REKLAMA

Nowa opłata od "małpek" nie wyjdzie na zdrowie

2020-01-17 04:10
publikacja
2020-01-17 04:10

Przedstawiciele branży spirytusowej i piwowarskiej uważają, że nowa opłata od "małpek" nie osiągnie celów zdrowotnych - pisze w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

/ fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM

Jak informuje dziennik, rządowe plany wprowadzenia od 1 kwietnia opłaty 1 zł od mocnych alkoholi w małych opakowaniach (tzw. małpkach) rozpaliły na nowo spór o sposób opodatkowania różnych napojów alkoholowych. Branża spirytusowa twierdzi, że nowa danina jeszcze bardziej dyskryminuje napoje spirytusowe względem piwa i innych alkoholi.

"Jedynym beneficjentem wprowadzenia tej opłaty będzie branża piwowarska, bo konsumenci przerzucą się z małpek na piwo - powiedział cytowany przez "Rz" prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy Witold Włodarczyk. Zarzucił przy tym branży piwowarskiej przedstawienie nierzetelnych raportów rynkowych, na podstawie których jakoby resort zdrowia zaproponował nowe opłaty.

Branża piwowarska temu zaprzecza. "Gwałtowny wzrost sprzedaży alkoholi w małych opakowaniach, tzw. małpek, nie jest efektem żadnych raportów ani tym bardziej działań branży piwowarskiej. To raczej rezultat świadomego działania producentów mocnych alkoholi, widzących dla siebie szansę na zwiększenie sprzedaży" - powiedział "Rz" dyrektor generalny Związku Pracodawców Browary Polskie Bartłomiej Mokrzycki.

I choć rządowy pomysł zdołał skłócić branże, to przedstawiciele obu uważają, że nowa opłata nie osiągnie celu prozdrowotnego, o którym pisało Ministerstwo Zdrowia w uzasadnieniu projektu. Chodziło o ograniczenie spożycia napojów w małych opakowaniach, często przez osoby uzależnione od alkoholu. (PAP)

ewes/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (14)

dodaj komentarz
specjalnie_zarejstrowany1
To nie sa zarty. Najpierw przyjda po malpki a pozniej przyjdzie kolej na krowy
degrengolada
"przedstawiciele obu (z branży alkoholowej) uważają, że nowa opłata nie osiągnie celu prozdrowotnego"

To teraz producenci alkoholu śmią wypowiadać się o zdrowiu Polaków ? Przecież oni tak dbają o zdrowie i jasność umysłu Polaków..

buahaha
kryzysio
Można byłoby wprowadzić obowiązek produkcji małpek w butelkach zwrotnych i kaucję 2 lub 5 zł od sztuki. Od razu byłoby czyściej w całym Kaczogrodzie.
anty12
Grzesiu, czekam na Twoja madrosc zyciowa, jak to dobrze ze PiS wprowadzil podatek od malpek, no chyxba ze akurat sam walisz w robocie malpki :D
kozey
Małpiszon jest przede wszystkim łatwy do ukrycia i można sobie dyskretnie pie******* 3 szybkie, jeden spacerowy, zakończyć przerwę w zakładzie pracy, a następnie wrócić do obowiązków, na lekkim cyku, bo na trzeźwo nie da się kuć betonu 3 tydzień z rzędu.
palestrina
hehe "zdrowie" piowski elektorat z IQ poniżej 80 może w to wierzy, pijaczki, nieroby, patola etc. a i biskup pociągnie małpke po mszy ale on nie musi sie martwić, - wszyscy oddadzą PISlandowi to co dostali w socjalu choć tego kompletnie nie kumają bo wiedza ekonomiczna ciemnego luda jest żenująca
marianpazdzioch
Nowy podatek nałożony na pijaków najwyżej pogorszy położenie ich i ich rodzin. Argumentowanie, że stoją za tym jakieś względy zdrowotne jest cyniczne. Jeśli by tak było, to po prostu zakazaliby małych opakowań. Chodzi oczywiście tylko o pieniądze. I to oczywiście pieniądze tu i teraz, bo za kilka lat z problemem Nowy podatek nałożony na pijaków najwyżej pogorszy położenie ich i ich rodzin. Argumentowanie, że stoją za tym jakieś względy zdrowotne jest cyniczne. Jeśli by tak było, to po prostu zakazaliby małych opakowań. Chodzi oczywiście tylko o pieniądze. I to oczywiście pieniądze tu i teraz, bo za kilka lat z problemem alkoholików będzie radził sobie już inny rząd.
carlito1
Pis ma w głębokim poważaniu Wasze zdrowie... 1zł nie wpłynie na wielkość sprzedaży ale na wpływy do budżetu już tak... grosz do grosza i będzie kokosza....
marxs
podobno PISi nierząd tak walczy z dilerami dopalaczy i innych prochów w tym czasie na każdym kroku w dzień i w nocy w PISiej Republice Rad można zakupić najgroźniejszy narkotyk na świecie-alkohol(oraz nie mniej groźną nikotynę) łącznie te oba narkotyki których produkuje się za około 50 mld zł powoduje około 100 podobno PISi nierząd tak walczy z dilerami dopalaczy i innych prochów w tym czasie na każdym kroku w dzień i w nocy w PISiej Republice Rad można zakupić najgroźniejszy narkotyk na świecie-alkohol(oraz nie mniej groźną nikotynę) łącznie te oba narkotyki których produkuje się za około 50 mld zł powoduje około 100 tysięcy przypadków śmierci

"Zespół z London Imperial College pod kierunkiem neuropsychofarmakologa, Davida Nutta w pracy Drug Harms in the U.K. opublikowanej w The Lancet przedstawił wyniki badań nad najgroźniejszymi narkotykami w Wlk. Brytanii i na świecie. Wyniki tej pracy podtrzymują kontrowersyjną tezę, że alkohol jest najgroźniejszym z legalnie bądź nielegalnie dostępnych narkotyków"

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki