REKLAMA
PIT 2023

Pogrom na rynku kryptowalut. Bitcoin najniżej od 2020 r.

Michał Kubicki2022-06-13 14:45, akt.2022-06-18 13:15redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-06-13 14:45
aktualizacja
2022-06-18 13:15

Kursy kryptowalut gwałtownie spadły po odczycie inflacji w USA i zareagowały podobnie jak akcyjne aktywa. Silna korelacja może dziwić, ponieważ wiele osób w bitcoinie jako „cyfrowym złocie” upatrywało antyinflacyjnego zabezpieczenia swoich oszczędności. W dodatku jedna z platform zawiesiła wypłaty swoich klientów.

Pogrom na rynku kryptowalut. Bitcoin najniżej od 2020 r.
Pogrom na rynku kryptowalut. Bitcoin najniżej od 2020 r.
fot. Hi my name is Jacco / / shutterstock

Bitcoin przez wielu nazywany „cyfrowym złotem” przez swoją niezależność do systemu bankowego oraz skończoną podaż miał chronić przed inflacją podobnie jak fizyczne złoto. Jeszcze lepszy w tej materii ze względu na technologię miał być ethereum – druga pod względem kapitalizacji kryptowaluta na świecie. W ciągu ostatnich 12 miesięcy bitcoin stracił 35 proc. ze swojej wyceny, ethereum jest niżej o ponad 40 proc., indeks S&P500 spadł o 8 proc. Nasdaq o 20 proc., a złoto do dolara jest wyceniane o 0,8 proc. niżej.

Chartmaker

Rynek kryptowalut jest czynny 24 godziny na dobę, dlatego reakcja inwestorów na dane o amerykańskiej inflacji wycenia skalę potencjalnych problemów na rynku już od 3 dni. W piątek, gdy publikowano dane o CPI, amerykańskie indeksy oddały 2,9 proc. w przypadku S&P500 i 3,5 proc. w przypadku technologicznego Nasdaqa. Bitcoin od momentu ujawnienia danych o rekordowej inflacji stracił blisko 20 proc. i był notowany poniżej 24 tys. dol. Ethereum jest niżej o 30 proc. w stosunku do umacniającego się dolara, a cena osiągnęła 1 180 dol. 

Tym samym cena bitcoina spadła do najniższego poziomu od końca 2020 r. „Choć w przeszłości kryptowaluty nie reagowały tak jak tradycyjne aktywa, w ostatnim czasie związek między nimi stał się coraz ściślejszy. Obecnie pojawił się najwyraźniejszy jak dotąd sygnał, że kryptowaluty takie jak bitcoin i ethereum poruszają się równolegle z akcjami, ponieważ obawy o inflację spowodowały gwałtowny spadek akcji i kryptowalut” – napisał w komentarzu Simon Peters, analityk kryptowalut na platformie eToro.

„Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne, ale w dużej mierze wynikają z tego, że właściciele instytucjonalni w podobny sposób kalibrują swoje ryzykowne aktywa, niezależnie od tego, czy są to akcje technologiczne, czy bitcoin” – dodał.

Kapitał zdaje się odpływać z rynków akcji i kryptowalut, a bessa na obu aktywach stała się faktem. Mocna przecena dwóch największych kryptowalut ciągnie cały rynek w dół. W dodatku pojawiły się niepokojące informacje o zawieszeniu przez platformę Celsius Network, zajmującą się pożyczkami kryptowalut, wypłat i przelewów pomiędzy kontami klientów ze względu na  „ekstremalne warunki rynkowe”.

Waluta wypuszczona przez firmę zanotowała spadek swojego kursu o ponad 80 proc., przypominając obawy o materializację scenariusza z niedawnego krachu Luny. To jednak nie wszystkie kłopoty, które w świecie krypto wpływają na spadki notowań.

Duża przecena ethereum oprócz ogólnego sentymentu związana jest z piątkową informacją o kolejnym przesunięciu terminu przejścia do od dawna zapowiadanej wersji 2.0. i wprowadzeniu protokołu proof-of-stake, który ma zmniejszyć zużycie energii sieci o ok. 99,95 proc. Sieć Ethereum ma przejść z protokołu proof-of-work, na której oparty jest m.in. bitcoin, zmiana ta określana jest mianem fuzji (ang. merge).

Nad rynkiem ciągle wisi dochodzenie amerykańskiej komisji papierów wartościowych (SEC) prowadzone wobec Binance, największej giełdy kryptowalut na świecie. Według doniesień agencji Bloomberg sprawa miałby dotyczyć pierwszej oferty z 2017 r. ws. tokena BNB. Komisja ma badać, czy oferta stanowiła sprzedaż papierów wartościowych. W takim przypadku musiałaby ona zostać zarejestrowana, a tak się nie stało.

„Co więcej, tuż przed informacjami Bloomberga o dochodzeniu dotyczącym tokenów BNB raport śledczy Reutersa ujawnił, że giełda służyła jako kanał do prania nielegalnych funduszy o wartości co najmniej 2,35 miliarda dolarów. Prezes Binance odniósł się do zarzutów Reutersa, publikując serię e-maili, które miały oczyścić atmosferę” – przekazał w komentarzu Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxi.

coinmarketcap.com/

Sentyment na rynku krypto jest bardzo słaby, a coraz więcej osób wieszczy testowanie znacznie niższych poziomów niż obecne kilknastomiesięczne minima. W majowym komentarzu po krachu na Lunie cytowany Kostecki przywoływał zasięg 11 tys. dolarów za bitcoina. O zejściu ceny poniżej 20 tys. dolarów mówił też podczas konferencji „WallStree26” Rafał Zaorski.

Kryptowaluty tracą mimo pozytywnych informacji o technologii blockchain ze strony znanych w świecie finansów osobistości jak Jack Dorsey czy arcymistrz szachowy Garry Kasparov. W weekend głos zabrał również Edward Snowden, który pozytywnie ocenia przyszłość kryptowalut, jednak obawia się ich 'finansalizacji' (ukierunkowania na zysk) kosztem technologii, która powinna być fundamentem projektów – napisał w poniedziałkowym komentarzu zespół DM XTB.

Michał Kubicki

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. Telefon 728 927 242

Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (62)

dodaj komentarz
technik-at
zobaczymy w tym roku 10 tys. a nie długo 10 tys. PLN
piter0001
Polecam lepiej posłuchać o tym na czym faktycznie można zarobić w warunkach wysokiej inflacji. https://youtu.be/ZpqPyZmOoXw

Kryptowaluty przy tak wysokich stopach procentowych raczej nie dadzą szans zarobić. Nowa hossa może nadejść kiedy stopy procentowe będą spadały.
nonnn
lepszy bitek niz Bankierzy z drukarka - Ci nagonili ludzi promocyjnym kredytem na nieruchomosci - teraz raty wzrosly 2 krotnie a przy stopach 2cyfrowych rata pojdzie 4krotnie ( rzez niewiniatek sie dzieje)..podobny numer odstawili w wielkim kryzysie..ok r.1928.. a Bitek zwsze bujal ... ale lot rakieta po zyski +1000% nigdy nie byl liniowy.
itso_zasob_ostateczny
ateiści to kiepscy ekonomiści :D
pyton112
Do wszystkich niedowiarków kryptowalutowych...w latach 90 ludzie też nie wierzyli w internet i mówili po co to komu i do czego a dziś niewyobrażają sobie bez niego życia!!! Tak więc kryptowaluty są dziś w tym samym miejscu co internet w latach 90-tych. Otwórzcie oczy przyszłość jest cyfrowa!!!
dididif
Fanboyom dziękujemy, wasze pięć minut dobiegło końca.
itso_zasob_ostateczny odpowiada dididif
powrót Playboya ?
zgadujzgadula
To już grali czas na nowe Tulipany dla tłuszczy..
jaho31
uwaga rozdaję poniżej dwie jednostki nowej kryptowaluty NBTC
walutę opracowałem samodzielnie
jutro wykopię trochę więcej ale od jutra będę sprzedawał za kasę
tylko wrzucę ja na giełdę Binance
a potem będzie na niej jazda w górę
1. moneta ma kod:
32jh4589t8394utkgsjge8erutefijsdakl;jgt8934tjgkndng8tu
2. moneta
uwaga rozdaję poniżej dwie jednostki nowej kryptowaluty NBTC
walutę opracowałem samodzielnie
jutro wykopię trochę więcej ale od jutra będę sprzedawał za kasę
tylko wrzucę ja na giełdę Binance
a potem będzie na niej jazda w górę
1. moneta ma kod:
32jh4589t8394utkgsjge8erutefijsdakl;jgt8934tjgkndng8tu
2. moneta ma kod
32785278437iu504798965089058946jretkjds89y34ythf

(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki