REKLAMA

Interwencja Bankier.pl: jak mam wyliczyć swoje wynagrodzenie

Barbara Sielicka2012-02-23 08:55
publikacja
2012-02-23 08:55
jak wyliczyć wynagrodzenieWiele osób, podpisując umowę o pracę, zainteresowanych jest jedynie kwotą wynagrodzenia, a szczególnie kwotą netto, którą będą otrzymywać bezpośrednio „do ręki”. Dopiero gdy miesięczna pensja będzie niższa niż zazwyczaj, zaczynają analizować, w jaki sposób jest ona liczona.

Pytanie czytelnika:


Pracuję w służbie zdrowia, jestem zatrudniona na etacie na czas nieokreślony od czterech lat. W 2011 roku podstawa mojego wynagrodzenia wynosiła 1386 zł i co miesiąc dostawałam wyrównanie do minimalnej płacy 192 zł (na rękę dostawałam 921,54 zł). Co to znaczy, że dopłacają mi do minimalnej płacy? Dodatkowo byłam 3 dni na chorobowym i za ten okres odjęli mi 55 zł z wynagrodzenia i zmniejszyli podstawę na 1197,00 zł, dlaczego?

Odpowiedź:

jak wyliczyć wynagrodzeniePoradnik: : Jak się liczy wynagrodzenie?

 Minimalne wynagrodzenie za pracę oznacza, że pracownik nie może dostać niższej wypłaty od wskazanej przez ustawodawcę kwoty. W 2011 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 1386,00 złotych brutto, co daje netto „na rękę” 1032,34 złotych.


- Jeżeli czytelniczka otrzymywała „na rękę” wypłatę w wysokości 921,54 złotych, oznaczać to może, że z pensji potrącane są jeszcze inne kwoty wynikające z innych tytułów np. udzielone zaliczki pieniężne, składka na dobrowolne ubezpieczenie lub inne. Jeżeli nie było zgody na potrącenie lub nie ma również prowadzonej egzekucji komorniczej, to wypłacane wynagrodzenie powinno wynosić 1032,34 złotych – wyjaśnia Benedykt Fiutowski, radca prawny, wspólnik w Kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni.

Może to oznaczać, że pracodawca, zatrudniając naszą czytelniczkę w 2008 roku, w kolejnych latach nie aneksował umowy o pracę, dostosowując wynagrodzenie do płacy minimalnej, i dlatego pierwotna umowa może opiewać na kwotę niższą niż płaca minimalna, a pracodawca ma obowiązek wypłaty minimalnego wynagrodzenia wynikającego z rozporządzenia Rady Ministrów. Stąd najprawdopodobniej bierze się sformułowanie użyte przez czytelniczkę: dopłata do minimalnej płacy.

jak wyliczyć wynagrodzenie

Źródło danych: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

- Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu określa również, jakie składniki przyjmuje się do obliczenia minimalnego wynagrodzenia, jak również, jakich składników nie uwzględnia się przy określaniu wysokości pracownika. Premie otrzymywane przez pracownika wliczają się do wysokości wynagrodzenia – dodaje nasz ekspert.

Niezdolność do pracy a wynagrodzenie


Gdy niezdolność do pracy z powodu choroby trwa do 33 dni w roku kalendarzowym lub do 14 dni, jeśli chodzi o pracowników powyżej 50 roku życia, pracownikowi przysługuje prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie (art. 92 § 1 pkt 1 kodeksu pracy).

Wysokość miesięcznego zasiłku chorobowego wynosi:

  1. 80% podstawy wymiaru zasiłku,
  2. 70% podstawy wymiaru zasiłku – za okres pobytu w szpitalu,
  3. 80% podstawy wymiaru zasiłku - za okres pobytu w szpitalu od 15 do 33 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia,
  4. 100% podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy przypada w okresie ciąży, powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów, lub powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy.

Źródło: www.vat.pl


W przypadku naszej czytelniczki i jej nieobecności w pracy, za ten czas przysługuje jej prawo do co najmniej 80% wynagrodzenia. Z kolei podstawą do wypłaty wynagrodzenia przez pracodawcę pracownikowi za czas niezdolności do pracy z powodu choroby jest podstawa wymiaru świadczeń chorobowych.

jak wyliczyć wynagrodzeniePoradnik: : Jak wyliczyć wynagrodzenie chorobowe

 - Podstawa ta jest obliczana co do zasady na podstawie uzyskanych przez pracownika zarobków za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli pracownik jest zatrudniony na pełnym etacie, to podstawa wymiaru świadczeń nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę pomniejszonego o kwotę odpowiadającą 13,71% tego wynagrodzenia – wyjaśnia Benedytk Fiutowski.


Zatem podana przez naszą czytelniczkę podstawa wymiary obliczana za czas jej niezdolności do pracy jest obliczona zgodnie ze wskazaną przez naszego eksperta zasadą.

Jeżeli jakiś problem związany z prowadzeniem firmy spędza Ci sen z powiek i nie potrafisz go rozwiązać - napisz do nas. Nasi eksperci m.in. z dziedziny podatków, dotacji unijnych, prawa pracy czy też finansów i bankowości służą pomocą. Do Państwa dyspozycji jest mail interwencje@twoja-firma.pl.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

 

Źródło:
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
markust71
Trochę za mało danych udało się od czytelniczki wyciągnąć. O ile pojęcie "dopłacania do minimalnej płacy" został w miarę dobrze wyjaśnione, to na drugie pytanie Czytelniczka raczej odpowiedzi nie dostała. Sprawa nie jest skomplikowana. Przyjmując, że za przepracowanie całego miesiąca miała otrzymać 1386 Trochę za mało danych udało się od czytelniczki wyciągnąć. O ile pojęcie "dopłacania do minimalnej płacy" został w miarę dobrze wyjaśnione, to na drugie pytanie Czytelniczka raczej odpowiedzi nie dostała. Sprawa nie jest skomplikowana. Przyjmując, że za przepracowanie całego miesiąca miała otrzymać 1386 zł brutto, a do przepracowania było, zakładam, 22 dni robocze, to w przypadku trzydniowej nieobecności w pracy wynagrodzenie za czas przepracowany wynagrodzenie wynosi (22-3)/22*1386 zł, czyli dokładnie 1197 zł. Nie sądzę, żeby ktoś "odejmował z wynagrodzenia 55 zł", ale z pewnością za czas nie obecności wynagrodzenie zostało obniżone o brutto 189 zł (1386 zł-1197 zł) ale w zamian wypłacono wynagrodzenie chorobowe. W tym miejscu możliwości jest wiele, ale przyjmując najbardziej powszechny przypadek (ograniczenie wynagrodzenia chorobowego do 80%) oraz uzyskiwanie w poprzednich dwunastu miesiącach kwoty minimalnego wynagrodzenia, wynagrodzenie za okres choroby powinno wynieść ok. 95,68 zł. Oczywiście od tych kwot należy jeszcze potrącić składki, podatki itp., co daje "na rękę" ok. 948,45 zł.
Wcześniejsze otrzymywanie "na rękę" 921,54 zł trudne jest do wytłumaczenia, ale biorąc pod uwagę, że różnica od kwoty 1032,34 zł, wynosząca 110,80 zł jest dość ładna i "okrągła", zapewne wynika z niedoinformowania o jakichś nieobowiązkowych składkach ubezpieczeniowych, spłacanych pożyczkach itp. ale o tym w artykule już wspominano.
~anty_minimal
PO... 5 lat... wzrost pensji min. o 60% (średnio 12%/rok) /// PiS... 2 lata... wzrost pensji min. o 10% (średnio 5%/rok), czyli pensja min. wzrasta szybciej niż PKB, nie zmienia to faktu, ze okreslania pensji min. jest jakims chorym pomyslem... to umowa powinna okreslac wynagrodzenie a nie jakies chore przepisy, nie pasuje to PO... 5 lat... wzrost pensji min. o 60% (średnio 12%/rok) /// PiS... 2 lata... wzrost pensji min. o 10% (średnio 5%/rok), czyli pensja min. wzrasta szybciej niż PKB, nie zmienia to faktu, ze okreslania pensji min. jest jakims chorym pomyslem... to umowa powinna okreslac wynagrodzenie a nie jakies chore przepisy, nie pasuje to nie pracujesz i nie piszcie, ze ludzie sa w takiej sytuacji, ze musza... wystarczy przeczekac chciwosc pracodawcow i wygorowane wymagania praconikow... kwestia czasu
~ktostam
Dlaczego nie tyle ile w Chinach albo w Korei Płn? Myślisz że administracyjnie można wprowadzić dobrobyt? Niemcy nie mają płacy minimalne a średnia płaca jest tam wyższa niż u nas.
Wysokość wynagrodzenia za usługę pracy powinno dyktować tylko i wyłącznie prawo popytu i podaży tak samo jak to jest w przypadku
Dlaczego nie tyle ile w Chinach albo w Korei Płn? Myślisz że administracyjnie można wprowadzić dobrobyt? Niemcy nie mają płacy minimalne a średnia płaca jest tam wyższa niż u nas.
Wysokość wynagrodzenia za usługę pracy powinno dyktować tylko i wyłącznie prawo popytu i podaży tak samo jak to jest w przypadku wszystkich produktów.

Czytając takie komentarze coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu że demokracja to bzdurny ustrój.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~PB
wszystko przez tuska !!!!!! dziad i tyle ...niech se sam wezmie 1300 brutto ...../ w polsce to powinno i nie przesadzam ...sie zarabaiac min 600Euro !
~rudolf
Rynek pracy rządzi się takimi samymi prawami jak rynek dóbr i usług czyli prawem popytu i podaży. Nikt nie każe pracować za 1200, ale obecnie jest rynek pracodawcy i zawsze znajdzie się ktoś, kto chce pracować za mniej. Wyobraź sobie, co byłoby gdyby każdy któremu pracodawca zaproponowałby 1200 zł odmawiałby takiej Rynek pracy rządzi się takimi samymi prawami jak rynek dóbr i usług czyli prawem popytu i podaży. Nikt nie każe pracować za 1200, ale obecnie jest rynek pracodawcy i zawsze znajdzie się ktoś, kto chce pracować za mniej. Wyobraź sobie, co byłoby gdyby każdy któremu pracodawca zaproponowałby 1200 zł odmawiałby takiej pracy. Pracodawca musiałby zwiększyć pensję.
Więc co ma Tusk do płacy. Natomiast jestem przeciwnikiem płacy minimalnej, a zwolennikiem minimalnej stawki godzinowej!
~pietia25
zenada ta płaca minimalna ....w polsce powiinno sie zarabać minimum 600Euro ....przynajmniej połowe to co w zachodniej europie ......!!!! .tusk ty cymbale !!!!

Powiązane: Interwencja Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki