REKLAMA

Ponad 40 proc. Polaków nie oszczędza

2014-10-31 10:17
publikacja
2014-10-31 10:17
fot. Thinkstock / Thinkstock

Ponad 40 proc. ankietowanych przez TNS Polaków przyznało, że wszystkie dochody przeznacza na bieżące potrzeby, niczego nie odkłada i nie inwestuje.

Wielu Polaków zwyczajnie nie ma z czego odkładać (Thinkstock)

Jedna trzecia ankietowanych (34 proc.) przyznało, że z reguły przeznacza wszystko na bieżące potrzeby, ale od czasu do czasu udaje się im coś zaoszczędzić. W miarę regularnie odkłada pewne sumy 16 proc. ankietowanych, a tylko 2 proc. w odkłada pewną sumę pieniędzy w każdym miesiącu.

"Naturalnym kierunkiem dla rozwijających się gospodarek powinien być również wzrost oszczędności gospodarstw domowych. Pod tym względem polskie rodziny wciąż znajdują się na szarym europejskim końcu" - ocenił wyniki badań Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

"Mam nadzieję, że w perspektywie najbliższych lat wspólnie ten stan rzeczy uda się nam zmienić. To ważne ponieważ wydaje się to być główną lekcją do odrobienia z ostatnich lat kryzysu" - dodał.

Blisko 60 proc. ankietowanych Polaków przyznało, że rozpoczęłoby długoterminowe oszczędzanie gdyby miało wyższe zarobki.

Jako najważniejszy powód, dla którego warto oszczędzać, prawie co drugi ankietowany (46 proc.) wymienia zabezpieczenie finansowe na "czarną godzinę". Kolejnymi ważnymi celami są: emerytura, starość, leczenie, rehabilitacja i zabezpieczenie przyszłości dzieci.

Sondaż został zrealizowany przez TNS Polska na zlecenie ZBP w ramach badania Omnibus. Przeprowadzono go na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie mieszkańców Polski w wieku 15+ w dniach 17-23 października 2014 r. (PAP)

seb/ asa/ jzi/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~sex
polacy dobrze wam ze wam tak dobrze
~jewropejczyk
Po prostu w takim tempie gonimy Europę, że zapomnieliśmy o oszczędzaniu .
~marian
Jak glupim trzeba byc zeby nie rozumiec ze skoro 40 % polakow ledwo ciagnie od 1 do 1 to nie maja oszczednosci
~macqp
państwo nie może wpłynąć na wysokość wynagrodzeń za pracę w sektorze prywatnym .. oczywiście mamy coś co się nazywa płaca minimalna.. jestem ciekaw co by się stało gdyby wszystkie płace zwiększyły się o .. powiedzmy 100%co wtedy z cenami produktów ? usług ? przecież one też muszą wzrosnąć ZNACZNIE bo koszty państwo nie może wpłynąć na wysokość wynagrodzeń za pracę w sektorze prywatnym .. oczywiście mamy coś co się nazywa płaca minimalna.. jestem ciekaw co by się stało gdyby wszystkie płace zwiększyły się o .. powiedzmy 100%co wtedy z cenami produktów ? usług ? przecież one też muszą wzrosnąć ZNACZNIE bo koszty pracy rosną.. i teraz przydało by się pokazać na grafie porównanie cen i zarobków w różnych krajach.. i dodatkowo porównać ich oszczędności ..
~oldmike
Do mnie nikt nie dzwonił, a nie mam żadnych oszczędności.
~Obywatel
Gdyby zabrać wszystko co POlacy mają na Kredyt lub pożyczkę,czyli domy,auta odzież i wyposażenie mieszkań to POlacy byli by goli i bezdomni a ulice świeciły by pustkami oto całe bogactwo POlaków,życie na kredyt.A PO jak zawsze ogłosi sukces że POlakom żyje się lepiej.Ale Obywatele nic z tym nie robią,a rząd robi Gdyby zabrać wszystko co POlacy mają na Kredyt lub pożyczkę,czyli domy,auta odzież i wyposażenie mieszkań to POlacy byli by goli i bezdomni a ulice świeciły by pustkami oto całe bogactwo POlaków,życie na kredyt.A PO jak zawsze ogłosi sukces że POlakom żyje się lepiej.Ale Obywatele nic z tym nie robią,a rząd robi co chce i zaciska coraz mocniej pasa obywatelom,przekręt za przekrętem.Obywatele 11 listopada butelki z benzyną w dłoń i do Warszawy zlikwidować ten rząd,czy oni są nam potrzebni?
~macqp
w wielu krajach tak to wygląda.. mało kogo stać na własne mieszkanie, samochód żeby tak po prostu wyjąć pieniądze z kieszeni jak magik z kapelusza.. a tak wogóle kto powiedział że każdy musi mieć swoje mieszkanie ? można wynajmować, mieszkać u mamusi .. itd teraz mam 3000 zł i mieszkanie w kredycie do końca życia w wielu krajach tak to wygląda.. mało kogo stać na własne mieszkanie, samochód żeby tak po prostu wyjąć pieniądze z kieszeni jak magik z kapelusza.. a tak wogóle kto powiedział że każdy musi mieć swoje mieszkanie ? można wynajmować, mieszkać u mamusi .. itd teraz mam 3000 zł i mieszkanie w kredycie do końca życia . gdybym zarabiał 9000 zł to bym miał w kredycie ale na trochę krócej .. albo raczej ten sam czas tylko mieszkanie większe albo w lepszej lokalizacji .. albo dom
~gogo
Tak jest na całym świecie. Wszyscy u wszystkich są zadłużeni. Suma kredytu jest niespłacalna. Dlatego nalezy pozyczać od innych! Będzie wojna, nie będzie zwrotu.
~tmdB
"Naturalnym kierunkiem dla rozwijających się gospodarek powinien być również wzrost oszczędności gospodarstw domowych" I co mądre głowy zarządców kraju przywislańskiego wymyśliły? Czy w te tępe łby dotarło, ze ludnosć najpierw musi miec większe dochody , by opłacić niezbędne sprawy bytowe? Czy planuja "Naturalnym kierunkiem dla rozwijających się gospodarek powinien być również wzrost oszczędności gospodarstw domowych" I co mądre głowy zarządców kraju przywislańskiego wymyśliły? Czy w te tępe łby dotarło, ze ludnosć najpierw musi miec większe dochody , by opłacić niezbędne sprawy bytowe? Czy planuja ukarać zlodziei i znacjonalizować zagrabione? Zaczynając oczywiście od siebie. Od Rządzących i ich popleczników. Agentów Tomków wybić z rodzinami. eutanazji poddac biednych i ułomnych . Na końcu profesory bez sukcesów światowych na tory i sznury. 10 milionów do końca roku out
~koktajl
11 listopada weź butelkę z benzyną i przyjedz do Warszawy

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki