Prezydent Lech Kaczyński nie żyje

2010-04-10 09:44
publikacja
2010-04-10 09:44

Prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria Kaczyńska nie żyją - potwierdził wiceszef prezydenckiej kancelarii Jacek Sasin. Lech Kaczyński zginął w katastrofie samolotu, który rozbił się w Smoleńsku. Miał uczestniczyć w uroczystościach 70. rocznicy mordu katyńskiego.

Samolot z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie rozbił się podczas lądowania na lotnisku w Smoleńsku. Gubernator obwodu smoleńskiego potwierdził, że w katastrofie zginęli wszyscy pasażerowie samolotu. Rosyjskie Ministerstwo do Spraw Nadzwyczajnych poinformowało, że w katastrofie zginęło 88 pasażerów.


"Na oficjalnej liście znajdowało się 89 nazwisk, ale wiemy, że jedna nie stawiła się na lotnisku. Musimy więc założyć, że w katastrofie prawdopodobnie zginęło 88 osób" - powiedział dziennikarzom rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ) Piotr Paszkowski.

Według uaktualnionych danych oprócz 88 osób, wchodzących w skład delegacji, zginęło także 7 członków załogi. Źródła rosyjskie mówią także o 132 osobach zabitych w całej katastrofie. Jednak nie są to ostatecznie potwierdzone informacje.

Rzecznik dodał, że dotarły do niego informacje, że 3 osoby mogły przeżyć katastrofę i są ciężko ranne. Nie mógł ich jednak na godz. 11:15 oficjalnie potwierdzić.

Z prezydentem podróżowała jego małżonka Maria Kaczyńska, na pokładzie byli także: wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński oraz szef IPN-u Janusz Kurtyka. Na liście pasażerów samolotu widnieją także m.in ostatni prezydent Polski na uchodźtwie Leszek Kaczorowski i prezes NBP Sławomir Skrzypek.

Według Piotra Paszkowskiego do katastrofy doszło podczas mgły. Samolot Tu 154-m miał problemy z lądowaniem. Piloci poderwali samolot w powietrze. Maszyna zahaczyła o drzewa, spadła na ziemię i zapaliła się. Ogień ugaszono. Według nieoficjalnych informacji lotnisko, na którym lądował samolot było nieprzygotowane od przyjmowania samolotów przy tak złej pogodzie. Według rosyjskich mediów, samolot spadł około 300-400 metrów od płyty lotniska.

Prezydent Rosji powołał specjalną komisję do zbadania przyczyn katastrofy samolotu.

Od dziś obowiązki prezydenta - na podstawie artykułu 131 Konstytucji - wykonuje tymczasowo mMarszałek Sejmu, czyli Bronisław Komorowski. Z zapisów ustawy zasadniczej wynika, że może to trwać maksymalnie 60 dni.

Art. 128. pkt. 2 Konstytucji stanowi bowiem: "Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej zarządza Marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej, a w razie opróżnienia urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej - nie później niż w czternastym dniu po opróżnieniu urzędu, wyznaczając datę wyborów na dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów".

Koordynację działań związanych z katastrofą samolotu Tu-154, na pokładzie którego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej udawał się na uroczystości do Katynia, przejęło Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Uruchomiło ono specjalne numery telefonów dla rodzin osób, które zginęły w katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku: 785-700-604, 785-700-201, 785-700-199, 785-700-765, 22/601-58-37, 22/601-58-24.

Ciała osób, które zginęły w sobotniej katastrofie prezydenckiego samolotu Tu-154 zostaną przetransportowane do Moskwy. Tam odbędzie się ich identyfikacja. Ostateczna i stuprocentowo pewna liczba ofiar, ani ich tożsamość nie są znane. Według doniesień mediów, od jednego do trzech pasażerów mogło nie wsiąść na pokład samolotu.

Źródło:IAR

Do pobrania

cbjpg
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (31)

dodaj komentarz
~kasia
Jeżeli Kaczyński ma być pochowany na Wawelu, to tym bardziej Ryszard Kaczorowski (człowiek historia), który był prawdziwym patriotą, ryzykował życie dla Polski nie oczekując nic w zamian.
Moje kondolencje dla wszystkich, których ta katastrofa dotknęła. :-
michacel2
Refleksje po tragedii narodowej patriotów.
Mysle, ze gleboko zachmurzone niebo potwierdza i wyraza nasz melancholijny nastrój i gleboki zal w sercu po stracie najwiekszego autentycznego patrioty a mimo wszystko i wbrew zaprzeczania czy szydzenia polityków ze standardami, uznajemy prezydenta profesora Lecha Kaczynskiego za wielkiego
Refleksje po tragedii narodowej patriotów.
Mysle, ze gleboko zachmurzone niebo potwierdza i wyraza nasz melancholijny nastrój i gleboki zal w sercu po stracie najwiekszego autentycznego patrioty a mimo wszystko i wbrew zaprzeczania czy szydzenia polityków ze standardami, uznajemy prezydenta profesora Lecha Kaczynskiego za wielkiego meza stanu, pierwszego obywatela i glowy panstwa wraz z jego malzonka, mimo niekiedy krytykowanej urody, jak sie szybko okazalo w gruncie rzeczy wspanialej i z normalnymi ludzkimi uczuciami dzialaczki wspierajacej bardzo mlodych, chorych, pokrzywdzonych, zagubionych czy praw kobiet, naszej nieodzalowanej pierwszej damy Marii, chcialoby sie rzec Swietej Maryji. Ponadto lubianych i szanowanych przez nas z ich zaangazowania i haryzmy Zbigniewa Wassermanna, Janusza Kurtyki, Janusza Kochanowskiego ale ponadto doceniane i powazane Grazyna Gesicka, Aleksandra Natalli-Swiat i chocby z Lewicy sympatyczna Jolanta Szymanek-Deresz. Odeszli w pokoju tez inne osoby towarzyszace, których nie sposób wszystkich z pozalowaniem wymienic, wszyscy jednak, jako wybrancy Boga lecz niebosko zmasakrowani naznaczeni meczenska smiercia przez los do domu Pana Naszego, jednak niesamowicie kuriozalnie pochlonieci przez groby ofiar barbarzynskiej meczenskiej smierci za Ojczyzne w Katyniu, dla których uczczenia przeciez przyjechali, majac zapalic wlasnie znicze na mogile, a które to znicze zapalic musimy wlasnie im samym. Mam nadzieje i wierze gleboko, ze ta tragiczna smierc naszego kwiatu elity patriotycznej i struzy porzadku oraz bezpieczenstwa, wraz z generalami kaplanami wszystkich trzech wyznan nie okaze sie niepotrzebna i sluzyc bedzie tylko wzmocnieniu jednosci, rozsadkowi takze nawróceniu czy opamietania narodu oraz calej sceny politycznej, poprawiajac jej wizerunek i moralnosc z kultura polityczna. Miejmy równiez nadzieje, ze postawa olbrzymiej wiekszosci zwyklych Rosjan a nawet ich przywódców, zwlaszcza osobistym zaangazowaniu Putina, byly szczere i wplynie na rozwiazanie tego pietna wezla gordyjskiego 70 lat pod grozba trzymania w tajemnicy i tuszowania oraz niezdrowe nienawistne stosunki z Rosja ulegna wreszcie zapomnieniu li tylko sluzac poprawie stosunków i pobrataniu.
~antyNKWD
Zginęło polskie dowództwo, czołowi politycy, członkowie organizacji, duchowni i świeccy. To nie przypadek. Pan wysłuchał modlitwy Narodu i zabrał ich do nieba. Ofiara przebłagalna za grzechy nasze, Stalina i całego ZSRR została spełniona. Dokonała się na oczach całego świata – tam, na ziemi katyńskiej,Zginęło polskie dowództwo, czołowi politycy, członkowie organizacji, duchowni i świeccy. To nie przypadek. Pan wysłuchał modlitwy Narodu i zabrał ich do nieba. Ofiara przebłagalna za grzechy nasze, Stalina i całego ZSRR została spełniona. Dokonała się na oczach całego świata – tam, na ziemi katyńskiej, gdzie niegdyś NKWD rozstrzelał polską inteligencję.

Cały świat dowie się prawdy o Katyniu. Takich faktów zataić się nie da.

Wieczny odpoczynek racz wszystkim poległym w katastrofie dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.
~Adam
Smierc Kaczynskiego nie poszła na marne. Dzis w rosyjskiej TV beda wyswietlac film Katyn, choc przez 2 ostatnie lata odmawiali ....
~gluchotej
trzeba bylo nie lecic jak jest mgla
~Ama 1999
Jacie ale szkoda aż się nie da w to uwierzyć !
~Euromaniak
Polska jest teraz uboższa. Wieczne odpoczywanie racz daj im Panie.
~Anna 32
Straszna tragedia dla wszystkich rodzin,ktore stracily swoich bliskich w tym wypadku.
A my Polacy bedziemy jeszcze dlugo oplakiwac najlepszego polskiego Prezydenta:(((((
~Łukasz
"NIGDY WIECEJ" Słowa Jana Pawła II
~Szkodliwie
Tomeczek_888 dobrzę mówisz ze do tego,mogli sie przycznic Ruscy bo oni z Polakami mieli na pieniku całe swoje życię, moze i dojsc do wojyn jezeli by wyszło ze Rosja sie przyczyniła do tej tragedi !:(
Panie Swieć nad iCH Duszami :( [**] !!
Chocbym Szedł Ciemna Dolina Zła sie nie Ulekne Dobrze BÓG napisał !

Powiązane: Katastrofa smoleńska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki