REKLAMA

Gwałtowny wzrost cen gazu w Europie

2022-08-22 09:01, akt.2022-08-22 09:24
publikacja
2022-08-22 09:01
aktualizacja
2022-08-22 09:24

Ceny gazu w Europie osiągnęły w poniedziałek nowy rekordowy poziom. Benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Entawex Dutch TTF) są wyceniane wyżej o 13 proc. - po rekordowe 275,97 euro za MWh - podają maklerzy.

Gwałtowny wzrost cen gazu w Europie
Gwałtowny wzrost cen gazu w Europie
fot. ANTON ZUBCHEVSKYI / / Shutterstock

Rosyjski gigant energetyczny Gazprom zapowiedział w piątek trzydniowe zamknięcie całego gazociągu Nord Stream 1. W dniach od 31 sierpnia do 2 września gaz nie popłynie do Niemiec - wynika z komunikatu Gazpromu.

Dostawy gazu rurociągiem NS 1 z Rosji do Niemiec zostały znacznie ograniczone od czerwca. Ostatnio wynosiły 20 proc. przepustowości gazociągu Nord Stream 1. Europejscy oficjele twierdzą, że ograniczenia te motywowane są politycznie.

Władze krajów w Europie wielokrotnie ostrzegały przed możliwością całkowitego odcięcia dostaw rosyjskiego gazu do regionu, ponieważ władze na Kremlu mszczą się za sankcje krajów Zachodu nałożone na inwazję Rosji na Ukrainę.

Niemcy, największy "konsument" gazu w Europie, szukają alternatywnych źródeł energii, ale raczej nie zastąpią całego rosyjskiego importu. Stąd pojawia się propozycja przedłużenia działania elektrowni jądrowych, co oznaczałoby zwrot w niemieckiej polityce energetycznej.

Władze w Niemczech ponawiają wezwania do oszczędzania energii. "Czeka nas bardzo krytyczna zima" - powiedział minister gospodarki Niemiec Robert Habeck stacji ZDF. "Możemy oczekiwać, że Putin będzie dalej redukował dostawy gazu" - dodał. (PAP Biznes)

aj/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (25)

dodaj komentarz
ministerprawdy
W Polsce jak i w Europie gwałtownie wszystko przestawia się na gaz, do tego zablokowano prawie wszystkie rurociągi a jedyny który działa blokuje się sankcjami na turbiny. Amerykanie się cieszą bo kupujemy ich gaz 10x drożej ale ile ludzie to wdrażanie Nowego Porządku Świata wytrzymają?
bha
Cóż....Rynkowego nienasyconego wciąż i wciąż i etc dojenia ciąg dalszy. Brak słów na to krótkowidztwo bez skrupułów.
koperytko
nic odkrywczego - cena gazu podaża za ceną taniej zielonej energi i bezkosztowych opłat CO2. Przeciez nikt chyba sądzi ze nagle 1MWh z darmowej zielonej energi na poziomie 1200pln bedzie zdecydowanie wyższa niż za 1MWh z gazu... Te poziomy musza sie wyrównac. Gdy byla brudna energia w cenie 130 pln za 1MWh to ceny gazu były podobne.nic odkrywczego - cena gazu podaża za ceną taniej zielonej energi i bezkosztowych opłat CO2. Przeciez nikt chyba sądzi ze nagle 1MWh z darmowej zielonej energi na poziomie 1200pln bedzie zdecydowanie wyższa niż za 1MWh z gazu... Te poziomy musza sie wyrównac. Gdy byla brudna energia w cenie 130 pln za 1MWh to ceny gazu były podobne.....

fakty
Dlaczego podajecie ceny za kWh. Zawsze podawaliście cenę za 1000 m3. Nie chcecie, żeby suwerenowi się styki popaliły? Otóż za normalnych czasów kupowaliśmy gaz po 200 - 500 $ za 1000 m3, dzisiaj kupujemy gaz po 3000 $ za 1000 m3, wzrost ponad 1000%. A USA dalej nie wprowadziły embarga na paliwo jądrowe z Rosatomu bo USA zaliczyłyby Dlaczego podajecie ceny za kWh. Zawsze podawaliście cenę za 1000 m3. Nie chcecie, żeby suwerenowi się styki popaliły? Otóż za normalnych czasów kupowaliśmy gaz po 200 - 500 $ za 1000 m3, dzisiaj kupujemy gaz po 3000 $ za 1000 m3, wzrost ponad 1000%. A USA dalej nie wprowadziły embarga na paliwo jądrowe z Rosatomu bo USA zaliczyłyby epicki blackout. Gdyby John z Florydy nie miał klimy w lecie, to byłby to zamach na podstawowe prawa człowieka, gdy polska emerytka nie będzie miała na węgiel, to nic takiego.
samsza
Na Dutch TTF Gas (TTF = Title Transfer Facility) handel w takich jednostkach, to standard.
fakty odpowiada samsza
Wcześniej w artykułach prasowych zawsze było podawane w m3.
moshe_klotz
Gaz juz 3 000 $/1 000m3

Problem energii niedostrzegany czesto
Jest "granica bólu", kiedy produkcja, uslugi przestaja znajdowac kupców, oplacac sie,
juz padaja huty, nawozy, chemia itd Ta granica masowo 3 000-4 000 $/1 000m3 juz blisko

A to ma juz znaczenie geo-polityczne
Chiny-Rosja dogadaja sie
Gaz juz 3 000 $/1 000m3

Problem energii niedostrzegany czesto
Jest "granica bólu", kiedy produkcja, uslugi przestaja znajdowac kupców, oplacac sie,
juz padaja huty, nawozy, chemia itd Ta granica masowo 3 000-4 000 $/1 000m3 juz blisko

A to ma juz znaczenie geo-polityczne
Chiny-Rosja dogadaja sie o energii, Brukselka nie ma juz z kim sie dogadywac
Chiny sa "the winner", zabiora produkcje np UE
PIS dogada sie z Ukraina, beda palic chrust, szyszki, smieci i kalosze
samsza
Ekopolitycznie Europa wygrywa!
santoriusz odpowiada samsza
Ave Cezar
endes
Spekulacji w tym więcej niż realnego rynku!

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki