REKLAMA

Tam mieszkam: Amsterdam

Malwina Wrotniak2010-12-13 07:00redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2010-12-13 07:00
Tam mieszkam: Amsterdam
Tam mieszkam: Amsterdam
/ thetaXstock

Mogliby mieszkać w jednym z wielu domów-łodzi, mogliby korzystać z uciech miasta, które pulsuje 24 h/dobę, a mimo to najbardziej marzą o domu na spokojnej, francuskiej wsi. O mieszkańcach Amsterdamu rozmawiamy z Aliną Dragan, której słynne pozdrowienie „Dag!” znają wszyscy słuchacze Listy Przebojów Radiowej Trójki.

Malwina Wrotniak, Bankier.pl: Pani Alino, wierni słuchacze Trójkowej Listy doskonale kojarzą słynne łączenia z Amsterdamem. Od jak dawna mieszka Pani w Holandii?

Alina Dragan: W Liście ponad 20 lat… aż trudno w to uwierzyć. W Holandii zamieszkałam prawie 26 lat temu. Od początku w Amsterdamie. Uwielbiam to miasto, bo jest jak globalna wioska, w której mieszkają ludzie ze wszystkich stron świata, gdzie każdy się dobrze czuje, a jednak w porównaniu z innymi stolicami, jest to małe miasto. Panuje tutaj atmosfera relaksu, tolerancji i lekkości bytu.

Po tylu latach spodziewam się licznego grona holenderskich znajomych. I pewnie zna Pani ich mieszkaniowe marzenia.

Alina Dragan (z prawej strony) z przyjaciółmi

Ile osób, tyle marzeń. Wielu Holendrów dorastało w tzw. domach - szeregowcach (rijtjeshuizen), Są to typowe dzielnice z jednorodzinnymi domami o podobnych standardach, wszystko pod jedynym dachem, zbudowanie w okresie boomu, w latach 60. i 70. Te dzielnice są bardzo przyjazne dla rodzin z dziećmi i - jak na tutejsze możliwości - są to domy relatywnie duże, z tak lubianymi przez Holendrów małymi ogrodami. Podobne dzielnice domków szeregowych wciąż są budowane, z trochę większą kreatywnością architektoniczną, ale zawsze kompaktowe i obarczone dużymi regulacjami w sferze projektowania, co powoduje, że większość z nich wygląda podobnie.

Z pewnością amsterdamczycy też mają marzenia dotyczące zmiany miejsca zamieszkania. Jako małżeństwo bez dzieci, ale z dobrymi dochodami z pewnością chcieliby mieszkać nad kanałami, w tzw. Grachtengordel, gdzie są przepiękne i ogromne mieszkania „patrzące na kanały”.

Mniejsze i bardziej dostępne cenowo są apartamenty w dzielnicach Jordaan czy Pijp, dzielnicach z mnóstwem małych, przeuroczych kafejek, świetnych restauracji i cudownych sklepików tematycznych. Jeżeli ktoś ma małe dzieci i odpowiednio wysokie dochody, pewnie marzy o mieszkaniu w południowej części Amsterdamu (Zuid). Blisko centrum, a prawie jak poza miastem, z pięknymi, starymi domami z ogródkami, gdzie można spokojnie jeździć na rowerach i spacerować po uroczych parkach.

/ fot. fot. Alina Dragan /

Jeżeli ktoś uwielbia bliskość wody, nowym miejscem to be jest Ijburg, tylko 15 minut od centrum - dzielnica, którą zaprojektowano w ostatniej dekadzie. To jest także jedno z tych miejsc, gdzie regulacje budowlane nie są taki restrykcyjne, a zatem można zbudować dom zupełnie niepodobny do sąsiednich.

I są oczywiście tacy, którzy marzą o mieszkaniu na łodzi. Domy-łodzie widać wszędzie, gdy spaceruje się nad kanałami lub rzeką Amstel. Za każdym razem, gdy mijam takie mieszkania na wodzie nie mogę się nadziwić, że są ludzie, którzy spędzają tam swoje całe życie. Trzeba się już takim urodzić, żeby tego rodzaju mieszkanie było marzeniem docelowym.

Mogłabym jeszcze wymienić kilka miejsc, o których marzą Holendrzy, ale i tak ich największym marzeniem jest dom we Francji, najlepiej na wsi, gdzie jest cudowny klimat i ciepło przez cały rok.

Kto miał okazję widzieć Amsterdam z lotu ptaka wie o jego charakterystycznej, pierścieniowej zabudowie. Jak taki układ miasta sprawdza się w praktyce?

To, co widzimy z lotu ptaka, ta pierścieniowa zabudowa, to jest Amsterdam w swoich granicach tak gdzieś do połowy XIX wieku, czyli stare centrum. Czy taki układ miasta jest praktyczny obecnie? Myślę, że ta kompaktowa zabudowa miasta powoduje, że wszędzie jest blisko. Do każdego ciekawego zakątka można dojść pieszo lub pojechać rowerem.

W tej starej części Amsterdamu lub jego bliskim sąsiedztwie jest mnóstwo małych i średnich firm. W centrum znajduje się także Uniwersytet Amsterdamski, z oddziałami rozproszonymi w różnych miejscach centrum i poza nim… Duże banki i korporacyjne kolosy przeniosły się na obrzeża miasta, także ze względu na trudności w parkowaniu i ogromne koszta. A ponieważ ogromnych centrów handlowych, takich jak w Polsce w Holandii nie ma na większą skalę, bo do pewnego okresu nie było na nie pozwoleń (poza meblowymi bulwarami), to właśnie centrum miasta jest tym miejscem, gdzie się idzie na zakupy, do teatru, restauracji lub klubu. Amsterdam, a w szczególności w centrum, żyje 24 godziny na dobę!

Życie toczy się jednak i poza centrum - jak daleko? Czy rozbudowę miasta mocno trzyma się w ryzach?

Trzeba pamiętać, że cała Holandia to 1,5 rozmiaru Wielkopolski, ale żyje tutaj 16,5 miliona ludzi. To oznacza 400 osób na 1km2 (w Polsce 120 na 1km2). Połowa kraju byłaby pod wodą, gdyby przestano wypompowywać wodę, kraj ma jedną z najbardziej gęstych sieci dróg w Europie. Mówiąc krótko, przestrzeń jest na wagę złota i jej organizacja wymaga absolutnie ścisłych regulacji. Już od dawna stosuje się strategię kontroli rozbudowy miast i wsi. Mają być kompaktowe, porządnie zaplanowane przestrzennie, a nie rozlewające się w każdym, niekontrolowanym kierunku.

Alina Dragan

To organizowanie przestrzeni zawiera też myślenie o unikaniu ewentualnych zalań po dużych deszczach. Woda jest tutaj zawsze z tyłu głowy, gdy rozważa się budowanie nowych obiektów.

Czy nieruchomości w tym zorganizowanym mieście są postrzegane przez samych mieszkańców jako drogie na tle innych europejskich stolic?

Jestem pewna, że czytelnicy tego portalu wiedzą lepiej ode mnie, jak kształtują się ceny w różnych europejskich miastach. Od siebie mogę dodać jedynie, że Amsterdam jest dużo droższy niż inne miasta w Holandii. Za mieszkanie wielkości 50 mkw w dzielnicy Pijp zapłaci się ponad 200 tysięcy euro, a za 280-metrowy dom nad kanałem w centrum - 2,5 miliona euro.

Czy Amsterdam wspiera w zakupie pierwszego mieszkania?

Istnieje cały skomplikowany system pomocy dla osób bez pracy, z małymi dochodami, lub tych, którzy z jakiś innych życiowych powodów mają problemy z płaceniem rachunków. Im zawsze miasto pomaga w zapłaceniu czynszu za mieszkanie. Ale nie pomaga w spłacaniu kredytu wziętego na zakup domu.

Rozmawiałyśmy na początku o nieruchomościach, jakich poszukują Holendrzy. Czy oni, podobnie jak Polacy, bardziej niż wynajmować chcieliby kupować?

Wydaje mi się, że wynajmowanie mieszkania w Holandii jest bezpieczniejsze niż w Polsce, w tym sensie, że wynajmujący jest bardziej zabezpieczany przed ciągłym podnoszeniem czynszu itp. A zatem, jeżeli wynajmuje się mieszkanie przez długie lata, z pewnością płaci się dużo mniej niż sąsiad obok, który się właśnie wprowadził. Ale tak jak w Polsce, większość ludzi wolałaby mieć mieszkanie na własność. Kupienie pierwszego domu, chyba że zarabia się imponujące pieniądze, jest dla Holendrów bardzo, bardzo drogim zakupem.

Ale tańszym po kryzysie, który przetoczył się przez europejski rynek?

Tak, ceny spadły, nie powiedziałabym jednak, że gwałtownie. Ale w Amsterdamie już zaczynają powoli rosnąć. Tak przynajmniej czytam w gazetach.

A gdyby chciano napisać o największych bolączkach amsterdamczyków?

Jeżeli ktoś mieszka w centrum, to na pewno jest nią ciągły brak miejsc do parkowania. A dla każdego mieszkającego w Amsterdamie regularnie co roku rosnące lokalne podatki, dużo wyższe niż w innych miastach.

No a co dobrego? Czym można by się poszczycić, zwłaszcza w tej sferze mieszkaniowej?

Poszczycić to nie jest dobre słowo. Nie mamy się specjalnie czym szczycić, ale mówiąc ogólnie jesteśmy bardzo zadowoleni, że tam mieszkamy. W mieście, w którym człowiek się świetnie czuje, ze względu na atmosferę, na swobodę w obcowaniu z ludźmi, łatwość w nawiązywaniu kontaktów w różnych językach… cudowne miejsce. Nie zamieniłabym Amsterdamu na żadne inne miasto w Holandii.

Ale fakt, że w Amsterdamie „wszystko wolno”, może dawać mieszkańcom w kość. Czy nie chciałoby się czasami żyć w kraju, gdzie prawo jest dla mieszkańców bardziej rygorystyczne?

Nie, nie i jeszcze raz nie. (śmiech)

Dziękuję za rozmowę.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~22
Witam jestem nowa w Amsterdam uciekam ciągle od złego próbuje sobie życie ułożyć . Mam dzieci w Paryżu one lubią tam wiec ja musze znaliście cos blisko . Bardzo lubię Amsterdam ludzie tu bardzo mili i ja lubię już dużo czasu tak wygodnie nie było mi. Szukam pracy jestem księgowa. kierowałam restauracjami i hotelami Witam jestem nowa w Amsterdam uciekam ciągle od złego próbuje sobie życie ułożyć . Mam dzieci w Paryżu one lubią tam wiec ja musze znaliście cos blisko . Bardzo lubię Amsterdam ludzie tu bardzo mili i ja lubię już dużo czasu tak wygodnie nie było mi. Szukam pracy jestem księgowa. kierowałam restauracjami i hotelami sklepami , sprzedawałam domy samochody i jeszcze drobnostki. Rozumiem rośliny i zwierzęta . Teraz mam mały problem moje pieniądze będę miała 15 w miesiącu , maź pomaga aż znajdę prace. Może zostanę bez dachu do15.
Dobra mam nadzieje dobrego dnia i dobrej niedzieli .
paulina.hackworth@yahoo.com
~Surow
Pani zapomniala napisac ze w NL panstwo doplaca do hipoteki i im wieksze zarobki tym wiekszy zwrot. Od hipoteki w NL np. 700 Euro na miesiac panstwo zwraca ok 150 euro /msc wiec sporo.
~Luksander
Czy drogie czy tanie to zalezy od tego czy za wynajem zaplacimy mniej czy wiecej niz gdybysmy rownowartosc ceny mieszkania trzymali na lokacie chociazby 5%.
Jesli wynajem jest drozszy niz odsetki z 5% lokaty wartosci domu to mieszkanie sie oplaca kupic a jesli za wynajem zaplacimy mniej niz mielibysmy z odsetek to bardziej sie
Czy drogie czy tanie to zalezy od tego czy za wynajem zaplacimy mniej czy wiecej niz gdybysmy rownowartosc ceny mieszkania trzymali na lokacie chociazby 5%.
Jesli wynajem jest drozszy niz odsetki z 5% lokaty wartosci domu to mieszkanie sie oplaca kupic a jesli za wynajem zaplacimy mniej niz mielibysmy z odsetek to bardziej sie oplaca wynajmowac.
Fakt wynajmujac nie mozna sobie pozwolic na dowolne modyfikacje ale z drugiej strony tez nie trzeba sie martwic o ubezpieczenie i zdazenia losowe.
~rael
Amsterdam jest rzeczywiscie fajnym miejscem do zycia ( poza pogoda i parkingami)
ale szczeze mowiac , reszta holandii to porazka .Mieszkam na poludniu kraju od 12 lat i
widzac jak rozwiaj sie np Warszawa , to maze by wrocic do mojego miasta nad wisla .
Nie ma to jak w Polsce !
~xxx
chyba żartujesz do tego chaosu chcesz wracać?
~bywalec
Drogie mieszkania ? Polactwo przelicza od razu 1 eur=4zł, a to błąd ! Zarobki w Holandii 2000eur, w Polsce 2000zł, zatem mieszkanie w stolicy, Amsterdamie, 50m2=200tys.euro=200tys.zł. DUŻO TANIEJ NIŻ W WARSZAWIE

Powiązane: Tam mieszkam

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki