krótkookresowe, perspektywy polityki fiskalnej oraz nowa projekcja NBP dla PKB i inflacji – twierdzą ekonomiści PKO BP.

Dodają też, że na grudniowych posiedzeniach Rady Polityki Pieniężnej rzadko kiedy dochodzi do zmian stóp procentowych. Natomiast względem perspektyw przyszłorocznych zdania ekspertów są podzielone. Na rzecz powrotu do cyklu obniżek przemawiają prognozy zakładające obniżenie się inflacji CPI. Tyle tylko, że po ewentualnym spadku inflacji w okolice 4% wiosną reszta roku może przynieść ponowną zwyżkę tego wskaźnika.

W listopadzie inflacja CPI spadła do 6,5% i osiągnęła najniższy poziom od przeszło dwóch lat. Warto przypomnieć, że cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego wynosi 2,5% i po raz ostatni był zrealizowany 33 miesiące temu. Polska gospodarka od ponad czterech lat boryka się z silną krajową presją inflacyjną, manifestującą się w dwucyfrowej dynamice cen niektórych usług. W 2024 roku czynnik ten może jeszcze przybrać na sile za sprawą potężnej, niemal 20-procentowej podwyżki płacy minimalnej, hojnych transferach socjalnych (n-te emerytury, 800+, etc.) oraz ożywieniu popytu konsumpcyjnego napędzanego przez rozgrzany rynek pracy i powrót realnego wzrosty wynagrodzeń.

Równocześnie dezinflacyjnie w dalszym ciągu mogą oddziaływać czynniki globalne w postaci spadających cen płodów rolnych, stabilizacji na rynkach paliwowych, niższych cen surowców energetycznych oraz deflacji w przemyśle.  

- Tempo dezinflacji spowolniło, popyt konsumpcyjny przybiera na sile, a skłonność większości RPP do obniżek stóp zdecydowanie osłabła. Dodatkowo, utrzymuje się wysoka niepewność regulacyjna – konkludują eksperci PKO BP.

Jak zwykle nie znamy godziny ogłoszenia decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Polskie władze monetarne potrafią zakomunikować swoją decyzję zarówno popołudniu, jak i wczesnym wieczorem. Zwykle (ale nie zawsze) do godziny 16:00 pojawiał się oficjalny komunikat po posiedzeniu Rady.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Telefon: 697 660 684

Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (9)

dodaj komentarz
bha
Raczej musieliby trochę jeszcze okroić Zyski systemowi Mamony, ze spadku dalszego rat kredytowych. Cóż... ale czy są na tyle twardzi i naprawdę niezależni?????.Niestety ja osobiście bardzo w to wątpię.
vladymir
Nie da się treści artykułu logicznie powiązać! P. Kolany ma pretensję, że RPP nie obniża stóp procentowych na złość ew. rządowi Tuska w zakresie finansowania deficytu budżetowego, mimo że w tym samym artykule żąda, aby dojść jak najprędzej do celu inflacyjnego 2,5% co wymaga co najmniej utrzymania obecnego poziomu stóp. Ponadto wcześniejsze Nie da się treści artykułu logicznie powiązać! P. Kolany ma pretensję, że RPP nie obniża stóp procentowych na złość ew. rządowi Tuska w zakresie finansowania deficytu budżetowego, mimo że w tym samym artykule żąda, aby dojść jak najprędzej do celu inflacyjnego 2,5% co wymaga co najmniej utrzymania obecnego poziomu stóp. Ponadto wcześniejsze obniżki stóp -uważa p. Kolany- były na życzenie PiS tak jakby ich wpływ po 2 miesiącach nagle traciły swój cel działania po ew. zmianie władzy. I jaszcze: czy twierdząc, że brak obniżek stóp ma charter polityczny (przeciw Tuskowi) nie żada czasem odejścia od zasady zależności NBP na rzecz nowej władzy?
kch002
Niezaleznie od spektaklu politycznego z prezesem NBP, stopy nie spadna az do jesieni, inflacja zaliczy dolek na wiosne ze wzgl. na efekt bazy zeszlego roku i zacznie stopniowo rosnac a wraz z nia bedzie odwrotnie spadala wartosc PLN i to byloby na tyle.
bha
Oby wróciły do stanu wyjściowego jak najszybciej.Bo tyle te wyższe stopki,stopeczki od ponad 2 lat dają inflacji szczególnie tej detalicznej nadal sekretnie dojnej i najwyższej!!!!!, tyle te stopeczki jej dają co zeszłorocznych deszcz,Śnieg.Stopki mają tylko wpływ na spadek inflacji w wygodnych statystykach jedynie co jest namacalnie Oby wróciły do stanu wyjściowego jak najszybciej.Bo tyle te wyższe stopki,stopeczki od ponad 2 lat dają inflacji szczególnie tej detalicznej nadal sekretnie dojnej i najwyższej!!!!!, tyle te stopeczki jej dają co zeszłorocznych deszcz,Śnieg.Stopki mają tylko wpływ na spadek inflacji w wygodnych statystykach jedynie co jest namacalnie to dają stopki od ponad 2 lat niemałe dodatkowe zyski systemowi mamony przecież ze znacznie co m-c wyższych rat kredytów u milionów osób!!!!.Brak na to..............słów.
men24a
Żadnych już obniżek nie będzie.
Adaś teraz pokaże suwerenowi skąd biorą się pieniądze na 800+
nodd
Jaszczomp pokaż wszystkim jaja, pokaż jaki jesteś niezależny, opuść stópki na podłogę :)
bha
Musieliby trochę jeszcze okroić Zyski systemowi Mamony, cóż... ale czy są na tyle twardzi i naprawdę niezależni?????.
baret1
tak
najlepiej niech zetną do zera
żeby kredytom było miło i skończyły się te głupie artykuły
o obniżkach stóp procentowych na bankierze

Powiązane: RPP obniża stopy procentowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki