REKLAMA

Kwaśniewski: Jesteśmy w tzw. momencie zwrotnym światowej polityki gospodarczej

2021-08-26 22:26
publikacja
2021-08-26 22:26
Kwaśniewski:  Jesteśmy w tzw. momencie zwrotnym światowej polityki gospodarczej
Kwaśniewski:  Jesteśmy w tzw. momencie zwrotnym światowej polityki gospodarczej
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Większość przemysłu niemieckiego i polityków jest przeciwna napinaniu relacji z Rosją - powiedział w środę były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski podczas Forum Gospodarczego Polska-Ukraina. Dodał, że obecnie jesteśmy w tzw. momencie zwrotnym światowej polityki gospodarczej, ponieważ na wzmocnieniu więzi z Kremlem zależy też Stanom Zjednoczonym.

Podczas Forum pt.:„Od suwerenności do konkurencyjności. 30 lat współpracy”, były prezydent wskazał dwa realne zagrożenia dla Ukrainy, ale też pośrednio dla Polski. Pierwsze - jak wskazał - to zmiana frontu Stanów Zjednoczonych. "Demokraci chcą poprawić stosunki z Rosją, żeby Rosja stanęła po ich stronie w konkurencji z Chinami" - powiedział. Wyjaśnił, że jest to bardzo niebezpieczne dla Ukrainy, ponieważ może to np. oznaczać "zamknięcie tematu Krymu, zdjęcie sankcji na Rosję".

Drugim zagrożeniem, które może dotknąć Polskę, jest zmiana na stanowisku Kanclerza Niemiec. "Nie wiemy kto nim będzie, ale na pewno nie będzie nim Angela Merkel" - wskazał. Dodał, że jest to jedyny polityk, który był w stanie na forum niemieckim doprowadzić do nałożenia sankcji na Rosję. Wskazał, że obecnie przemysł niemiecki i większość polityków jest zdecydowanie przeciwna napinaniu relacji z Rosją i rezygnowania z tak ważnego dla gospodarki niemieckiej rynku, jakim jest Rosja. "I ten moment dokonuje się teraz" - podkreślił.

Kwaśniewski powiedział też, że Ukraina w polityce Kremla widziana jest jako integralna część Rosji i włączenie jej do strefy wpływów, zawsze będzie celem prezydenta Władimira Putina.

Unijne sankcje zostały nałożone na Rosję w 2014 roku, w związku z destabilizacją sytuacji na Ukrainie. Dotyczą sektora finansowego, energetycznego i obronnego oraz produktów podwójnego zastosowania. Sankcje polegają na ograniczeniu dostępu niektórych rosyjskich banków i firm do unijnych rynków kapitałowych. Zakazują też wszelkich form pomocy finansowej i pośrednictwa w odniesieniu do rosyjskich instytucji finansowych. Zakazany jest również bezpośredni i pośredni import, eksport i transfer wszelkich materiałów związanych z obronnością, w tym także produktów podwójnego zastosowania, które mogłyby zostać użyte w sferze militarnej. Sankcje dodatkowo ograniczają dostęp Rosji do niektórych strategicznie cennych technologii, które mogłyby zostać wykorzystane w rosyjskim sektorze energetycznym np. do wydobycia ropy naftowej. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (19)

dodaj komentarz
itso_cien_na_sciane
o tym się mówi w szwajcarskich alpach ?
itso_cien_na_sciane
to znak ze można kreml kopnąć w dupę, bojaźliwa lewica boi się CO2 ze on miał odwagę poruszyć temat Rosji chyba sobie znowu popił i udaje twardziela :D
max5000
Prezydent Kwaśniewski ma rację. USA będą gotowe zacieśnić relacje z Rosją nawet kosztem Ukrainy. Interesy USA i ich hegemonią jest ważniejsza od niepodległej Ukrainy oraz Krymu który jest częścią Ukrainy.
demeryt_69
USA będą gotowe zacieśnić relacje z Rosją nawet kosztem Ukrainy - bezcenne!

For everything else is MasterCard :)

itso_cien_na_sciane
To co ma biedna Ukraina począć teraz bez usa ?
peti1000
Ciekawe czy wszystkie poniższe komentarze - nie na temat zresztą - są wysłane z jednego IP.?
itso_cien_na_sciane
zapytaj ich czy są robotami :D
1a2b
Ja protestuję! przeciw występom tej pijaczyny na forach międzynarodowych w imieniu Polski. Dosyć już się wstydu najedliśmy za tego buca Stoltzmana!!!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
po_co
Co innego może powiedzieć Rosyjski komunista w dodatku alkoholik?
Niewielu rzeczy wstydzę się w życiu ale naprawdę jest mi wstyd, że ten człowiek kiedyś reprezentował Polskę. Zastanawiam się czy robienie z siebie kompletnego pajaca, skaczącego po krzesłach nie jest gorsze ale szczerze mówiąc nie - Komorowski był jaki był, człowiek
Co innego może powiedzieć Rosyjski komunista w dodatku alkoholik?
Niewielu rzeczy wstydzę się w życiu ale naprawdę jest mi wstyd, że ten człowiek kiedyś reprezentował Polskę. Zastanawiam się czy robienie z siebie kompletnego pajaca, skaczącego po krzesłach nie jest gorsze ale szczerze mówiąc nie - Komorowski był jaki był, człowiek prosty wybrany z ludu.

Ale Kwaśniewski który zatacza się po tym jak upił się do reszty? Wstyd, człowieku powinieneś zapaść się pod ziemię i nigdy więcej nie udzielać w polityce. Wstyd, jesteś hańbą dla naszego państwa, pokazałeś nasz naród jako państwo pijaków nie potrafiących godnie reprezentować pełnionych urzędów. Wstyd!

Слава матери России

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki