Coraz więcej kobiet decyduje się na złożenie własnej firmy. Wielokrotnie decyzja o tym zapada w momencie, gdy kobiety przebywają na urlopie wychowawczym. Chcąc jak najdłużej pozostać w domu z dzieckiem, muszą się jednak liczyć z koniecznością zarabiania na własne utrzymanie.
Część pań rezygnuje z etatu i poświęca się wyłącznie prowadzeniu firmy. Inne nie chcą pozbawiać się bezpiecznego etatu i traktuj własną działalność jako dodatkowe źródło przychodu. Czy młoda mama będąca na wychowawczym może założyć firmę?
Pytanie czytelniczki:
Jestem mamą na urlopie wychowawczym. Chciałabym od września otworzyć własną firmę, w ramach której prowadziłabym zajęcia dla dzieci i uczyłabym je języka francuskiego. Czy, będąc na urlopie wychowawczym, mogę to robić?
Mam też drugą opcję: powrót do pracy, gdzie jestem zatrudniona. Wiem, że można skorzystać z ochrony rocznej przed zwolnieniem. Mój urlop wychowawczy kończy się we wrześniu 2013 roku. Jak wygląda powrót do pracy, aby móc być chronionym przed zwolnieniem?
» Czy należy mi się odszkodowanie za wcześniejsze zwolnienie? |
Odpowiedź:
Korzystanie z urlopu wychowawczego nie pozbawia pracownika możliwości rozpoczęcia dodatkowej działalności gospodarczej, w tym założenia i prowadzenia firmy. W szczególności takiej, która zajmuje się nauką dzieci.
Jest tylko jeden warunek, jaki ustawodawca stawia takim pracownikom: prowadzenie firmy nie może uniemożliwić matce sprawowania opieki nad dzieckiem. Oznacza to, że dodatkowa praca nie może na tyle absorbować pracownika, aby został on wyłączony z opieki nad dzieckiem i musiał powierzyć ją dodatkowej osobie.
W czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Źródło: Kodeks Pracy Art. 1862 § 1. |
- W każdym bowiem przypadku trwałego zaprzestania sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem pracodawca ma prawo wezwać pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania – wyjaśnia Kamil Kosior, radca prawny w Kancelarii Łatała i Wspólnicy.
Pracodawca może jednak tego dokonać nie później niż w ciągu 30 dni od momentu, gdy się o tym dowiedział. - Niestawienie się do pracy na wezwanie pracodawcy z powodów nieusprawiedliwionych może być przez niego potraktowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika – dodaje nasz ekspert.
Powrót do pracy po wychowawczym
![]() | Interwencja Bankier.pl jak mam wyliczyć swoje wynagrodzenie |
Można również przerwać urlop i wrócić do pracy natychmiast, jeżeli pracodawca wyrazi na to zgodę. W przypadku jej braku, po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy – podkreśla Kamil Kosior.
Ochrona po zakończeniu urlopu wychowawczego
Pracownik, który złoży wniosek o udzielenie mu urlopu wychowawczego, jest chroniony i nie może zostać zwolniony od tego dnia aż do momentu zakończenia urlopu wychowawczego. Pracodawca może w tym okresie zwolnić takiego pracownika tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji miejsca pracy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
![]() | Interwencja Bankier.pl nie chcę już pracować na czarno |
Jak wyjaśnia nasz ekspert, wówczas pracodawca musi przychylić się do takiego wniosku i od momentu jego złożenia do powrotu do pracy na poprzednich zasadach, pracownik chroniony jest przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę, maksymalnie przez 12 miesięcy. Taka sytuacja nie odnosi się jednak do naszej czytelniczki, gdyż skorzystała ona z urlopu wychowawczego.
Dodajmy, że do czasu ukończenia przez dziecko 4 roku życia pracodawca nie może bez zgody pracownika zatrudnić go w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, systemie przerywanego czasu pracy czy też delegować poza stałe miejsce pracy.
Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl
