Grecki parlament ma przyjąć kolejne reformy

Grecki parlament ma dzisiaj przyjąć kolejne reformy oszczędnościowe. Chodzi o warunki, jakie postawili Atenom wierzyciele w zamian za przelanie 2,8 mld euro z ostatniego pakietu kredytowego dla Grecji. To druga część transzy zatwierdzona przez Eurogrupę dla Aten w maju.

Aleksis Cipras
Aleksis Cipras (fot. Alkis Konstantinidis / FORUM)

Specjaliści twierdzą, że chociaż jest to najłatwiejszy do przyjęcia z dotychczasowych pakietów reform, zawiera istotne zmiany. Likwiduje między innymi ulgi podatkowe dla osób, które dopiero zaczynają działać w swoim zawodzie, jak lekarze, prawnicy czy farmaceuci. Ulgi te obiecał im wcześniej premier Aleksis Cipras.

Najważniejsza reforma dotyczy jednak prywatyzacji i to na nią najbardziej nalegali wierzyciele. Do greckiego funduszu prywatyzacyjnego przechodzą bowiem kolejne państwowe przedsiębiorstwa - w tym wodociągi, zakłady energetyczne i ateńskie metro. Wcześniej grecki rząd zapewniał, że ich prywatyzacja nie wchodzi w rachubę - teraz mówi, że to niewykluczone.

Greckie związki zawodowe sektora państwowego sprzeciwiają się tej decyzji. Twierdzą, że to największa wyprzedaż majątku narodowego w historii Grecji, która w dodatku dotyczy podstawowych dóbr - wody i prądu. Związki nawołują Greków do masowego uczestnictwa w demonstracji pod parlamentem. Protest pod greckim parlamentem w Atenach ma się rozpocząć o 17.00.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Beata Kukiel-Vraila/Ateny/dabr/dyd

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 20 ~aaaaa

Grecy za swój populizm muszą rozdać swoje państwo. My też rozdamy Polskę za pisi populizm, tak jak musieliśmy rozdać jej połowę za lata komunizmu (tutaj podziękowania dla zdradzieckich Anglików, dla zdrady Chamberlaina, Churchilla i Roosevelta oraz za działalność towarzysza Stalina).

! Odpowiedz
0 7 ~qwer

nie przesadzaj, pokaz mi partie ktora w ostatnich parunastu latach zajela sie czyms powaznym ?
uproscil ktos podatki, prawo itp. itd? czy ktos wykosil wsyzstkie przywileje emerytalne ? obnizyl podatki ? wszyscy u wladzy sa tacy sami, obiecuja zlote gory, a jak wygraja to podatki w gore i tematy zastepcze. nie widze zeby pis roznil sie od innych partii (wyjatek to moze Kukiz)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~max odpowiada ~qwer

Dawno temu, trochę kroków w tym kierunku postawiło SLD, podczas swojej ostatniej kadencji.

! Odpowiedz
0 1 ~gość odpowiada ~max

Sprzedawali paliwo bez akcyzy

! Odpowiedz
0 2 ~ek

To dziiiwne. Za PO ZERO populizmu, skrajny liberalizm a dług zwiększył się dwukrotnie za ich8-letnich rządów o 500 mld . I jakby było mało rąbnęli z funduszy emerytalnych 150 mld oraz zlikwidowali fundusz pracy i jakby tego było mało podatek VAT podnieśli prywatyzowali-wyzbywali się wszystkiego na potęgę. to są CUDA. A złotówka staczała się -za ICH rządów spadła jej wartość 2 razy do franka.Ciekawe czy było to tylko prawo dziurawego sita czy coś jeszcze za takim cudem się kryje

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 10 ~ildefons

Ktoś im wysłał Balcerowicza?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil