Inflacja CPI zgodna z oczekiwaniami

Inflacja CPI wyniosła w sierpniu -0,2% mdm i -0,8% rdr – potwierdził wstępne szacunki Główny Urząd Statystyczny. Był to 26. miesiąc deflacji cenowej w Polsce.

W lipcu wskaźnik cen towarów i usług – potocznie zwany inflacją – wyniósł -0,3% mdm i -0,9% rdr, co oznacza, że ceny koszyka dóbr konsumpcyjnych były niższe niż miesiąc wcześniej i niższe niż rok wcześniej.

(Bankier.pl)

W ujęciu rok do roku najmocniej podrożały „inne towary i usługi”  (o 2,0% rdr) oraz żywność  (o 1,4% rdr) oraz restauracje i hotele (też o 1,4%).  Nieznacznie więcej niż rok temu trzeba było zapłacić także za edukację (o 0,7%), napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe (o 0,6%) oraz za wyposażenie mieszkania (o 0,2%).

Za ujemną dynamikę wskaźnika CPI w dalszym ciągu odpowiadały przede wszystkim niższe niż rok temu ceny ropy naftowej, dzięki czemu paliwa były o 10,2% tańsze. O 3,1% rdr spadły też ceny „nośników energii”, a łączność potaniała o 1,4%. Tradycyjnie już spadły ceny odzieży i obuwia – deflacja w tej kategorii wyniosła aż 4,8% rdr.

Według danych GUS deflacja cenowa nad Wisłą utrzymuje się od 26 miesięcy - od lipca 2014. Największy do tej pory spadek cen (-1,6%) odnotowano w lutym 2015 r.

Jak wynika z ostatniej, lipcowej prognozy NBP, dodatniej inflacji konsumpcyjnej w tym roku się nie doczekamy. Na ten rok ekonomiści banku centralnego przewidują -0,5%, na przyszły 1,3%, a na 2018 r. 1,7%. Inflację na poziomie 1,3% zapisano także w projekcie przyszłorocznego budżetu.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 8 ~Polak2

"Pińcet plus"będzie trwać do końca świata i jeden rok dłużej". Wszystkie narody i kraje powinni brać przykład ze wspaniałych rządów i programów jakie są u nas. Nie straszne nam są opinie jakiejś tam Komisji Weneckiej, nie straszne nam rejtingi, opinie i oceny innych nacji. MY lepiej wszystko wiemy!!!

! Odpowiedz
6 5 ~kolo

za granicą to jeszcze większe pieniądze dawają na dzieci a nie tak malutko jak u nas

! Odpowiedz
2 5 ~hs odpowiada ~kolo

W relacji do średniej płacy w Polsce są najwyższe na świcie świadczenia na dzieci.

! Odpowiedz
3 2 ~ds odpowiada ~hs

Świadczy to tylko o skundleniu narodu który zgadza się na takie płace. Jaki wydźwięk międzynarodowy miałaby informacja że rząd polski daje zasiłek na dziecko w wysokości 20 lub 30 euro? Wydaje się że te 115 euro to właśnie minimum (przyzwoitości).

! Odpowiedz
2 3 ~hehe odpowiada ~ds

za tą "przyzwoitość" zaplacisz brakiem emerytury

! Odpowiedz
0 7 ~Pro

Można mieć sporo wątpliwości, co do tych oficjalnych danych dotyczach inflacji. W USA te różnice w różnych wyliczeniach są ogromne http://independenttrader.pl/jaka-mamy-rzeczywista-inflacje.html u nas też sie pojawiają, a pogłębi je już niebawem problem z długiem, gdy rząd będzie chciał udawać, że inflacja jest zgodna z założonym celem, a nie znacznie wyższa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 10 ~Kamil

Nawet 500+ nie pomoże.Należy ten poroniony program zakończyć.

! Odpowiedz
0 11 ~edd

Bądź realistą, zakończenie tego programu to byłoby samobójstwo pisizmu w Polsce.

! Odpowiedz
2 10 ~Kamil odpowiada ~edd

Tego właśnie oczekuję.

! Odpowiedz
6 6 ~silvio_gesell

Koszty ponoszone przez rodziców wychowujacych dzieci powodują wzrosty cen gruntu i stanowią zysk właścicieli ziemi. Logiczne jest, że zysk ten nie wynika z pracy właścicieli ziemi i powinien wracać do rodziców.

Stąd program 500+ jest jak najbardziej słuszny, problem w tym że powinien być finansowany z opodatkowania wzrostów cen ziemi czyli podatku Land Value Tax.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil