WEBINAR

WEBINARGorzej nie będzie? To się jeszcze okaże. Scenariusze dla inwestorów na 2023 rok

Krzysztof Kolany2022-12-15 06:00, akt.2022-12-27 08:02główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-12-15 06:00
aktualizacja
2022-12-27 08:02

Po roku 2020 życzyliśmy sobie, aby rok 2021 nie był gorszy. Niestety, był gorszy. Dlatego w rok 2022 wchodziliśmy bez większej nadziei. I słusznie, ponieważ pod względem gospodarczym i inwestycyjnym był on jeszcze gorszy od swoich dwóch poprzedników.

Gorzej nie będzie? To się jeszcze okaże. Scenariusze dla inwestorów na 2023 rok
Gorzej nie będzie? To się jeszcze okaże. Scenariusze dla inwestorów na 2023 rok
/ Bankier.pl

Rok 2022 był kiepski dla niemal wszystkich klas aktywów. W świecie niewidzianej od dekad inflacji doszło do jednoczesnej przeceny akcji i obligacji. Pękł kryptowalutowy balon. Zeszło też powietrze ze spółek technologicznych. Zawiodły metale szlachetne. Złoty dostał mocne lanie. Marnie spisały się rynki wschodzące. Pomimo wzrostu nominalnych stóp procentowych lokaty bankowe zapewne przyniosą bolesne straty w ujęciu realnym. Klasą samą dla siebie był za to dolar amerykański.

Strategia „przerażonego Janusza” w A.D. 2022 przyniosła zdecydowanie najlepsze efekty. Kto na początku roku wypłacił z banku wszystkie oszczędności i kupił dolarową gotówkę, ten jest dziś jakieś 10% do przodu, a pod koniec września notował papierowy zysk rzędu 20%. Żadna inna klasa aktywów nie spisała się tak dobrze w tym trudnym i turbulentnym roku.

Reklama

Dolar był jedynym wygranym „bessy wszystkiego”, jaka nastąpiła po trwającej dekadę „bańce wszystkiego”. Inwestorzy z Polski cierpieli podwójnie. Raz, tracąc na potężnej deprecjacji złotego względem dolara amerykańskiego i franka szwajcarskiego. Dwa, ponieważ polskie akcje i obligacje oberwały rykoszetem ukraińskiej wojny – WIG20 okazał się jednym z najgorszych giełdowych indeksów świata. Dzięki odbiciu w końcówce roku udało się jednak uniknąć łatki największego przegranego – ten tytuł zapewne powędruje do akcji rosyjskich, Nasdaqa lub mniejszych spółek niemieckich.

Bankier.pl

Trendy roku 2022 kontra tendencje roku 2023

Za nami 12 miesięcy sumy wszystkich nieszczęść. Rok zaczęliśmy od trosk związanych z covidowym zamordyzmem (kto jeszcze pamięta próbę wprowadzenia przymusu przyjęcia preparatów mRNA?). Potem Rosja najechała Ukrainę, co w Polsce odbiło się skokowym wzrostem cen paliw i energii, osłabieniem złotego, spadkami na GPW oraz napływem dwóch milionów wojennych uchodźców. Równocześnie w marcu (przypadek?) Rezerwa Federalna zabrała się na poważnie za podnoszenie stóp procentowych, zapowiadając także ilościowe zacieśnienie polityki monetarnej, dusząc w ten sposób rynki kapitałowe w ogólności, a rynki wschodzące w szczególności.

Reszta roku nie była specjalnie lepsza. W kraju rozszalała się niemal 20-procentowa inflacja, a wzrost stóp procentowych w NBP praktycznie zabił rynek kredytów mieszkaniowych. Wojna tuż za naszą wschodnią granicą, kryzys energetyczny i potężny spadek realnych dochodów zachodnich społeczeństw wywołał gwałtowne spowolnienie gospodarcze, które lada moment może zamienić się w regularną recesję. Na dodatek komunistyczny reżym w Chinach dusił swoich poddanych i gospodarkę drakońskimi lockdownami i niespotykaną nigdy w historii totalitarną inwigilacją. To też negatywnie odbijało się na koniunkturze gospodarczej i wycenach aktywów finansowych.

Jednakże to wszystko już jest historią. Wraz z nadejściem jesieni część tych negatywnych tendencji zaczęła się odwracać. Faza cyklu koniunkturalnego zarówno w Polsce, jak i na świecie najprawdopodobniej uległa zmianie. Negatywne szoki zaczęły wygasać. Czy to oznacza, że rok 2023 przyniesie nam świetlaną przyszłość i dwucyfrowe stopy zwrotu? To nie jest wykluczone, ale zakładam, że tak pięknie i łatwo to jednak nie będzie.

Czego spodziewać się po nadchodzącym roku?

Większość ludzi jest optymistami. Ten optymizm pozwala nam funkcjonować i przetrwać ciężkie czasy. I choć jego nadmierne dawki zwykle zwodzą nas na manowce, to tym razem przesłanek ku pozytywnym scenariuszom jest nieco więcej niż rok czy dwa lata temu.

Co się może wydarzyć w roku 2023? Czy cykle i tendencje z roku 2022 ulegną odwróceniu? Jakie są perspektywy inwestycyjne i makroekonomiczne na kolejne 12 miesięcy?  Czy na tym wszystkim będzie można zarobić? Albo przynajmniej nie stracić? Na te pytania (oraz wiele innych) postaram się odpowiedzieć podczas styczniowego webinaru. Będziemy analizować wykresy, bawić się trendami oraz wróżyć z ekonomicznych fusów, usiłując sformułować w miarę logiczne scenariusze na najbliższą przyszłość. Bo przecież samej przyszłości raczej nie uda się nam trafnie przewidzieć.

Plan webinaru zakłada 60 minut audiowizualnego seansu o perspektywach dla inwestycji i gospodarki. Po nim nastąpi półgodzinna sesja pytań i odpowiedzi, podczas których to Państwo będą wyciskać prognozy i opinie od prowadzącego. Serdecznie zapraszam na czwartek, 12 stycznia, o 20:00. Zapisy na webinar dostępne są po kliknięciu w poniższy link. Zapraszam i wszystkim Czytelnikom życzę spokojnych oraz rodzinnych świąt Bożego Narodzenia.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (49)

dodaj komentarz
koperytko
Kolany co ty chcesz udowadniać - że jestes POwską tragikomedią ??? Już 7 rok będziesz wieszczył dramat bankructwo recesję i 7 plag egipskich ??? Gdy władza się zmieni to zaczniesz opowiadać jak jest świetnie ??
od_redakcji
Krzysiu trzymaj tą "cegłę" mocno, bo jak upadnie na palce od nogi to masakra.
kubmix
Może to, a może tamto...
grzegorzkubik
Pan wam pokazuje sztabkę złota. Zapamiętajcie to sobie.
koperytko
Kolany - kompromitujesz sie na kazdym kroku. rok 2022 pod wzgledem gospodarczym byl gorszy od 2020 o 2021 ???? Większych bzdur nie da sie napisać....
forfun
Nadal nie wiadomo czy tytuł jest twierdzący czy tez pytający.
farfalla
BONK pokazał co się będzie działo na rynkach kryptowalut.
zxc19745
Też tak uważam że gorzej nie będzie wszystko jest już w cenach może być tylko lepiej. Główna pozycja światowa to L długoterminowa i tego się trzymam. Są korekty ale tylko kupować
kapitaneo
Parcie red. Kolanego na same katastroficzne scenariusze jest już nudne. Miała być recesja w IV kw. 2022 nie wyszło. To może tym razem się uda:)
Pewnie zaraz ponownie wpis zostanie usunięty, bo naczelny tegoż portalu boi się krytyki i konsekwentnie usuwa takie wpisy.
bha
W miarę spokojnie, w miarę perspektywicznie i w miarę przewidywalnie to już było.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki