REKLAMA

Powiat poznański dopłaci do wymiany kopciuchów

2020-02-02 10:00
publikacja
2020-02-02 10:00
Powiat poznański dopłaci do wymiany kopciuchów
Powiat poznański dopłaci do wymiany kopciuchów

Od poniedziałku można składać wnioski o dopłaty do wymiany starych pieców węglowych – poinformowało starostwo powiatowe w Poznaniu. Dotąd na walkę o czyste powietrze powiat wydał 1,4 mln zł. W tym roku przeznaczy na ten cel kolejne 750 tys. zł.

Od poniedziałku do 24 lutego mieszkańcy powiatu poznańskiego mogą składać wnioski o dopłaty do wymiany starych pieców węglowych. Finansowanie obejmie modernizację lub likwidację ogrzewania opartego na paliwie stałym, np. drewnie czy węglu.

Jak tłumaczyła rzeczniczka starosty poznańskiego Katarzyna Wozińska-Gracz, każdy zainteresowany mieszkaniec może wystąpić o dofinansowanie wymiany starego systemu grzewczego na: podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie za pomocą nowego kotła zasilanego paliwem gazowym lub olejem opałowym, ogrzewanie elektryczne, pompę ciepła czy też ogrzewanie za pomocą nowoczesnego, zasilanego automatycznie, kotła na paliwo stałe.

Na jeden lokal przysługiwać będzie 7 tys. zł, natomiast wspólnota mieszkaniowa może liczyć nawet na 14 tys. zł dofinansowania; nie może to być jednak więcej niż 80 proc. kosztów kwalifikowalnych netto.

Do tej pory na walkę o czyste powietrze powiat wydał 1,4 mln zł. W tym roku przeznaczy na ten cel kolejne 750 tys. zł. Jak podkreślił starosta poznański Jan Grabkowski, „w tym roku, ze względu na olbrzymie zainteresowanie, jakie notujemy od kilku miesięcy, możemy mieć rekordową liczbę wniosków”.

Starosta zaznaczył, że „problem smogu dotyczy nas wszystkich, nie tylko osób mieszkających w mieście". "Dlatego promujemy proekologiczne zachowania wśród mieszkańców 17 podpoznańskich gmin. Aktywnie ich wspieramy, znacząco refundując koszty, które ponieśli, decydując się na likwidację +kopciuchów+. W maju chcemy podpisywać pierwsze umowy na wymianę ogrzewania – ale jest to uzależnione od liczby wniosków” - wskazał starosta.

autor: Anna Jowsa

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Smog

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki