REKLAMA

Europosłanki PiS piszą do KE ws. dyskryminacji polskich firm we Francji

2020-01-29 01:27
publikacja
2020-01-29 01:27

Europosłanki PiS - Beata Szydło, Elżbieta Rafalska, Joanna Kopcińska i Anna Zalewska - skierowały zapytanie do Komisji Europejskiej w sprawie "dyskryminacji polskich firm we Francji".

/ fot. Ioan Panaite / Shutterstock

Informacje o tym zamieściła Joanna Kopcińska w komunikacie opublikowanym na Twitterze.

"Delegowanie pracowników w ramach transgranicznego świadczenia usług to jedna z czterech podstawowych swobód Unii Europejskiej. Priorytetem UE jest tworzenie wspólnego, unijnego rynku, który zagwarantuje niezakłócony przepływ osób, towarów, usług i kapitału. Swobody te mają tworzyć idealne warunki dla rozwoju konkurencyjności i trwałego wzrostu gospodarczego wszystkich państw członkowskich" - czytamy w piśmie europosłanek PiS do Komisji Europejskiej.

Jak zauważają, coraz więcej polskich firm zwraca uwagę na dyskryminujące praktyki ze strony francuskich inspekcji pracy.

"W wyniku kontroli firmy mają być uznawane za działające nielegalnie na terytorium Francji, za co zgodnie z przepisami wprowadzonymi w 2018 roku grożą bardzo wysokie kary finansowe, sięgające nawet 30 tys. euro lub więzienie. Jak informują przedsiębiorcy, rzeczywistym celem kontroli nie jest wykrywanie nieprawidłowości, ale wywarcie presji na polskie firmy i w rezultacie zmuszenie ich od przeniesienia części lub całości działalności na stałe do innego państwa, a co za tym idzie - składek i podatków" - napisały.

Deputowane - jak informuje Kopcińska - poprosiły o ustosunkowanie się do tych praktyk i stwierdzenie, czy nie stoją one w sprzeczności ze swobodnym przepływem i świadczeniem usług w ramach jednolitego rynku.

Francja od dawna starała się ograniczyć liczbę zagranicznych pracowników, mogących pracować w krajach Europy Zachodniej za niższe pensje i płacących jednocześnie niższe podatki w swoich macierzystych krajach. Prezydent Emmanuel Macron, a także inni politycy zachodnioeuropejscy nazywali to zjawisko "dumpingiem socjalnym".

W marcu ub.r. ambasadorowie państw członkowskich przy UE przyjęli ostateczny tekst dyrektywy KE o pracownikach delegowanych. Zaproponowane w nim zmiany mają wejść w życie w lipcu 2020 r. Sprzeciw wobec nowych zasad wynagradzania pracowników delegowanych zgodnie ze stawkami obowiązującymi w kraju przyjmującym, zgłaszała m.in. Polska, która od początku unijnej procedury legislacyjnej starała się o zmianę niekorzystnych dla gospodarki naszego kraju propozycji.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (13)

dodaj komentarz
glos_rozsadku
Zagranica nas dyskryminuje a my zwalniamy z podatku zagranicę. Pamiętacie jak PIS chwalił się, że mercedes zbuduje fabryki w Polsce? Oferowali im za to zwolnienie z podatku. A polski przedsięiorca łojony dalej. Bo Polak ma być robolem w niemieckich fabrykach, a nie prywaciarz.
carlito1
1. Jak oni nam w transport, to my w ich sklepy :)
2. Jak PiS "pomoże" to lepiej nie będzie,.,
heldbaum
Nie strasz nie strasz bo sie
Bedzie tak skutecznie jak z Ikea?
Czy wy peliknay potraficie cos poza napinaniem sie?
artur17
W normalnym kraju byłby bojkot francuskich towarów, sklepów itd. Ale tutaj widzę tylko hejt na rząd. A co mają do tego polscy przedsiębiorcy którzy są krzywdzeni przez chory rząd Macrona?!!!
zamknackw
Dumping socjalny jest niebezpieczny dla rządzących elit.
antek10
PIS rozłożył na łopatki stadninę koni w Janowie. Eksperci od kasy ktora im sie należy. Tfu.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
antek10
A w kraju pis łupi polskie firmy wzrostem składek na ZUS.
karbinadel
A do kogo mamy pisać skargi o dyskryminacji polskich firm przez PiS w Polsce?
jakubeczko
napisz do swojego psychoanalityka

Powiązane: Polska batalia o pracowników delegowanych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki