

Projekt rozporządzenia o poprawie jakości żywienia w szpitalach nie uwzględnia diety wegańskiej dla pacjentów, dlatego jest niezgodny z przepisami prawa – podkreśliła w swoim stanowisku fundacja Green REV Institute. Resort zdrowia odpowiedział, że konsultacje trwają i bierze pod uwagę każdy głos.
Projekt rozporządzenia ministra zdrowia o poprawie jakości żywienia oferowanego w placówkach leczniczych trafił 16 marca do konsultacji publicznych. Uwagi do niego można zgłaszać resortowi zdrowia przez 30 dni.
W projekcie podkreślono, że odpowiednie żywienie pacjentów jest integralną częścią leczenia. Przedstawiono kilkanaście diet dla pacjentów w szpitalach, jednak – jak zaznaczył w swoim stanowisku do projektu Green REV Institute – wśród nich nie ma diety wegańskiej.
"W projekcie uwzględniono ponad 10 diet mogących figurować jako podstawa żywienia pacjentów i pacjentek. Poza dietą podstawową, wysokobiałkową i eliminacyjną pojawia się także dieta papkowata, płynna czy ubogo energetyczna. We wszystkich wariantach zaleca się spożywanie odpowiednich ilości produktów zwierzęcych: mięsa, ryb, nabiału i jaj, a jedynie jako wariant diety eliminacyjnej podaje się dietę wegetariańską, rekomendowaną do zastosowania dla osób ze zdiagnozowaną nietolerancją lub alergią na dany składnik i dla których religia lub światopogląd wyklucza spożycie określonych produktów. Dieta ta wciąż uwzględnia jednak jaja i nabiał, czym wyklucza osoby będące na diecie wegańskiej" – zaznaczył Green REV Institute.
Dlatego też jego zdaniem proponowane przepisy nie gwarantują pacjentom dostępności do posiłków wegańskich, a tym samym nie zapewniają równego dostępu do świadczeń zdrowotnych.

Poradnik
10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową
Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]
"Projekt jest zatem niezgodny z art. 72 ust. 6 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, a także art. 68 ust. 2 konstytucji" – podkreśliła fundacja.
W związku z tym zaapelowała do Ministerstwa Zdrowia o zapewnienie dostępności do posiłków wegańskich w ramach procesu leczenia z przyczyn zdrowotnych, etycznych, środowiskowych i prawnych.
Biuro komunikacji Ministerstwa Zdrowia w odpowiedzi przekazanej PAP zaznaczyło, że konsultacje publiczne projektu rozporządzenia jeszcze trwają. Dodało też, że resortowi "zależy na uwagach nie tylko od organów i instytucji państwowych, ale przede wszystkim organizacji społecznych i obywateli".
"Bierzemy pod uwagę każdy głos, także ten Green REX Institute, chcemy, aby ostateczne brzmienie przepisów były zgodne z oczekiwaniami społecznymi. Analizujemy zgłaszane uwagi, a ostateczne brzmienie projektu może jeszcze ulec zmianie w związku z prowadzonymi konsultacjami" – podkreśliło biuro.
Autorka: Klaudia Torchała