REKLAMA

Izba Reprezentantów uchwaliła reformę podatkową

2017-12-19 21:40, akt.2017-12-20 08:52
publikacja
2017-12-19 21:40
aktualizacja
2017-12-20 08:52

Kontrolowany przez Partię Republikańską Senat USA uchwalił w środę nad ranem największą od ponad 30 lat reformę podatkową, jednak z powodu niewielkiego niedopatrzenia ustawa musi zostać jeszcze raz przyjęta przez Izbę Reprezentantów.

/ fot. UPI Photo eyevine /

Izba niższa Kongresu po uchwaleniu we wtorek ustawy przesłała ją do zatwierdzenia przez Senat, co z uwagi na przewagę Republikanów w tej izbie uważano za czystą formalność, po której ustawa trafi już do podpisania przez prezydenta Donalda Trumpa.

Jednak personel senacki orzekł, że z ustawy należy usunąć trzy niewiele wnoszące zapisy. Po ich skreśleniu Senat przyjął dokument stosunkiem głosów 51 do 48. Wniesienie poprawek oznacza, że ustawa musi po raz drugi zostać zatwierdzona w Izbie Reprezentantów.

Politycy republikańscy niespodziewaną dodatkową przeszkodę uznali za niewielki błąd personelu Kongresu. "Ludzie czasem się mylą. Pomylił się członek personelu. To koniec cywilizacji Zachodu" - ironizował senator John Kennedy. Z kolei przedstawiciel Białego Domu ds. prawnych Marc Short podkreślił, że tego typu drobne pomyłki zdarzają się przy uchwalaniu tak dużych ustaw.

Opozycyjni Demokraci oceniają jednak tę sytuację jako oznakę "pospiesznego, skrytego" prowadzenia prac nad ustawą przez Republikanów. "Konieczność powtórnego głosowania w Izbie Reprezentantów to kolejny dowód na to, jak niedbale napisana zostało to podatkowe oszustwo GOP (Partii Republikańskiej)" - podkreśliła w oświadczeniu przywódczyni mniejszości demokratycznej w Izbie Reprezentantów Nancy Pelosi.

Drugie głosowanie w Izbie odbędzie się w środę. Ustawa nabierze mocy prawnej po złożeniu podpisu przez prezydenta.

Licząca ok. 500 stron ustawa to największa od lat reforma podatkowa, której wprowadzenie było jedną z głównych obietnic wyborczych Trumpa. Przewiduje trwałe zmniejszenie od 2018 roku stawki podatku dochodowego od przedsiębiorstw z 35 do 21 proc. oraz obniżenie na okres do 2025 roku progów kwotowych, decydujących o obciążeniu dochodów danej osoby fizycznej odpowiednią stawką podatku, przy czym stawki te zostaną również częściowo zredukowane.

Wcześniej za liczącym 500 stron projektem ustawy głosowało 227 kongresmenów, a przeciw 203 - w większości Demokratów, ale także 12 Republikanów. Głosowanie w tej sprawie w Senacie ma się odbyć jeszcze we wtorek, zapewne także z pozytywnym wynikiem, choć przewaga Republikanów jest tam mniejsza niż w drugiej izbie. W razie zaakceptowania ustawy przez cały Kongres prezydent Trump będzie mógł ją podpisać w środę i nabierze ona wtedy mocy prawnej.

Ustawa przewiduje trwałe zmniejszenie od przyszłego roku stawki podatku dochodowego od przedsiębiorstw z 35 do 21 proc. oraz obniżenie na okres do 2025 roku progów kwotowych, decydujących o obciążeniu dochodów danej osoby fizycznej odpowiednią stawką podatku, przy czym stawki te zostaną również częściowo zredukowane.

Jak się wskazuje, ludzie zamożni skorzystają na tym bardziej niż osoby o średnich i niskich dochodach, a zdaniem Demokratów reforma pogłębi przepaść między bogatymi i biednymi Amerykanami oraz spowoduje wzrost długu publicznego o 1,5 biliona dolarów w ciągu najbliższych 10 lat.

Republikanie twierdzą natomiast, że zmiany w podatkach wesprą koniunkturę gospodarczą i wzrost zatrudnienia, przynosząc w efekcie korzystny dla nich wynik wyborów do Kongresu w listopadzie przyszłego roku.(PAP)

dmi/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
ajwaj
Wielkie etapowe zwyciestwo p. Trumpa > robi co mówil w k. wyborczej nad deep state (dem.+ Neocon m.in. PISia) po mistrzowsku i to przy CODZIENNYM (od> 1 roku) obstrzale Zjednoczonych Ajencji Prawdy Objawionej itd.
"Demokraci" globalisci Hilarija C. Burak O. Soros itd. - od 30 lat (upadek "komuny") zablokowali
Wielkie etapowe zwyciestwo p. Trumpa > robi co mówil w k. wyborczej nad deep state (dem.+ Neocon m.in. PISia) po mistrzowsku i to przy CODZIENNYM (od> 1 roku) obstrzale Zjednoczonych Ajencji Prawdy Objawionej itd.
"Demokraci" globalisci Hilarija C. Burak O. Soros itd. - od 30 lat (upadek "komuny") zablokowali realne wzrosty dochodu klasy robotn., i sredniej (tez w zach. UE i innych wasali), piekny kraj obrócili w ruine (infrastruktura z lat 1950-ych, rozjechany przemysl, "no go areas", dzielnice-ruiny fabryk widmo, wywóz kasy do rajów podatkowych, 50 mln. USmanów w skrajnej nedzy > "WHITE TRASH" itd)
Jak nie bedzie wiekszych prowokacji pokonanych etapowo deep state (false flag, kolejna wojna, zamach itd.) bedzie OK... I OK... :)
kolumb1234
Dziwne ze ludzie myślą ze rząd wyda ich pieniądze lepiej niż oni sami

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki