REKLAMA

Palestyna chce negocjować "ostateczne" granice z Izraelem

2021-09-24 21:32, akt.2021-09-25 12:46
publikacja
2021-09-24 21:32
aktualizacja
2021-09-25 12:46

Ambasador Izraela w USA Gilad Erdan zareagował na ultimatum, jakie izraelskiemu rządowi postawił prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas i oświadczył, że jego słowa dowodzą, iż zarówno on, jak i Palestyńczycy odrzucają pokój - podaje w sobotę portal Times of Israel.

Palestyna chce negocjować "ostateczne" granice z Izraelem
Palestyna chce negocjować "ostateczne" granice z Izraelem
/ FLASH90

Podczas piątkowego wystąpienia przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ Abbas dał Izraelowi rok na wycofanie się z terytoriów okupowanych i zagroził, że w przeciwnym wypadku Autonomia przestanie uznawać państwo żydowskie.

"Ci, którzy naprawdę popierają rozwiązanie pokojowe i negocjacje nie grożą i nie wygłaszają chimerycznego ultimatum z forum ONZ" - oznajmił ambasador.

Abbas powiedział w piątek, że jest gotów negocjować w sprawie ostatecznych granic, ostrzegł jednak, że jeśli Izrael nie zakończy definitywnie okupacji Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy, terytoriów przejętych w 1967 roku, oraz Wschodniej Jerozolimy, to rozważy on ponownie kwestię uznania państwa żydowskiego.

Uznanie Izraela przez Palestyńczyków było kamieniem węgielnym porozumień z Oslo w 1993 roku, od których rozpoczął się proces pokojowy na Bliskim Wschodzie.

Times of Israel przypomina, że w niedawnym wywiadzie dla publicznego nadawcy Kan premier Izraela Naftali Bennett ponownie oświadczył, że jest przeciwny utworzeniu państwa palestyńskiego.

Premier powiedział też, że nie ma zamiaru spotkać się z Abbasem. "Nie widzę żadnego sensu w spotykaniu się kimś, kto pozywa do Trybunału w Hadze izraelskich żołnierzy, oskarżając ich o zbrodnie wojenne, a jednocześnie wypłaca pensje terrorystom" - dodał.

Abbas broni kontrowersyjnej praktyki władz Autonomii Palestyńskiej, które wypłacają pensje Palestyńczykom rannym lub uwięzionym przez izraelskie siły, bądź zasiłki dla rodzin tych, którzy zginęli, nawet jeśli przeprowadzili oni zamachy terrorystyczne - pisze Times of Israel.

Zarówno państwo żydowskie, jak i USA potępiają praktykę płacenia rodzinom więźniów i zabitych bojowników, oceniając że jest to zachęcanie do zabijania Izraelczyków. Jest to jedna z najważniejszych kwestii spornych utrudniających negocjacje pokojowe w konflikcie bliskowschodnim - wyjaśnia portal.

W piątek Associated Press oceniła, że wystąpienie Abbasa w ONZ było adresowane do wyborców w Autonomii, gdzie jego popularność spadła, a sondaże wskazują, że blisko 80 proc. Palestyńczyków chce jego dymisji.

AP ocenia też, że groźby Abbasa pozostaną zapewne tylko retoryką, ponieważ wprowadzenie ich w życie oznaczałoby koniec istnienia Autonomii Palestyńskiej, która powstała na mocy porozumień z Oslo. Ponadto, rząd Abbasa jest bardzo uzależniony od pomocy zagranicznej, a wspólnota międzynarodowa popiera dwupaństwowe rozwiązanie konfliktu palestyńsko-izraelskiego. (PAP)

fit/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (9)

dodaj komentarz
newcommer
Około miliona trupów i wygnanych z wiosek Palestyńczyków zostało podczas tworzenia Izraela. Jak ktoś popiera Żydów musi mieć to w pamięci. Czym oni się różnią od Adolfa? Adolf nie wykupił ziemi na początku aby mordować, no i głównie gazował a oni palą, strzelają i bombardują.
prs
Erdogan pyta gdzie sa granice Izraela, jedzie z nimi na forum ONZ:

https://www.youtube.com/watch?v=xiSdd2NpY2g&t=15s
lorelie
sprawdź europejczyku, co należy zrobić aby dostać obywatelstwo tego azjatyckiego kraju... to czysty rasizm. To się w głowie nie mieści że ktoś to toleruje. Ale spokojnie, wymuszenie na naszym kraju nienależnych roszczeń się nie udało. A ci ludzie są otoczeni przez 300 mln arabów którzy codziennie życzą im śmierci i mnożą się na potęgę..
300_pala
Antysemitom nie dają…. Szok i niedowierzanie
newcommer odpowiada 300_pala
Ma wypisane na czole "antysemita" ? Ignorowanie faktów jak państwo Izrael powstało bo "antysemityzm" skutkują głupimi komentarzami. Żydzi to przykład jak z ofiary staje się naród mordujący Palestyńczyków.
grab
My Polacy też jesteśmy otoczeni przez europejczyków, którzy nienawidzą nas od 1000 lat, (Niemcy, Czechy, Rosja i inni sąsiedzi) i co w związku z tym robimy?
300_pala odpowiada newcommer
Sprawdź swoje DNA... Wynik może być zdumiewający
lorelie
" polacy z platformy" jak wy teraz w naszym kraju żyjecie??!! przecież nie zapłaciliśmy roszczeń a ambasador został wy***** z naszego kraju. Poziom dyplomacji jest na poziomie konsula :) praktycznie zerowe kontakty. Da się??! jak widać tak. Czy coś się dzieje - nic :) następny krok zerwanie kontaktów z bandytami. Oj będzie " polacy z platformy" jak wy teraz w naszym kraju żyjecie??!! przecież nie zapłaciliśmy roszczeń a ambasador został wy***** z naszego kraju. Poziom dyplomacji jest na poziomie konsula :) praktycznie zerowe kontakty. Da się??! jak widać tak. Czy coś się dzieje - nic :) następny krok zerwanie kontaktów z bandytami. Oj będzie płacz w TVN :) i gw :)

Powiązane: Konflikt Izrael-Palestyna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki