WIG20 najgorszy na świecie w 2022 r. Przed inwestorami wymagający wrzesień

2022-08-31 17:13
publikacja
2022-08-31 17:13

Sierpień okazał się miesiącem cierpień dla inwestujących w akcje polskich spółek, zwłaszcza tych największych. WIG20 to według Bloomberga najgorszy indeks na świecie w do tej pory całym 2022 r.

WIG20 najgorszy na świecie w 2022 r. Przed inwestorami wymagający wrzesień
WIG20 najgorszy na świecie w 2022 r. Przed inwestorami wymagający wrzesień
fot. Natanael Ginting / / Shutterstock

Środowa sesja tylko potwierdziła słabość najważniejszego polskiego indeksu, który próbę porannego odbicia szybko skonfrontował z zaskakującym odczytem sierpniowej inflacji w Polsce, po czym szybko osiągnął nowe sesyjne minimum bessy na poziomie 1513,5 pkt. Na rynkach zachodnich też indeksy powędrowały w dół, a inflacja HICP w strefie euro znów pobiła kolejny rekord. Jak by tego było mało, finalne dane o PKB w II kwartale potwierdziły kurczenie się polskiej gospodarki, choć nie w skali szacowanej we wstępnych odczytach.

I chociaż WIG20 przez resztę sesji próbował wspiąć się ponad kreskę, to układ sił na wykresie wskazuje, że bez co najmniej testowania poziomu 1500 pkt. mocniejszy ruch w górę może okazać się bardzo trudny. Zwłaszcza gdy wystarczającą zachętą nie jest wzrostowy start sesji na Wall Street.

Na zakończenie WIG20 spadł o 0,45 proc. przy mniejszym spadku szerokiego rynku, mierzonego przez WIG na poziomie 0,13 proc. To za sprawą dobrej postawy średnich spółek z mWIG40, który urósł o 1,13 proc. Natomiast sWIG80 był niżej o 0,54 proc. Obroty były najwyższe w tym tygodniu i wyniosły 1,36 mld zł, z czego 1,22 mld dotyczyło WIG20.

Bankier.pl

Cały sierpień okazał się drugim najgorszym miesiącem w roku dla WIG20, w czasie którego oddał 11,2 proc. To więcej niż w lutym, gdy spadł o 9,49 proc. i tylko nieco mniej niż w fatalnym kwietniu, gdy indeks poszedł w dół o 12,89 proc. Lipcowa zwyżka o 1,48 proc. była tylko ciszą przed burzą, która pogrążyła WIG20 w bessie ze stopą zwrotu od początku roku na poziomie -32,6 proc.

Jak donosi Bloomberg to najgorszy wynik w 2022 r. spośród 92 światowych indeksów śledzonych przez agencję. Jak wskazuje autor Konrad Krasuski, polskie akcje zgrupowane w WIG20 są też wyceniane przy najniższym w historii wskaźniku cena/zysk.

To nie koniec zmartwień, bo kolejne sesje będą już we wrześniu, który statystycznie jest najgorszym miesiącem dla rynków akcji (przynajmniej amerykańskich i europejskich) i był jednym z dwóch najgorszych pod tym względem (obok czerwca) w przypadku akcji polskich (do czasu pandemii).  

Sama środa na szerokim rynku nie miała już tak pesymistycznego obrazu jak choćby dwa poprzednie dni. Sześć indeksów sektorowych zaliczyło wzrosty, w tym tak ważny dla całości obrazu jak banki (1,61 proc.). Liderami były jednak media (4,24 proc.) i gry (1,94 proc.). Na największym minusie sesję skończyły górnictwo (-5,14 proc.), motoryzacja (-1,54 proc.) czy nieruchomości (-1,06 proc.).

W WIG20 uwagę zwracał mocniejszy wzrost kursu PKO BP (2,84 proc.), Allegro (2,82 proc.) oraz CD Projektu (2,7 proc.). Ten ostatni można wiązać z ogłoszeniem przez Netflix światowej premiery serialu anime "Cyberpunk: Edgerunners", zapowiedzianej na 13 września, którego studio jest także producentem, chociaż oczekiwania, że może podbić on sprzedaż gry nie są zbyt wysokie.

Na minus sesję zaliczyć trzeba dla spółek górniczych: KGHM (-5,61 proc.) oraz JSW (-3,96 proc.). Zarząd tej drugiej omówił w środę na konferencji rekordowe wyniki kwartalne. Natomiast kurs tej pierwszej odpowiadał na spadki ceny miedzi, która po zejściu poniżej 8 tys. dol. za tonę była notowana najniżej od 4 sierpnia.

Od ubiegłotygodniowych historycznych szczytów oddala się także kurs Dino (-4,37 proc.), a ponad 2 proc. zniżkowały kursy Orange i Cyfrowego Polsatu. Reszta z 11 spółek, których kursy znalazły się pod kreską straciła poniżej 1 proc.

W środę nieco większy kapitał operował na sesji, ponieważ w przypadku aż 6 spółek obroty przekroczyły 100 mln zł z PKN Orlen (-0,26 proc.) jako liderem (197,9 mln zł). Dalej było Pekao (-0,4 proc. i 162 mln zł), Dino (125 mln), PKO BP (118 mln), KGHM (107 mln) i PGNiG 103,8 mln).

MKu

Źródło:
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (56)

dodaj komentarz
j25piogol
WIG od lat jest najsłabszy na świecie. Od 2008 nie odrobił nawet połowy tego co utracił w przeciwieństwie do innych rynków. Ktoś kichnie i już blady strach i panika. Ciągłe wybicie dołem. Czy dobre czy złe dane i już pionowo w dół. Na stadionie lepiej i pewniej handel się odbywał. Tą wschodzącą a teraz zachodzącą w agonii giełdę WIG od lat jest najsłabszy na świecie. Od 2008 nie odrobił nawet połowy tego co utracił w przeciwieństwie do innych rynków. Ktoś kichnie i już blady strach i panika. Ciągłe wybicie dołem. Czy dobre czy złe dane i już pionowo w dół. Na stadionie lepiej i pewniej handel się odbywał. Tą wschodzącą a teraz zachodzącą w agonii giełdę powinno się rozwiązać. A handel akcjami i innymi papierami na poważne giełdy a nie na pchli targ. Co to za rynek który wszystko uzależnia od USA. Jakim cudem WIG jest na plusie?
maniek_as
poczekajcie do stycznia jak zyski firm wyzeruja rosnace koszty energii. Liczę na spadki dobrze poniżej 1500!
tb2
Poniżej 1500 to już jest dzisiaj ;-)
j25piogol
Przy takich spekulacjach co widać gołym okiem to chyba będzie poniżej 1000. Wystarczy przeczytać powyższe wiadomości gdzie spółki chwalą się zyskami a tu na WIG spadki czy to nie spekulacja. PMI poniżej 50 a ja widzę w swoim mieście domy rosną jak grzyby po deszczu, na półkach w sklepach pełno itd. czy to nie spekulacje na WIG.
tb2 odpowiada j25piogol
Tak, wszyscy nam zazdroszczą :-D
j25piogol odpowiada tb2
A kto wystawia to B- C+ czy inne D spekulanci którzy chcą tanio kupić a potem drogo sprzedać. Zapewne za dwa lata ci sami będą wystawiać AAA a na akcje wystawiać wysokie noty docelowe.
dr__house
"WIG20 to według Bloomberga najgorszy indeks na świecie w do tej pory całym 2022 r."

Hahaha, no i gdzie są te PiSowskie geniusze zarządzania? :D
Glapiński już dostał tytuł najgorszego szefa banku centralnego w europie. Szykują się puchary dla pozostałych :D
Co trzeba mieć w głowie, żeby na to głosować...
marok
A co ma pisowskie zarządzanie do WIG 20. Przecież indeksem sterują spekulanci i to w większości zagraniczni.
Jak Orlen notuje gigantyczne zyski niespotykane w historii to winny PIS.
Jak spekulanci obniżają indeks , to wg. tych samych trolli też winny PIS.
Najciekawsze jest ,że indeks mocno spada mimo raportowania wysokich
A co ma pisowskie zarządzanie do WIG 20. Przecież indeksem sterują spekulanci i to w większości zagraniczni.
Jak Orlen notuje gigantyczne zyski niespotykane w historii to winny PIS.
Jak spekulanci obniżają indeks , to wg. tych samych trolli też winny PIS.
Najciekawsze jest ,że indeks mocno spada mimo raportowania wysokich zysków przez państwowe spółki z tego indeksu,
Jak widać spekulant kieruje się owczym pędem a nie rozumem.
tb2 odpowiada marok
Jaką wartość ma WIG20 skoro poddaje się spekulacji?
Wy nic nie możecie, za wszystko jest są winni inny: Niemcy, Tusk, Putin, spekulanci.
Podpowiem: winą ponoszą nieudacznicy, którzy są w zarządzie SSP na czele w wybitnym nieudacznikiem Jackiem S.
ultron
Odwróć tabele!
WIG 20 na czele!
Bloomberg odwróć taaabele!
WIG 20 na czeeelee! :D

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki