Mt. Gox ogłasza bankructwo

Giełda bitcoinowa Mt. Gox złożyła w tokijskim sądzie wniosek o upadłość i ochronę przed wierzycielami – donosi „WSJ” powołując się na japońskie media.

We wniosku znalazł się zapis informujący o długu spółki wynoszącym 63,6 mln dolarów. Jak informuje "WSJ", Mt.Gox przyznał się do straty 750 000 bitcoinów należących do klientów oraz 100 000 należących do samej spółki. Przy obecnym kursie bitcoiny te warte byłyby ok. 480 milionów dolarów. Poszkodowanych zostało 127 tys. klientów z czego tylko 0,8% stanowili Japończycy. Za swoje problemy Mt. Gox wini atak hakerski oraz luki w systemie informatycznym.

Złożenie wniosku o ochronę przed wierzycielami oznacza, że Mt.Gox chce otrzymać od sądu ochronę na czas uporządkowania swoich finansów. Jeżeli wniosek zostanie zaakceptowany, a spółka ureguluje swoje zobowiązania, będzie mogła funkcjonować nadal.

Strona internetowa Mt. Gox nie działa od wtorku. Problemy platformy, która swego czasu była największa bitcoinową giełdą na świecie, zaczęły się na początku lutego, kiedy ze względu na problemy techniczne zawieszone zostały transakcje. Dalsze komunikaty ze strony giełdy informowały jednak o przeciągających się naprawach, przenosinach siedziby firmy czy tymczasowym wstrzymaniu transakcji w celu ochrony strony i użytkowników.

Sprawą Mt. Gox zajęły się organy ścigania w Japonii i USA. „Na tym etapie odpowiednie organy kontrolne, policja, ministerstwo finansów oraz inne instytucje zbierają informacje w tej sprawie” – stwierdził szef gabinetu premiera Japonii, Yoshihide Suga.

Z kolei nowojorska prokuratura federalna wysłała członkom władz Mt. Gox wezwanie do stawienia się w sądzie pod groźbą kary.

Skala "wielkiego bitcoinowego przekrętu" ponownie wywołała falę dyskusji o możliwej regulacji tego rynku. Szefowa Fed Janet Yellen stwierdziła, że Rezerwa Federalna nie ma jurysdykcji nad bitcoinem, jednak Kongres powinien rozważyć wprowadzenie odpowiednich regulacji. Z kolei przedstawiciel japońskiego ministerstwa finansów zaapelował, aby regulacje dotyczące rynku bitcoina powinny mieć charakter globalny, aby uniknąć luk powstałych w wyniku różnic między prawem obowiązującym w różnych krajach.

Kurs Bitcoina na giełdzie Bitstamp (w USD)
źródło: bitcoincharts.com

Wprawdzie problemy giełdy Mt. Gox mogły osłabić zaufanie do bitcoina, jednak wciąż handluje się nim na innych giełdach. Na giełdzie Bitstamp jeden bitcoin wyceniany jest obecnie na 566 dolarów.

/mz

Źródło: Depesza Bankier.pl: Rynki finansowe

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Hans

Tak się kończy każda spekulacja, a bitcoin powstał przede wszystkim po to, aby nim spekulować.

! Odpowiedz
1 1 ~Mason

A jak się ma do tego polska spółka MtGox Inc. sp. z o.o., która przyjmowała wpłaty na bitcoiny ? Czy oni również zbankrutowali ?

! Odpowiedz
1 1 ~autor

buhaha tak się kończy handel worem ziemniaków :) ku przestrodze kolejnych amatorów szybkiej forsy.
ps. bitbzdura to nie pieniądz! a na pytanie = czemu. lub czy jest szansa na odzyskanie forsy... POMYŚL. KTOŚ CI SPRZEDAJE BEZWARTOŚCIOWY ZAPISK BITOWY I BIERZE TWOJĄ FORSĘ - WYWALA DO RAJÓW PODATKOWYCH I GDZIE TAM SIĘ DA BY TEGO NIKT NIE DOPADŁ POTEM. I SIĘ OKAZUJE ŻE NIE MA NIEMAL NIC NA STANIE :/ NO TO JAK MA CI ODDAĆ.. GDYBY KURS JESZCZE BYŁ STAŁY I ZAWSZE TAKI SAM... TO OK. BIERZE KASĘ MA JA W SEJFIE I ZA ROK MOŻE TO WSZYSTKO Z POWROTEM WYMIENIĆ. ALE KUR URÓSŁ O TAKIE GIGANTYCZNE PROCENTY ŻE ... NO SAM ROZUMIESZ ŻE PIENMIĄDZE REALNE SIĘ NIE ROZMNAŻAJĄ I BITCOINY SIĘ NIE MNOŻĄ... TO NIBY SKĄD MA CI TO ODDAĆ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~cfh

no i czym sie podniecasz? co z tego ze padli, na bitcoina miało to zerowy wpływ

! Odpowiedz
0 0 ~autor odpowiada ~cfh

podniecam się :) fakt -
nie na bitbzdurę tylko na jej kurs. kurs wyceny ziemniaków a to dlatego że nie masz gdzie iść i ich zwrócić czy nimi zapłacić to LOGICZNE ŻE I WARTOŚĆ ZIEMNIAKA NIE MA JAK SIĘ ZMIENIĆ :d ooludzieeee... :D:D:D:D

! Odpowiedz
0 1 ~cfh odpowiada ~autor

ziemniaka to ty masz w głowie, a teraz przestań puszczać swój jad forum

! Odpowiedz
1 0 ~Gienek

Jest w ogóle szansa na odzyskanie środków?

! Odpowiedz
0 0 ~Ekspert

To jest tak, jakby zbankrutował biuro maklerskie z powodu tego, że ktoś wykorzystał lukę w systemie polegającą na tym:
1. Klient kupuje akcje firmy XYZ
2. Klient zlecenia przeniesienie akcji XYZ z biura maklerskiego A (przyszłego bankruta) do biura maklerskiego B
3. Klient wykorzystałby lukę w systemie polegająca na tym, że biuro maklerskie A otrzymałoby "zwrot" (np. z powodu jakiegoś błędu), natomiast biuro maklerskie B zaksięgowałoby u siebie te akcie (podobnie jak KDPW)
4. Klient jeszcze raz by sprzedał akcje w biurze maklerskim A
5. Klient za uzyskane pieniądze kupił jeszcze raz (tym razem inne) akcje XYZ
6. I dalej jak w kroku 1

I teraz pytanie za 100 pkt - czy posiadacze akcji firmy XYZ powinni się martwić (zakładając, że mają swoje rachunki w biurze C)?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~abc

dla mnie cały bitcoin to jedna wielka lipa, kwestią czasu jest to, że inne giełdy też polecą... Jak zwykle zarobi pomysłodawca, a reszta obudzi się wcześniej czy później z ręką w nocniku.

! Odpowiedz
0 2 ~cfh

wszyscy tak w kółko ględzą od 2008 roku a bitcoin dalej istnieje i ma się bardzo dobrze.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG -0,44% 56 647,08
2019-10-14 17:15:01
WIG20 -0,53% 2 148,53
2019-10-14 17:15:00
WIG30 -0,47% 2 431,70
2019-10-14 17:15:00
MWIG40 -0,44% 3 613,37
2019-10-14 17:15:01
DAX -0,20% 12 486,56
2019-10-14 17:37:00
NASDAQ -0,10% 8 048,65
2019-10-14 22:03:00
SP500 -0,14% 2 966,15
2019-10-14 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.