WIG20 najgorszy na świecie w 2022 r. Przed inwestorami wymagający wrzesień

2022-08-31 17:13
publikacja
2022-08-31 17:13

Sierpień okazał się miesiącem cierpień dla inwestujących w akcje polskich spółek, zwłaszcza tych największych. WIG20 to według Bloomberga najgorszy indeks na świecie w do tej pory całym 2022 r.

WIG20 najgorszy na świecie w 2022 r. Przed inwestorami wymagający wrzesień
WIG20 najgorszy na świecie w 2022 r. Przed inwestorami wymagający wrzesień
fot. Natanael Ginting / / Shutterstock

Środowa sesja tylko potwierdziła słabość najważniejszego polskiego indeksu, który próbę porannego odbicia szybko skonfrontował z zaskakującym odczytem sierpniowej inflacji w Polsce, po czym szybko osiągnął nowe sesyjne minimum bessy na poziomie 1513,5 pkt. Na rynkach zachodnich też indeksy powędrowały w dół, a inflacja HICP w strefie euro znów pobiła kolejny rekord. Jak by tego było mało, finalne dane o PKB w II kwartale potwierdziły kurczenie się polskiej gospodarki, choć nie w skali szacowanej we wstępnych odczytach.

I chociaż WIG20 przez resztę sesji próbował wspiąć się ponad kreskę, to układ sił na wykresie wskazuje, że bez co najmniej testowania poziomu 1500 pkt. mocniejszy ruch w górę może okazać się bardzo trudny. Zwłaszcza gdy wystarczającą zachętą nie jest wzrostowy start sesji na Wall Street.

Na zakończenie WIG20 spadł o 0,45 proc. przy mniejszym spadku szerokiego rynku, mierzonego przez WIG na poziomie 0,13 proc. To za sprawą dobrej postawy średnich spółek z mWIG40, który urósł o 1,13 proc. Natomiast sWIG80 był niżej o 0,54 proc. Obroty były najwyższe w tym tygodniu i wyniosły 1,36 mld zł, z czego 1,22 mld dotyczyło WIG20.

Bankier.pl

Cały sierpień okazał się drugim najgorszym miesiącem w roku dla WIG20, w czasie którego oddał 11,2 proc. To więcej niż w lutym, gdy spadł o 9,49 proc. i tylko nieco mniej niż w fatalnym kwietniu, gdy indeks poszedł w dół o 12,89 proc. Lipcowa zwyżka o 1,48 proc. była tylko ciszą przed burzą, która pogrążyła WIG20 w bessie ze stopą zwrotu od początku roku na poziomie -32,6 proc.

Jak donosi Bloomberg to najgorszy wynik w 2022 r. spośród 92 światowych indeksów śledzonych przez agencję. Jak wskazuje autor Konrad Krasuski, polskie akcje zgrupowane w WIG20 są też wyceniane przy najniższym w historii wskaźniku cena/zysk.

To nie koniec zmartwień, bo kolejne sesje będą już we wrześniu, który statystycznie jest najgorszym miesiącem dla rynków akcji (przynajmniej amerykańskich i europejskich) i był jednym z dwóch najgorszych pod tym względem (obok czerwca) w przypadku akcji polskich (do czasu pandemii).  

Sama środa na szerokim rynku nie miała już tak pesymistycznego obrazu jak choćby dwa poprzednie dni. Sześć indeksów sektorowych zaliczyło wzrosty, w tym tak ważny dla całości obrazu jak banki (1,61 proc.). Liderami były jednak media (4,24 proc.) i gry (1,94 proc.). Na największym minusie sesję skończyły górnictwo (-5,14 proc.), motoryzacja (-1,54 proc.) czy nieruchomości (-1,06 proc.).

W WIG20 uwagę zwracał mocniejszy wzrost kursu PKO BP (2,84 proc.), Allegro (2,82 proc.) oraz CD Projektu (2,7 proc.). Ten ostatni można wiązać z ogłoszeniem przez Netflix światowej premiery serialu anime "Cyberpunk: Edgerunners", zapowiedzianej na 13 września, którego studio jest także producentem, chociaż oczekiwania, że może podbić on sprzedaż gry nie są zbyt wysokie.

Na minus sesję zaliczyć trzeba dla spółek górniczych: KGHM (-5,61 proc.) oraz JSW (-3,96 proc.). Zarząd tej drugiej omówił w środę na konferencji rekordowe wyniki kwartalne. Natomiast kurs tej pierwszej odpowiadał na spadki ceny miedzi, która po zejściu poniżej 8 tys. dol. za tonę była notowana najniżej od 4 sierpnia.

Od ubiegłotygodniowych historycznych szczytów oddala się także kurs Dino (-4,37 proc.), a ponad 2 proc. zniżkowały kursy Orange i Cyfrowego Polsatu. Reszta z 11 spółek, których kursy znalazły się pod kreską straciła poniżej 1 proc.

W środę nieco większy kapitał operował na sesji, ponieważ w przypadku aż 6 spółek obroty przekroczyły 100 mln zł z PKN Orlen (-0,26 proc.) jako liderem (197,9 mln zł). Dalej było Pekao (-0,4 proc. i 162 mln zł), Dino (125 mln), PKO BP (118 mln), KGHM (107 mln) i PGNiG 103,8 mln).

MKu

Źródło:
Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (56)

dodaj komentarz
j25piogol
WIG od lat jest najsłabszy na świecie. Od 2008 nie odrobił nawet połowy tego co utracił w przeciwieństwie do innych rynków. Ktoś kichnie i już blady strach i panika. Ciągłe wybicie dołem. Czy dobre czy złe dane i już pionowo w dół. Na stadionie lepiej i pewniej handel się odbywał. Tą wschodzącą a teraz zachodzącą w agonii giełdę WIG od lat jest najsłabszy na świecie. Od 2008 nie odrobił nawet połowy tego co utracił w przeciwieństwie do innych rynków. Ktoś kichnie i już blady strach i panika. Ciągłe wybicie dołem. Czy dobre czy złe dane i już pionowo w dół. Na stadionie lepiej i pewniej handel się odbywał. Tą wschodzącą a teraz zachodzącą w agonii giełdę powinno się rozwiązać. A handel akcjami i innymi papierami na poważne giełdy a nie na pchli targ. Co to za rynek który wszystko uzależnia od USA. Jakim cudem WIG jest na plusie?
maniek_as
poczekajcie do stycznia jak zyski firm wyzeruja rosnace koszty energii. Liczę na spadki dobrze poniżej 1500!
tb2
Poniżej 1500 to już jest dzisiaj ;-)
j25piogol
Przy takich spekulacjach co widać gołym okiem to chyba będzie poniżej 1000. Wystarczy przeczytać powyższe wiadomości gdzie spółki chwalą się zyskami a tu na WIG spadki czy to nie spekulacja. PMI poniżej 50 a ja widzę w swoim mieście domy rosną jak grzyby po deszczu, na półkach w sklepach pełno itd. czy to nie spekulacje na WIG.
tb2 odpowiada j25piogol
Tak, wszyscy nam zazdroszczą :-D
j25piogol odpowiada tb2
A kto wystawia to B- C+ czy inne D spekulanci którzy chcą tanio kupić a potem drogo sprzedać. Zapewne za dwa lata ci sami będą wystawiać AAA a na akcje wystawiać wysokie noty docelowe.
dr__house
"WIG20 to według Bloomberga najgorszy indeks na świecie w do tej pory całym 2022 r."

Hahaha, no i gdzie są te PiSowskie geniusze zarządzania? :D
Glapiński już dostał tytuł najgorszego szefa banku centralnego w europie. Szykują się puchary dla pozostałych :D
Co trzeba mieć w głowie, żeby na to głosować...
marok
A co ma pisowskie zarządzanie do WIG 20. Przecież indeksem sterują spekulanci i to w większości zagraniczni.
Jak Orlen notuje gigantyczne zyski niespotykane w historii to winny PIS.
Jak spekulanci obniżają indeks , to wg. tych samych trolli też winny PIS.
Najciekawsze jest ,że indeks mocno spada mimo raportowania wysokich
A co ma pisowskie zarządzanie do WIG 20. Przecież indeksem sterują spekulanci i to w większości zagraniczni.
Jak Orlen notuje gigantyczne zyski niespotykane w historii to winny PIS.
Jak spekulanci obniżają indeks , to wg. tych samych trolli też winny PIS.
Najciekawsze jest ,że indeks mocno spada mimo raportowania wysokich zysków przez państwowe spółki z tego indeksu,
Jak widać spekulant kieruje się owczym pędem a nie rozumem.
tb2 odpowiada marok
Jaką wartość ma WIG20 skoro poddaje się spekulacji?
Wy nic nie możecie, za wszystko jest są winni inny: Niemcy, Tusk, Putin, spekulanci.
Podpowiem: winą ponoszą nieudacznicy, którzy są w zarządzie SSP na czele w wybitnym nieudacznikiem Jackiem S.
ultron
Odwróć tabele!
WIG 20 na czele!
Bloomberg odwróć taaabele!
WIG 20 na czeeelee! :D

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki