Lód cenniejszy niż złoto

Argentyna powiedziała "stop" firmom górniczym, które poszukują w ich lodowcach złota i srebra. Nowe koncesje, mimo iż wydobycie przynosi do Skarbu Państwa istotną część PKB, nie zostaną wydane. Ważniejsza jest woda do picia. 

(fot. Simon Migaj / Pexels)

Precedensowy wyrok, który ukrócił działalność firm wydobywczych, został wydany przez Sąd Najwyższy w Argentynie - donosi "Rzeczpospolita"

Parlament przyjął przepisy nakazujące ochronę lodowców w 2008 roku. I to niemal jednogłośnie, choć godziły jednoznacznie w przemysł wydobywczy. Nic więc dziwnego, że jedna z firm - Barrick Gold, właściciel kopalni Veladero z Kanady, zaskarżyła te rozwiązania prawne do sądu. Jej zdaniem za lodowce powinny odpowiadać władze lokalne, a nie rząd. Przyczyna jest prosta - na nie bowiem łatwiej wywierać nacisk. 

Sąd Najwyższy nie przychylił się do argumentacji lobby wydobywczego. Co więcej, nakazał zamknięcie ponad 40 kopalń, w tym Veladero. Nie zostaną także wydane nowe koncesje na pozyskiwanie złota i srebra na obszarze lodowców. 

W argumentacji rozstrzygającej spór można przeczytać, że ważniejsze od kruszców jest prawo mieszkańców do zasobów czystej wody. W konsekwencji lodowce zostały uznane za źródło wód gruntowych. To jest wyższe dobro, dlatego powinno być chronione systemowo. 

Przypomnijmy, że do Argentyny należy 17 tys. lodowców. 

aw

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 57 infinum

Niby Argentyna, ale jednak myślą.

! Odpowiedz
8 14 marxs

juda z blaszakiem oddali by za darmo robiąc przy tym do upadłego łaskę

! Odpowiedz
5 45 misiosnechacz

My dla węgla wywalamy, a co dopiero dla złota i srebra.

! Odpowiedz
11 109 londonern

Wpadajcie do Polski - mozecie ryc gdzie chcecie, za grosze. Najwyzej sie ludzi wywali z domow, a woda kto by sie przejmowal.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne