REKLAMA

Fed podtrzymuje QE. Stopy na zerze

2020-12-16 20:01
publikacja
2020-12-16 20:01
Fed podtrzymuje QE. Stopy na zerze
Fed podtrzymuje QE. Stopy na zerze
fot. Britt Leckman / / ZUMA Wire

Kierownictwo Rezerwy Federalnej postanowiło utrzymać program skupu aktywów (QE)  w kwocie 120 mld USD miesięcznie. Stopa funduszy federalnych pozostała bez zmian na rekordowo niskim poziomie.

Przedział stopy funduszy federalnych pozostał bez zmian na poziomie 0-0,25%. FOMC zapowiedział też utrzymanie niemal zerowych stóp procentowych tak długo, aż nie uzna, że osiągnięty został cel maksymalnego zatrudnienia, a inflacja osiągnie poziom 2%, zmierzając do poziomów „umiarkowanie przekraczających” 2% przez jakiś czas.

- Dodatkowo Rezerwa Federalna będzie kontynuowała zwiększania stanu posiadania obligacji skarbowych o przynajmniej 80 mld dolarów miesięcznie oraz agencyjnych obligacji hipotecznych o przynajmniej 40 mld dolarów miesięcznie, dopóki nie dokonany zostanie znaczący postęp w kierunku osiągnięcia zakładanych przez Komitet celów maksymalnego zatrudnienia i stabilności cen – czytamy w grudniowym komunikacje Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC).

Grudniowa decyzja FOMC zapadła jednogłośnie i w praktyce wyznacza obietnicę (ang. forward guidance) utrzymania ultra-ekspansywnej polityki monetarnej w USA przez bardzo długi czas. Z deklaracji członków Komitetu wynika, że stopa funduszy federalnych zostanie utrzymana na zerze do końca 2022 roku, a w roku 2023 „grozi” nam co najwyżej jedna podwyżka o 25 pb. Z kolei tak zdefiniowany horyzont prowadzenia QE w zasadzie może oznaczać utrzymanie „dodruku pieniądza” bezterminowo. Tylko w tym roku Fed powiększył swoją sumę bilansową o przeszło trzy biliony dolarów.

Nie potwierdziły się za to wcześniejsze spekulacje zakładające, że Fed będzie kupował więcej długoterminowych obligacji.

Fed utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie także na pięciu poprzednich posiedzeniach, które odbyły się 5 listopada16 września,  29 lipca, 10 czerwca oraz 29 kwietnia.  Wcześniej, w połowie marca, na niezapowiedzianym, niedzielnym posiedzeniu marca Fed ściął stopy procentowe aż o 100 pb., ustalając cenę pieniądza w pobliżu zera. Równocześnie zwiększył wtedy program QE o 700 mld dolarów. Było to wtedy drugie „awaryjne” cięcie stóp procentowych po tym, jak 3 marca (czyli także w niedzielę) FOMC obniżył stopę funduszy federalnych o 50 pb.

Na obniżkach stóp się wtedy nie skończyło. 23 marca Rezerwa Federalna ogłosiła nieograniczony skup papierów wartościowych oraz uruchomiła serię programów dostarczających kredyt do gospodarki. Ponadto 9 kwietnia Fed uruchomił kolejny program pożyczkowy – tym razem opiewający na astronomiczną kwotę 2,3 bln dolarów. 12 maja bank centralny USA ogłosił, że zacznie kupować notowane na giełdzie jednostki funduszy dłużnych. Pod koniec lipca Fed przedłużył funkcjonowanie tych programów do końca 2020 roku.

Wraz z grudniowym komunikatem do opinii publicznej trafiły nowe projekcje makroekonomiczne członków FOMC. Z rozkładu preferencji względem stóp procentowych wynika, że jakakolwiek podwyżka stopy funduszy federalnych do końca 2023 roku jest mało prawdopodobna.

Rozkład tzw. fedokropek pozostał prawie bez zmian względem września i wynika z niego, że zaledwie 5 z 17 członków Komitetu dopuszcza do siebie jakąkolwiek podwyżkę stóp w 2023 roku. W tzw. długim terminie (czyli po roku 2023) większość decydentów opowiada się za stopą funduszy federalnych na poziomie zaledwie 2,50%.

Poprawie uległy za to prognozy makroekonomiczne FOMC. Mediana prognoz członków Komitetu zakłada, że w 2020 roku PKB Stanów Zjednoczonych zmaleje o 2,4%, a w przyszłym roku wzrośnie o 4,2%. We wrześniu wartości te wynosiły odpowiednio -3,7% oraz 4,0%. Stopa bezrobocia ma wynieść 6,7% na koniec tego i 5,0% na koniec przyszłego roku przy inflacji bazowej wydatków konsumpcyjnych (PCE core) odpowiednio 1,2% i 1,7%. We wrześniu zakładano stopę bezrobocia odpowiednio na poziomie 7,6% i 5,5%. Różnice są więc istotne i to pozytywne. Prognozy dla inflacji PCE pozostały praktycznie bez zmian i nadal zakładają one utrzymanie tego wskaźnika na poziomie nie wyższym niż 2,0% do końca 2023 roku.

To ostatnie zaplanowane posiedzenie FOMC w 2020 roku. Pierwsze spotkanie Komitetu w 2021 roku przewidziane jest na 26-27 stycznia.

KK

Źródło:
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
mirek6504
Dwa tygodnie temu , bankier pl,, publikował na łamach portalu ze FED przestal ingerować w sprawy gospodarcze USA , a dziś mamy wiadomość ze FED skupuje aktywa a tym samym dopompowuje gospodarkę,
estepan
Nie chce mi się czytać całości. Czy pan Kolany po raz czterdziesty w ciągu ostatnich kilku lat przewidział niechybny upadek pieniądza fiducjarnego i powrót do standardu złota?
mirek6504
Ten Kolany to taki publicysta i sprzedawczyk ze pójdzie tam pisać gdzie mu więcej dadzą.
open_mind odpowiada mirek6504
Znaczy ty pracujesz za ochłapy?
open_mind
Jak najbardziej odpowiednie miejsce aby ponownie wkleić ten komentarz. Czym jest wymuszone zaufanie świata w FED? Z prostego powodu – Duży może więcej, ale do czasu.
Natomiast. Czym jest Bitcoin szalejący? Czy Bitcoin = zaufanie. ? Świat jest w kompletnym chaosie, ludzkość szamocąc się w oparach absurdu próbuje
Jak najbardziej odpowiednie miejsce aby ponownie wkleić ten komentarz. Czym jest wymuszone zaufanie świata w FED? Z prostego powodu – Duży może więcej, ale do czasu.
Natomiast. Czym jest Bitcoin szalejący? Czy Bitcoin = zaufanie. ? Świat jest w kompletnym chaosie, ludzkość szamocąc się w oparach absurdu próbuje odnaleźć prawdziwe wartości. A że nie mają zaufania do banków i rządów, ta iluzoryczna wartość zaklęta pod nazwą Bitcoin i pozostałe krypto wzrasta. To znaczy że świat traci zaufanie do monet fiducjarnych, bo to one tracą na wartości z każdym dniem nieograniczonego ich dodruku.
Czy zastanawialiście się kiedyś czym jest pieniądz? Tak banknoty, monety, to są formy pieniądza, ale chodzi mi o pieniądz jako abstrakcyjne filozoficzne pojęcie. Chodzi o tę idee pieniądza, która znajduje swoje ucieleśnienie w banknocie, monecie, sztabce złota czy sznurze muszli. I nie traci na wartości z momentem kliku bankiera. Pozdrawiam 

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki