REKLAMA

KE chce na nowo zdefiniować rynek, by lepiej egzekwować konkurencję

2020-06-26 16:49
publikacja
2020-06-26 16:49
KE chce na nowo zdefiniować rynek, by lepiej egzekwować konkurencję
KE chce na nowo zdefiniować rynek, by lepiej egzekwować konkurencję
fot. Francois Lenoir / / Reuters

Komisja Europejska przygotowuje się do zmiany przepisów sprzed ponad 20 lat, które określają, czy firmy mają taką siłę rynkową, że mogą dławić rywali lub kontrolować ceny. Nowa definicja rynku ma lepiej odpowiadać na wyzwania globalizacji i cyfryzacji.

"Reguły konkurencji UE muszą być nadal aktualne w szybko zmieniającym się świecie i cyfrowej rzeczywistości. Obwieszczenie w sprawie definicji rynku zawiera kluczowe informacje dla przedsiębiorstw i innych zainteresowanych stron, które pomagają im zrozumieć podejście Komisji do sposobu funkcjonowania rynku" - oświadczyła w piątek wiceszefowa KE odpowiedzialna za konkurencję Margrethe Vestager.

Komisja uruchomiła konsultacje społeczne w sprawie definicji rynku stosowanej w unijnym prawie konkurencji. To odpowiedź na krytykę, że unijne przepisy antymonopolowe nie nadążają za rzeczywistością, w której organy regulacyjne badają fuzje i praktyki antykonkurencyjne z udziałem globalnych firm internetowych.

Definiowanie rynku wykorzystywane jest jako narzędzie do zidentyfikowania ograniczeń konkurencji między przedsiębiorstwami. Celem określenia właściwego rynku produktowego i geograficznego jest wskazanie faktycznych konkurentów, którzy ograniczają decyzje handlowe zainteresowanych przedsiębiorstw, takie jak decyzje w sprawie cen.

"Ważne jest, aby wytyczne Komisji były aktualne i w przystępny sposób określały jasne i spójne podejście do definicji rynku" - zaznaczyła Vestager.

Bruksela tłumaczy swoje podejście rozwojem światowej wymiany handlowej, w tym z dużymi rynkami wschodzącymi, a także stopniową eliminacją wewnętrznych barier utrudniających handel na jednolitym rynku. KE zwraca też w tym kontekście uwagę na transformację cyfrową oraz pojawienie się nowych dużych podmiotów w niektórych sektorach, zwłaszcza w sieci.

W drugiej połowie lat 90., gdy powstały obecne przepisy, internet był jeszcze w powijakach, a działanie gospodarki znacznie różniło się od tego, jak funkcjonuje ona obecnie. Dokładnie w 1997 r. zarejestrowana została domena Google.com.

"Obecne obwieszczenie w sprawie definicji rynku pochodzi z 1997 r. i może w związku z tym nie odnosić się do wszystkich istotnych kwestii pojawiających się obecnie w kontekście definiowania właściwego rynku produktowego czy geograficznego. W minionych latach Komisja zdobyła ponadto obszerne doświadczenie w definiowaniu rynku, zmieniały się techniki, a sądy UE dostarczyły dodatkowych wytycznych" - tłumaczy KE.

Komisja zapowiedziała, że przeprowadzi badania nad najlepszymi praktykami w zakresie definicji rynku. Planuje też skonsultować się z krajowymi organami ds. konkurencji w UE i poza nią.

Konsultacje z zainteresowanymi stronami reprezentującymi sektor publiczny i prywatny, m.in. z przedsiębiorstwami i stowarzyszeniami konsumentów, będą otwarte do 9 października br. W 2021 roku mają zostać opublikowane ich wyniki.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ cyk/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
przemyslaw-pelka
Gospidarka centralnie planowana ver.2.0.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki