Wielkie bitcoinowe bankructwo? Mt. Gox wyparowała

analityk Bankier.pl

Po kilku tygodniach poważnych problemów bitcoinowej giełdy Mt. Gox, jej strona internetowa przestała działać. Zniknięcie niegdyś największej platformy handlu wirtualną walutą to poważny cios w zaufanie do bitcoina.

Jeszcze do niedawna Mt. Gox był największą na świecie platformą do handlu bitcoinem. Kłopoty tokijskiej giełdy zaczęły się na początku lutego, kiedy ze względu na problemy techniczne zawieszone zostały wszystkie transakcje. Wprawiło to w popłoch użytkowników giełdy, którzy z niepokojem oczekiwali kolejnych informacji. Możliwość dokonywania transakcji wewnętrznych sprawiła, że niektórzy użytkownicy godzili się sprzedać swoje bitcoiny poniżej wartości wyznaczanej przez aktualny kurs, byle tylko wyjść z inwestycji.

Dalsze komunikaty ze strony giełdy informowały jednak o przeciągających się naprawach oraz przenosinach siedziby firmy. Dodatkowo wczoraj okazało się, że szef Mt. Gox Mark Karpeles zrezygnował z uczestnictwa w Bitcoin Foundation. Obecnie strona internetowa mtgox.com prowadzi donikąd, co zdaniem wielu komentatorów może oznaczać całkowite zniknięcie giełdy. Strony informujące o cenie bitcoina na poszczególnych giełdach zawiesiły notowania na Mt. Gox.

W sieci krąży obecnie dokument, który opisuje sposób na wyjście z obecnego kryzysu tokijskiej giełdy. Wiarygodności dokumentu nie można ustalić, jednak stwierdza on, że w ciągu ostatnich lat z giełdy wyparowało 744 408 bitcoinów (6% całej światowej podaży), które według wczorajszego kursu warte były ok. 350 mln dolarów. Strategia wyjścia z kryzysu miałaby polegać na pokryciu zobowiązań przez giełdę (płacąc za bitcoiny gotówką lub akcjami), zawieszenie Mt. Gox na miesiąc i powrót pod zmienioną nazwą i z innym prezesem.

Kurs bitcoina na Mt. Gox
źródło: bitcoincharts.com

Problemy Mt. Gox nie pozostały bez wpływu na ceny bitcoina na innych giełdach. Średnia cena wirtualnej waluty to obecnie ok. 450 dolarów, podczas gdy jeszcze na początku lutego bitcoinem handlowano po 830 dolarów. Po raz ostatni bitcoin był tak tani jak obecnie w listopadzie ubiegłego roku.

Chcąc ratować zaufanie nadszarpnięte w wyniku problemów tokijskiej giełdy, szefowie innych głównych platform oraz osoby związane z bitcoinową sceną wydały wspólne oświadczenie. Stwierdzają w nim, że „jak w każdej nowej gałęzi biznesu, niektórzy źli uczestnicy rynku muszą zostać wyplenieni, co właśnie dzieje się na naszych oczach”.

- W celu odbudowy zaufania utraconego przez upadek Mt. Gox, odpowiedzialne giełdy bitcoinowe będą razem pracować na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom bitcoina – stwierdzili prezesi Krakena, Bitstamp.net, BTC China, Blockchain.info oraz Circle.

Michał Żuławiński
Bankier.pl

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~dude

Jak można inwestować w coś czego nie ma? Ja na przykład inwestuję tylko w kotlety schabowe. Z kolegami rozliczamy się w workach pszenicy. Przecież bankowe konta to obecnie wyłącznie cyfrowe zapisy kwot, dokładnie tak samo jak BTC!

Jeśli chodzi o samo pojęcie pieniądza, to zależy od kraju. W RFN na przykład jest prawo, które dopuszcza używanie prywatnego pieniadza, do definicji którego bitcoin pasuje. W XIX wieku w USA złoto i srebro zgodnie z prawem było pieniądze rownorzędnym z monetami i banknotami emitowany przez państwo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~olo

Oj kogoś 4 litery pieką.A ja się cieszę z takich wiadomości-dzięki temu słaba część społeczności w panice wyprzedaje za półdarmo swoje coiny. Jasne że dla przeciętnego zjadacza schabowego Bitcoin nie przejawia żadnej wartości.Taki ktoś nigdy nie będzie musiał przelać miliona dolców poza granicę kraju.Bitcoin daje to czego nigdzie indziej nie otrzymasz-anonimowość.Niektórzy są w stanie za to wybulić miliony dolców.Bitcoin nie służy do kupowania cukierków.Tyle w temacie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~drleon

Nie wyparował tylko został okradziony przy wykorzystaniu luki "Transaction Malleability", zbankrutował i został tymczasowo zamknięty. Nie róbcie paniki, nie pierwsza i nie ostatnia giełda kryptowalut która jest zamykana. Na miejsce jednej powstaje kilka innych :)

! Odpowiedz
0 0 ~Goh Ko

Przestańcie pisać o rzeczach, o których nie macie pojęcia! Ta notka, bo artykuł to za dużo powiedziane, to jakaś kpina! Jużcytując sam nagłówek: skąd wzięliście info, że "Zniknięcie niegdyś największej platformy handlu wirtualną walutą to poważny cios w zaufanie do bitcoina."
Co ma upadek (jeszcze niepotwierdzony, ale silicie się na przełomowość SuperExpressu ) prywatnej giełdy do idei i zaufania do całego Bitcoina (duże B, nazwa własna) ??? Gaddemyt ludzie, trochę myslenia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~Konradm

i wydoić motłoch-nawet na wirtualnej walucie...
ponoć Rosja ma wprowadzić Pierdolce
pierwyje eksperymentalnyje russkije dolce...
inwestorzy już zacierają ręce..
to lepsze niż wyścigi kogutów..

! Odpowiedz
1 2 ~mati

Sprytni ludzie zabrali pieniądze głupim ludziom... znowu.

! Odpowiedz
0 0 ~AsystentJusia

Chce tylko zlotówki.

! Odpowiedz
0 1 ~rudaa

jak można inwestować w cos czego nie ma?

! Odpowiedz
1 0 ~jonasz

Dnia 2014-02-25 o godz. 14:20 ~rudaa napisał(a):
> jak można inwestować w cos czego nie ma?

a kredyt w banku po co bierzesz, pieniadze w bankach sa tak samo fikcyjne jak bitcoiny, jedyna wartosc w matrerialach szlachetnych i w nas samych

! Odpowiedz
1 0 ~ipsec

Specjalisci z bankiera.Szkoda gadać . Kto Wam powiedział, że Mt.Gox to była największa giełda ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,98% 3,9656
2019-09-20 22:59:00
EUR/PLN 0,55% 4,3607
2019-09-20 22:59:00
EUR/USD -0,21% 1,1020
2019-09-20 22:59:00
CHF/PLN 0,93% 3,9908
2019-09-20 22:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil