Niemiecki eksport śrubuje rekordy

2018-02-08 09:42
publikacja
2018-02-08 09:42
fot. Kyodo / MAXPPP

W 2017 roku wartość niemieckiego eksportu zwiększyła się o 6,3 proc. i ustanowiła nowy rekord. Jeszce mocniej wzrósł import, przez co nadwyżka handlowa naszych zachodnich sąsiadów nieznacznie zmalała.

W ubiegłym roku niemieckie firmy sprzedały za granicę towary i usługi o łącznej wartości 1279,4 mld euro, a więc o 75,6 mld euro wyższej niż w 2016 r. Wartość importu do Niemiec zwiększyła się o 8,3 proc. rdr (sięgając 1034,6 mld €) i po raz pierwszy przekroczyła wartość biliona euro. W wartościach nominalnych zarówno wyrażona w euro wartość importu, jak i eksportu była najwyższa w historii.

/ Destatis.

Nadwyżka handlowa Niemiec za 2017 rok zamknęła się w kwocie 244,9 miliardów euro i była nieznacznie niższa od rekordowych 248,9 mld € odnotowanych rok wcześniej. Według wstępnych danych Bundesbanku nadwyżka na rachunku obrotów bieżących RFN sięgnęła 257,1 mld € wobec 259,3 mld € w 2016 r.

Wartość niemieckiego eksportu do krajów strefy euro wzrosła o 7,0 proc. rdr i wyniosła 471,4 mld euro, a więc już mniej niż połowę całego eksportu. Do krajów spoza Unii Europejskiej trafiły dobra o wartości 529,4 mld euro, natomiast eksport do krajów UE nienależących do strefy euro wyniósł 278,7 mld €.

/ Destatis.

Po 11 miesiącach 2017 roku (statystyk za grudzień jeszcze nie ma w bazie danych) największym odbiorcom niemieckiego eksportu były Stany Zjednoczone (102,6 mld €) przed Francją (97,3 mld €), Holandią (78,5 mld €) i Chińską Republiką Ludową (78,5 mld €). Polska była ósmym największym rynkiem zbytu dla produktów z RFN (54,9 mld €), wyprzedzając w tej statystyce m.in. Szwajcarię (50,3 mld €), Hiszpanię (39,9 mld €) czy Rosję (24,1 mld €).

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
borma
2kbb , jak zwykle spiskowa teoria dziejow. Polska jako,lider tych wszystkich dziedzin ktore wymieniles ? To chyba jakies nieporozumienie.
2kbb
To że Polska ma dwukrotnie większy import z Niemiec niż Rosja potwierdza że projekt Międzymorza jest jak najbardziej realny.... Widać wyraźnie że w przyjaźni Niemiecko Rosyjskiej jest drugie dno dla Niemiec.... Otóż jest to chęć powstrzymania Polski w rozwoju i bycia liderem właśnie takich projektów jak Międzymorze,To że Polska ma dwukrotnie większy import z Niemiec niż Rosja potwierdza że projekt Międzymorza jest jak najbardziej realny.... Widać wyraźnie że w przyjaźni Niemiecko Rosyjskiej jest drugie dno dla Niemiec.... Otóż jest to chęć powstrzymania Polski w rozwoju i bycia liderem właśnie takich projektów jak Międzymorze, Hubu Transportowego, gazowego, ropy naftowej, energetycznego, lotniczego, i jako producenta wielu dóbr przemysłowych i spożywczych jak meble, stolarka budowlana, transport, logistyka, porty morskie, części i podzespoły samochodowe, budowa dróg północ południe, integracja byłych republik ZSRR jak Ukraina, Białoruś, Kraje Bałtyckie, i południa Europy....

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki