Na emigracji w Unii. Polacy opowiadają swoje historie

Malwina Wrotniak2014-04-30 06:00redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2014-04-30 06:00
fot. iStockphoto/Thinkstock / Thinkstock

Kiedy 1 maja 2004 roku dla Polaków otworzyły się drzwi do Europy, niektórzy skorzystali z tej szansy, na stałe zmieniając adres. Przypominamy najciekawsze historie emigrantów publikowane na łamach Bankier.pl.

AUSTRIA

Rok przystąpienia do UE: 1995
Powierzchnia: 83,8 tys. km2
Ludność: 8,3 mln
Waluta: członek strefy euro od 1999 r.


Aleksandra Nędzi: "Usługi w porównaniu do tych oferowanych w Polsce są drogie. Dorobienie klucza to wydatek rzędu 80-100 zł, przy czym przy tutejszych zarobkach są to, wydaje mi się, ceny porównywalne do polskich. Rynek usług jest ogromny i można tu znaleźć dosłownie wszystko. Nie zauważyłam jednak, by coś było tu tańsze (...) Wiedeń to bardzo wygodne miasto. Faktycznie można tu znaleźć wszystko, bo i sztukę wysoką, i masę kin, teatrów, klubów, restauracji. To fascynujące Multikulti. Jednak nie wiem, czy chciałabym mieszkać tu na stałe." Czytaj więcej »

BELGIA

Rok przystąpienia do UE: 1952 (kraj - założyciel)
Powierzchnia: 30,5 tys. km2
Ludność: 10,7 mln
Waluta: członek strefy euro od 1999 r.


Lidia Geringer de Oedenberg: "Niektóre pytania, jakie u nas w banku wydają się naturalnymi, budzą w Brukseli ogromne zdziwienie. Na przykład: - Czy mogę wcześniej spłacić kredyt?. Urzędnik bankowy w Belgii nie jest w stanie zrozumieć po co. Przecież można zainwestować swoje pieniądze w odpowiedni produkt finansowy, który przyniesie zysk i w sumie kredyt będzie mniej kosztował. Nikt nie spłaca wcześniej kredytu." Czytaj więcej »

BUŁGARIA

Rok przystąpienia do UE: 2007
Powierzchnia: 111,9 tys. km2
Ludność: 7,6 mln
Waluta: lew (BGN)


Maria Daczewska: "Naród bułgarski stoi na rozdrożu. Z jednej strony widoczny jest rozwój infrastruktury i poprawa zaopatrzenia - mimo że nadal duża część produktów sprowadzana jest z zagranicy, nawet tych typowych dla tego kraju, jak pomidory, winogrona, ziemniaki, a nawet natka pietruszki czy szczypior. Z drugiej strony widać brak stabilizacji ekonomicznej i obawę o pracę, a co za tym idzie, o możliwość utrzymania dotychczasowego poziomu życia." Czytaj więcej »

CHORWACJA

Rok przystąpienia do UE: 2013
Powierzchnia: 56,5 tys. km2
Ludność: 4,3 mln
Waluta: chorwacka kuna (HRK)


Anna Reljić (Góralczyk): "Trzeba nauczyć się przestrzegania dwóch zasad. Pierwsza: polako (powoli), druga: nema problema (nie ma problemu). Dzięki ich zastosowaniu człowiek przestaje się śpieszyć i denerwować bez potrzeby. Nie jest to łatwe, gdy wychowaliśmy się w dużych miastach, w których wszystko co było do zrobienia, wykonywało się na wczoraj. W Chorwacji najpilniejsze sprawy wykonuje się najwcześniej na pojutrze." Czytaj więcej »

CYPR

Rok przystąpienia do UE: 2004
Powierzchnia: 9,2 tys. km2
Ludność: 0,8 mln
Waluta: członek strefy euro od 2008 r.


Urszula Tekeli-Savvopoulou: "Śmiało mogę stwierdzić, że wszystko to zaczęło ulegać zmianom po roku 2004, niestety na gorsze. Do 2004 r. Cypr był ośrodkiem offshore i oferował korzystne opodatkowanie kuszące biznes. Z wejściem do Unii Europejskiej to też uległo zmianie, wiele firm przeniosło swe biura do innych krajów. Nadal jest to jednak dobra baza wypadowa dla tych, którzy pracują na Bliskim Wschodzie." Czytaj więcej »

CZECHY

Rok przystąpienia do UE: 2004
Powierzchnia: 78 tys. km2
Ludność: 10,5 mln
Waluta: korona czeska (CZK)


Daniel Bocian: "Do Pragi przyjechaliśmy kilka lat temu po otrzymaniu oferty pracy i kompletnie nie znając czeskiego. Praca w dużych korporacjach wymaga najczęściej znajomości jedynie angielskiego. Oczywiście zawsze warto znać język kraju, w którym się mieszka, ale Praga to miasto otwarte na obcokrajowców – wielu z nich żyje tu wygodnie latami bez znajomości języka czeskiego i bez poczucia izolacji." Czytaj więcej »

DANIA

Rok przystąpienia do UE: 1973
Powierzchnia: 43 tys. km2
Ludność: 5,5 mln
Waluta: korona duńska (DKK)


Michał Gancarek: "Odniosłem wrażenie, że Duńczycy maja silne poczucie własnej wartości, siły oraz prestiżu na arenie międzynarodowej. Zapewne ma to związek z tym, że kraj ten dalej jest monarchią (...) W przeciwieństwie do krajów uboższych, nie odczuwają oni silnej potrzeby integracji z resztą świata." Czytaj więcej »

FINLANDIA

Rok przystąpienia do UE: 1995
Powierzchnia: 338 tys. km2
Ludność: 5,3 mln
Waluta: członek strefy euro od 1999 r.


Agnieszka Janus-Hiekkaranta: "Patrząc globalnie na istniejące systemy polityczno-społeczne trzeba przyznać, że Finlandia jest jednym z najbardziej demokratycznych krajów wśród państw demokratycznych i dlatego przeciętnemu Finowi żyje się dobrze. Przyczyny zadowolenia są złożone, ale ja wymieniłabym trzy podstawowe: poczucie bezpieczeństwa, szeroko rozumiane możliwości i swoboda kierowania swoim życiem oraz wysoki materialny standard życia." Czytaj więcej »

FRANCJA

Rok przystąpienia do UE: 1952 (kraj - założyciel)
Powierzchnia: 550 tys. km2
Ludność: 64,3 mln
Waluta: członek strefy euro od 1999 r.


Małgorzata Kruczek: "Widzę wszystkie wady tego Paryża – przeludnienie, zanieczyszczenie, kłopoty z integracją imigrantów, zderzenie ogromnej biedy i bogactwa, trudności w wynajęciu mieszkania, nie mówiąc już o ostatnich cenach jego zakupu… Jednak to wszystko razem, zarówno zalety, jak i wady tego miasta, stanowią całość, do której w pełni już przywykłam." Czytaj więcej »

GRECJA

Rok przystąpienia do UE: 1981
Powierzchnia: 131,9 tys. km2
Ludność: 11,2 mln
Waluta: członek strefy euro od 2001 r.


Barbara Dalecka: "Na globalny kryzys ekonomiczny składa się wiele czynników, w pierwszej kolejności w skali makro, a potem mikro. Z greckiego punktu widzenia szalę przeważył nadmiernie rozbudowany i rozpasany sektor publiczny oraz anachronizmy, jak np. zamknięte zawody (...) Ograniczając dostęp do tych zawodów, ograniczano też konkurencję, pozwalając na wzrost cen i niski poziom usług. Słusznie zatem Grecy biją się w piersi, ale wolałabym mniej kajania się, a więcej działania." Czytaj więcej »

HISZPANIA

Rok przystąpienia do UE: 1986
Powierzchnia: 504,7 tys. km2
Ludność: 45,8 mln
Waluta: członek strefy euro od 1999 r.


Anna Marchlik: "Nie znam statystyk, ale sporo moich hiszpańskich znajomych ma drugie domy na wybrzeżu, gdzie spędzają weekendy i wakacje. Nie mówię tu o luksusowych willach czy rezydencjach, jakich pełno na Costa del Sol, ale o zwykłych mieszkaniach, czy małych domkach z widokiem na plażę." Czytaj więcej »

HOLANDIA

Rok przystąpienia do UE: 1952 (kraj - założyciel)
Powierzchnia: 41,5 tys. km2
Ludność: 16,4 mln
Waluta: członek strefy euro od 1999 r.


Alina Dragan: "W Holandii zamieszkałam prawie 26 lat temu. Od początku w Amsterdamie. Uwielbiam to miasto, bo jest jak ‘globalna wioska’, w której mieszkają ludzie ze wszystkich stron świata, gdzie każdy się dobrze czuje, a jednak w porównaniu z innymi stolicami, jest to małe miasto. Panuje tutaj atmosfera relaksu, tolerancji i lekkości bytu." Czytaj więcej »

IRLANDIA

Rok przystąpienia do UE: 1973
Powierzchnia: 70 tys. km2
Ludność: 4,5 mln
Waluta: członek strefy euro od 1999 r.


Piotr Sobociński: "W Irlandii mieszka nieco więcej ludzi niż w Warszawie i jej okolicach, po co więc kazać ludziom mieszkać w blokach, skoro każdy może mieć zwykły dom? Dublin jest jedynym milionowym miastem na całej wyspie. Poza nim jeszcze tylko cztery miasta w Republice Irlandii mają populację powyżej 40 tysięcy mieszkańców. Większość ludzi mieszka w miasteczkach o połowę mniejszych niż Góra Kalwaria. Gdyby Irlandczycy nie wyjeżdżali na wakacje do Europy, to wielu z nich nawet nie widziałoby z bliska bloków mieszkalnych." Czytaj więcej »

LUKSEMBURG

Rok przystąpienia do UE: 1952 (kraj - założyciel)
Powierzchnia: 2,5 tys. km2
Ludność: 0,5 mln
Waluta: członek strefy euro od 1999 r.


Katarzyna Jensen: "Wielu Luksemburczyków decyduje się na tańsze życie poza granicami miasta Luksemburg, natomiast z pewnością niewielu zdecydowałoby się na przeprowadzkę poza granice Wielkiego Księstwa. Rząd bardzo dba o swoich obywateli, gwarantując dużą pomoc socjalną od państwa." Czytaj więcej »

MALTA

Rok przystąpienia do UE: 2004
Powierzchnia: 316 km2
Ludność: 0,4 mln
Waluta: członek strefy euro od 2008 r.


Marta Starzyk: "Pomimo tego całego luzu, Malta jest bardzo konserwatywna. Mało kto wie, że dopiero od tego roku prawo maltańskie dopuszcza rozwody. Wcześniej w ogóle nie było takiej możliwości. Kościół trzyma tutaj rękę na pulsie kraju. Wszechobecne symbole religii katolickiej aż biją po oczach. Co się dziwić. Na malutkiej Malcie [ok. 300 km2 – red.] jest aż 313 kościołów!" Czytaj więcej »

NIEMCY

Rok przystąpienia do UE: 1952 (kraj - założyciel)
Powierzchnia: 356,8 tys. km2
Ludność: 82 mln
Waluta: członek strefy euro od 1999 r.


Bogdan Krysiak: "Nie jest to już wprawdzie inna planeta, jak kiedyś, ale różnica w jakości życia pozostaje ogromna. Właściwie jakiegokolwiek tematu by tu nie dotknąć, różnice są wszędzie. Niezwykle sprawny transport publiczny, niewielkie korki na drogach, służba zdrowia ogólnie dostępna i na wysokim poziomie, przebogata oferta kulturalna, sieć handlowo-usługowa umożliwiająca zakupy bez stresu i kolejek, ogólny poziom bezpieczeństwa i wreszcie znacznie wyższy poziom kultury w stosunkach międzyludzkich na co dzień." Czytaj więcej »

PORTUGALIA

Rok przystąpienia do UE: 1986
Powierzchnia: 92 tys. km2
Ludność: 10,6 mln
Waluta: członek strefy euro od 1999 r.


Agnieszka Hermann: "Odnosi się jednak wrażenie, że to społeczeństwo przez wiele lat żyło mocno ponad stan (zaciągane były np. kredyty na wakacyjne wyjazdy) i ciągle część mieszkańców trwa w pewnej iluzji komfortu i luksusu, nie bardzo wiedząc jak postępować, aby zrównoważyć swoje budżety rodzinne, a zwłaszcza zabezpieczyć się na przyszłość. Z drugiej strony mówi się głośno o tym, że Portugalia jest jednym z krajów europejskich, gdzie jest najbardziej nierównomierny rozkład bogactwa wśród obywateli." Czytaj więcej »

RUMUNIA

Rok przystąpienia do UE: 2007
Powierzchnia: 237,5 tys. km2
Ludność: 21,5 mln
Waluta: lej (RON)


Tomasz Ogiński: "Oznak obecności Unii w przestrzeni rumuńskiej nie widać, sama Rumunia jest krajem peryferyjnym i Wspólnota chyba niewiele od niego oczekuje (...) Rumunia to kraj fascynujący, w pewien sposób wywracający do góry nogami nasze myślenie o Europie Wschodniej." Czytaj więcej »

SŁOWACJA

Rok przystąpienia do UE: 2004
Powierzchnia: 48,8 tys. km2
Ludność: 5,4 mln
Waluta: członek strefy euro od 2009 r.


Joanna Matloňová: "Myślę, że sami Słowacy byli zaskoczeni tym, jak płynnie i właściwie bezboleśnie przebiegło przejście z korony na euro. Cały proces został przygotowany z dużym wyprzedzeniem, przez długi czas można było płacić obydwiema walutami równocześnie, a ceny towarów (na jakiś czas zamrożone, aby nie dochodziło do ich zaokrąglania i podwyższania) skrupulatnie podawano zarówno w starej, jak i w nowej walucie." Czytaj więcej »

SŁOWENIA

Rok przystąpienia do UE: 2004
Powierzchnia: 20,2 tys. km2
Ludność: 2 mln
Waluta: członek strefy euro od 2007 r.


Anna Omarczyk: "Słowenia jest jednym z najbardziej zielonych krajów na świecie. Bardzo chętnie odwiedzam rodzinę oraz znajomych w Polsce, ale jednak zawsze czekam na moment przekroczenia granicy austriacko -słoweńskiej, aby napatrzeć się na ten krajobraz i pełną piersią poczuć to świeże powietrze. Słowenia jest przepięknym państwem. Kilka lat temu Lublana była najbezpieczniejszą stolicą Europy, śmiało to potwierdzam." Czytaj więcej »

SZWECJA

Rok przystąpienia do UE: 1995
Powierzchnia: 449,9 tys. km2
Ludność: 9,2 mln
Waluta: korona szwedzka (SEK)


Monika Henriksson: "Statusu społecznego po Szwedach raczej nie widać, ludzie tutaj absolutnie nie afiszują się swoim bogactwem, a wręcz nawet je ukrywają. Bogaci ludzie ubierają się jak wszyscy inni, jeżdżą małymi przeciętnymi autami. Skromność w obyciu to podstawa. Narodową cechą Szwedów jest zazdrość, dlatego też każdy unika chwalenia się i afiszowania, by nie wzbudzać nieprzyjemnych reakcji u innych." Czytaj więcej »

WĘGRY

Rok przystąpienia do UE: 2004
Powierzchnia: 93 tys. km2
Ludność: 10 mln
Waluta: forint (HUF)


Jerzy Celichowski: "Gospodarczo Węgry są zróżnicowane. Bardziej rozwiniętą, zamożniejszą jest część zachodnia. Tam mieści się na przykład przemysł samochodowy, który ulokowany jest poza Budapesztem. Największe obszary biedy mieszczą na północnym-wschodzie. Bywają tam wsie ze stuprocentowym bezrobociem i miejscowości, gdzie największym pracodawcą jest miejscowy samorząd." Czytaj więcej »

WIELKA BRYTANIA

Rok przystąpienia do UE: 1973
Powierzchnia: 244,8 tys. km2
Ludność: 61,7 mln
Waluta: funt szterling (GBP)


Izabela Klimorowska-Garb: "Kluczem do ułożenia sobie życia na Wyspach jest cierpliwość, determinacja i znajomość języka. Reszta to kwestia szczęścia, umiejętności i bycia w odpowiednim miejscu o odpowiedniej porze. To zresztą tak, jak wszędzie indziej (...) Nie wyjeżdżałam z zamiarem, że zostanę tu długo. Okazało się jednak, że po roku pobytu w Glasgow wszystko ułożyło się na tyle pomyślnie, że naturalnym krokiem było zostać na jakiś czas. Byłam ciekawa jak to się dalej potoczy." Czytaj więcej »

WŁOCHY

Rok przystąpienia do UE: 1952 (kraj - założyciel)
Powierzchnia: 301,2 tys. km2
Ludność: 60 mln
Waluta: członek strefy euro od 1999 r.


Barbara Pawlukiewicz-Carusotti: "W sektorze turystycznym znaleźć pracę coraz trudniej, a jeśli się uda, ma ona najczęściej charakter sezonowy. Coraz częściej zatrudnia się tam obcokrajowców z innych krajów: Indii, Egiptu, Pakistanu i Maroko. Nie są wymagający i najczęściej zadowalają się bardzo niskimi wynagrodzeniami, a przy okazji posługują się kilkoma językami obcymi. W tym sektorze panuje bardzo duża konkurencja, tym bardziej, że kryzys w Italii jest odczuwalny coraz bardziej." Czytaj więcej »

Malwina Wrotniak-Chałada, Bankier.pl
Informacje dotyczące krajów członkowskich pochodzą z oficjalnej strony internetowej Unii Europejskiej.
Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna portalu Bankier.pl. Z firmą związana od 2008 roku, od 2014 r. jako zastępca redaktora naczelnego i szef działu "Twoje finanse/Biznes". W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~tomas
Polska by nie istniała gdyby wszyscy idąc na łatwiznę wyjeżdżali z ojczyzny. Raczej nie ma się czym chwalić jak np: jakaś polka wykształcona w Polsce za pieniądze podatników, opuszcza kraj, rodzi dzieci obcokrajowcom i pracuje płacąc podatki w tamtych krajach. Ale każdy sam decyduje o swoim życiu, tylko nie rozumiem Polska by nie istniała gdyby wszyscy idąc na łatwiznę wyjeżdżali z ojczyzny. Raczej nie ma się czym chwalić jak np: jakaś polka wykształcona w Polsce za pieniądze podatników, opuszcza kraj, rodzi dzieci obcokrajowcom i pracuje płacąc podatki w tamtych krajach. Ale każdy sam decyduje o swoim życiu, tylko nie rozumiem jak można być z tego dumnym to raczej obciach i wstyd...
~seth
więcej to widać że tak naprawdę niewiele była warta i strata jest praktycznie żadna!
~haha
pewnie, lepiej dawac dymac siebbez wazeliny politykom PoPis
~hiena
Emigracja=depolonizacja. Po co celebrowac, cytowac, stawiac na piedestal osoby, ktore zdradzily Polske. Oni sami, nawet jesli uwazaja siebie za wzorowych patriotow, wykreslili sie z Narodu. Ich dzieci nie beda Polakami. Opinie tych ludzi, o tym jak gładko i wspaniale jest się zdepolonizować, są na wagę kału.
~ja
80 zł dorobienie klucza to drogo w Austrii? Ja 1,5 roku temu zapłaciłem prawie 120 zł za wymianę malutkiego zameczka przy skrzynce pocztowej (mieszkam w bloku) do tego dostałem tylko 1 malutki kluczyk
~rad
Dnia 2014-05-02 o godz. 15:08 ~ja napisał(a):
> 80 zł dorobienie klucza to drogo w Austrii? Ja 1,5 roku
> temu zapłaciłem prawie 120 zł za wymianę malutkiego
> zameczka przy skrzynce pocztowej (mieszkam w bloku) do
> tego dostałem tylko 1 malutki kluczyk
typowe polactwo... Ludzie inteligentni wiedzą,
Dnia 2014-05-02 o godz. 15:08 ~ja napisał(a):
> 80 zł dorobienie klucza to drogo w Austrii? Ja 1,5 roku
> temu zapłaciłem prawie 120 zł za wymianę malutkiego
> zameczka przy skrzynce pocztowej (mieszkam w bloku) do
> tego dostałem tylko 1 malutki kluczyk
typowe polactwo... Ludzie inteligentni wiedzą, że porównanie cen w różnych krajach ma tylko sens w przypadku identycznych produktów czy usług... Czym innym jest dorobienie klucza, a czym innym wymiana zamka... Kluczyk zanosisz do usługodawcy i dorabia go w kilka minut, a koszt materiału jest minimalny... Żeby wymienić zamek ktoś musiał przyjechać
do ciebie, więc licząc w dwie strony wypadła mu godzina albo dwie. Do tego dolicz paliwo i koszt zamka...
~Drze ryja w spocie
Najlepszy jest przykład Niemiec.Rzad nam cały czas w mawia jakim to tygrysem europy jestesmy jak pokonalismy kryzys a biedne Niemcy cały czas w kryzysie niedługo beda do POlski emigrowac. :) I naturalnie moga sie odnas uczyc wszystkiego o budowania autostrad do słuzby zdrowia Bo POlska juz dawno zachód przegoniła jak to Sikorskiza Najlepszy jest przykład Niemiec.Rzad nam cały czas w mawia jakim to tygrysem europy jestesmy jak pokonalismy kryzys a biedne Niemcy cały czas w kryzysie niedługo beda do POlski emigrowac. :) I naturalnie moga sie odnas uczyc wszystkiego o budowania autostrad do słuzby zdrowia Bo POlska juz dawno zachód przegoniła jak to Sikorskiza kazdym razem opowiada.

Powiązane: Tam mieszkam

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki