REKLAMA
PIT 2023

Rada Polityki Pieniężnej znów zaskoczyła rynek. Tym razem brakiem obniżki

Krzysztof Kolany2023-11-08 15:15, akt.2023-11-08 16:09główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-11-08 15:15
aktualizacja
2023-11-08 16:09

Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na trzecią z rzędu obniżkę stóp procentowych. Wbrew oczekiwaniom większości ekonomistów koszty kredytu w NBP pozostały bez zmian.

Rada Polityki Pieniężnej znów zaskoczyła rynek. Tym razem brakiem obniżki
Rada Polityki Pieniężnej znów zaskoczyła rynek. Tym razem brakiem obniżki
fot. KACPER PEMPEL / /  Reuters / Forum

Po bardzo nieprzewidywalnych dwóch poprzednich posiedzeniach tym razem decyzja RPP budziła znacznie mniejsze emocje. Większość ekonomistów spodziewała się obniżki stóp procentowych o 25 pb. Zatem decyzja o braku obniżki jest mocno zaskakująca.

NBP

Na mocy wtorkowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej  stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego nadal będą kształtować się następująco:

 • stopa referencyjna: 5,75 proc. w skali rocznej (poprzednio 5,75 proc.),
 • stopa lombardowa: 6,25 proc. w skali rocznej (poprzednio 6,25 proc.),
 • stopa depozytowa: 5,25 proc. w skali rocznej (poprzednio 5,25 proc.),
 • stopa redyskonta weksli: 5,80 proc. w skali rocznej (poprzednio 5,80 proc.),
 • stopa dyskontowa weksli: 5,85 proc. w skali rocznej. (poprzednio: 5,85 proc.)
Reklama

6 września Rada Polityki Pieniężnej dokonała szokującego cięcia stóp o 75 pb. Miesiąc później Rada zdecydowała się już na łagodniejszy wariant, obniżając koszty pieniądza tylko o 25 pb. W ten sposób rozpoczęty został cykl luzowania polityki monetarnej w Polsce pomimo utrzymującej się wysokiej inflacji CPI, która w październiku obniżyła się do 6,5%.

RPP komentuje decyzję

Rada ocenia, że napływające dane wskazują na niską presję popytową i kosztową w polskiej gospodarce, która w warunkach osłabionej koniunktury i spadku presji inflacyjnej za granicą oddziaływać będzie w kierunku stopniowego spadku krajowej inflacji. Biorąc pod uwagę dokonane w poprzednich miesiącach dostosowanie stóp procentowych NBP, a także niepewność co do kształtu przyszłej polityki fiskalnej i regulacyjnej oraz jej wpływu na inflację, Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie - czytamy w komunikacie. 

Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie. Rada podtrzymała ocenę, że szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki - dodano.

Ponadto w komunikacie znalazła się najnowsza projekcja NBP dotycząca prognozy inflacyjnej. Zgodnie z projekcją – przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP oraz uwzględniającą dane dostępne do 23 października 2023 r. – roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale:

 • 11,3 – 11,5% w 2023 r. (wobec 11,1 – 12,7% w projekcji z lipca 2023 r.),
 • 3,2 – 6,2% w 2024 r. (wobec 3,7 – 6,8%)
 • 2,2 – 5,3% w 2025 r. (wobec 2,1 – 5,1%

Z kolei roczne tempo wzrostu PKB według projekcji znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale:

 • -0,1 – 0,6% w 2023 r. (wobec -0,2 – 1,3% w projekcji z lipca 2023 r.),
 • 1,9 – 3,8% w 2024 r. (wobec 1,4 – 3,3%) 
 • 2,4 – 4,7% w 2025 r. (wobec 2,1 – 4,4%).

Kształtowanie się inflacji, zarówno w krótkim jak i średnim okresie, jest obarczone niepewnością, w tym związaną z przyszłą polityką fiskalną i regulacyjną - napisano w komunikacie. 

Standradowo dodano, że "dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej". 

Złoty reaguje

O tym, że decyzja była sporym zaskoczeniem, można się przekonać obserwując reakcję rynku złotego.  Po publikacji komunikatu RPP kurs euro runął w dół, spadając z przeszło 4,46 zł do niespełna 4,43 zł po godzinie 15:00. Bez większego echa decyzja Rady przeszła za to na GPW, gdzie WIG20 tylko częściowo wymazał przedpołudniowe spadki.

Wolniejsze tempo luzowania polityki monetarnej w NBP to z pewnością dobra wiadomość dla złotego. Zwłaszcza w otoczeniu najwyższych od ponad 20 lat stóp procentowych w Rezerwie Federalnej czy Europejskim Banku Centralnym. To także wsparcie dla wycen akcji banków, które mogą liczyć na wyższe od oczekiwań przychody odsetkowe. 

Wolniejsze tempo luzowania polityki monetarnej w NBP to z pewnością dobra wiadomość dla złotego. Zwłaszcza w otoczeniu najwyższych od ponad 20 lat stóp procentowych w Rezerwie Federalnej czy Europejskim Banku Centralnym. To także wsparcie dla wycen akcji banków, które mogą liczyć na wyższe od oczekiwań przychody odsetkowe.  

Nieoczekiwane spowolnienie tempa obniżek stóp procentowych przez RPP to jednocześnie zła wiadomość dla Ministerstwa Finansów i rządu. Wyższa ścieżka stóp procentowych oznaczać będzie wyższe, niż można się było spodziewać, koszty obsługi długu publicznego. Równocześnie nie tak luźna polityka pieniężna powinna sprzyjać trendom dezinflacyjnym w polskiej gospodarce.  O ile oczywiście Rada na kolejnych posiedzeniach nie wróci do ostrych obniżek stóp.

Ostra zmiana monetarnego kursu

Od października 2021 do października 2022 roku w Polsce trwał cykl podwyżek stóp procentowych. Stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego została w tym okresie podniesiona z rekordowo niskiego poziomu 0,1% do 6,75%. I na tym poziomie była utrzymywana przez 11 miesięcy. Był to także najostrzejszy cykl zacieśniania polityki monetarnej w Polsce w XXI wieku. Równocześnie stopa referencyjna NBP cały czas pozostaje poniżej poziomu inflacji CPI za ostatnie 12 miesięcy. Oznacza to, że od 2017 roku realna stopa procentowa w Polsce trwale pozostaje ujemna.

Ale od września 2023 roku w Polsce trwa (trwał?) cykl luzowania polityki pieniężnej. Łączna redukcja stopy referencyjnej NBP wyniosła 100 pb. Miało to miejsce w sytuacji, gdy główne banki centralne świata (Rezerwa Federalna, EBC, Bank Anglii) od kilku miesięcy utrzymują stopy procentowe na najwyższych poziomach w XXI wieku.

Do końca 2023 roku zaplanowane jest już tylko jedno decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Odbędzie się ono w dniach 5-6 grudnia. Natomiast na czwartek na godzinę 15:00 zaplanowana jest konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Telefon: 697 660 684

Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (105)

dodaj komentarz
bha
Cóż... Zaskoczyła chyba najprędzej brakiem konkretnej decyzji o dalszych spadkach raczej jedynie obecnie słusznej w tym coraz niestety mocniej dojnym cenowo detalu.A tak to znów z wyższ już od ponad 2 lat stopek znów popłyną kolejne co m-c miliony, miliardy zł zamiast na wewnętrzny rynek to do systemu Mamony!.Niestety
lebero654
Temu tzw. rynkowi trudno dogodzić, jak podnoszą stopy to larum, jak obniżają lament, jak zostawiają bez zmian dąsy. Coś ten rynek wybredny, albo żurnaliści muszą mieć materiał do komentowania. A ja się zastanawiam, kiedy w tzw. demokracji zaczną funkcjonować normalne normy prawne. Jak złodziej ukradnie bochenek chleba albo flaszkę Temu tzw. rynkowi trudno dogodzić, jak podnoszą stopy to larum, jak obniżają lament, jak zostawiają bez zmian dąsy. Coś ten rynek wybredny, albo żurnaliści muszą mieć materiał do komentowania. A ja się zastanawiam, kiedy w tzw. demokracji zaczną funkcjonować normalne normy prawne. Jak złodziej ukradnie bochenek chleba albo flaszkę gorzały idzie do więzienia. A taki Prezes NBP + jego eksperci pożal się Boże opowiada od 8 lat koszały opały ładując społeczeństwo w totalną inflację i chodzi na wolności. Co więcej jeszcze dostał medal od notariusza. A facet dopuszcza się oszustwa niszcząc podstawy egzystencji prostych ludzi. Oszustwo jest przestępstwem karanym przez Kodeks Karny. Czas skończyć z fikcją, że politycy ponoszą odpowiedzialność polityczną, czyli żadną. Politycy za przekręty i nieprzestrzeganie prawa winni lądować w więżieniu wtedy nikt nie poważyłby się wyciągać łap po dobro wspólne. A tak to facio się nachapie i śmieje się z maluczkich nawet jak go nie wybiorą. Dlatego do polityki pcha się tylu cwaniaków, kombinatorów i często zwykłych przestępców. Ostatnio pojawił się włoski dowcip; Dlaczego we Włoszech ostatnio nie ma porachunków mafijnych? Bo wszyscy mafiosi przeszli do partii politycznych. I coś jest na rzeczy.
szprotkafinansjery
To faktycznie dziwne, że nie uderzyli w nowy rzad obniżką stop, by osłabić złotówkę i podnieść inflację.
jas2
Akurat inflacja jest bardzo korzystna dla budżetu.
pdox
Jakby najważniejsze było "uderzenie w nowy rząd", to by ostro podnieśli, żeby za "nowego rządu" kredyciki były droższe i budżecik się jeszcze ciężej spinał.
pstrzezek odpowiada jas2
No co ty gadasz. Przecież mówiłeś że „inflacja na nic nie pływa” To co masz rozdwojenie jaźni jasiu ? :)
simonsoft8 odpowiada jas2
gdzio jej widziś cze jak zauważ ...
recydywa
Kursy na forexie opadają, a w NBP rosną - prognoza na przyszłość?

Powiązane: RPP obniża stopy procentowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki