REKLAMA

Fed: zerowe stopy procentowe bez zmian

2020-06-10 20:00, akt.2020-06-10 20:42
publikacja
2020-06-10 20:00
aktualizacja
2020-06-10 20:42
Fed: zerowe stopy procentowe bez zmian
Fed: zerowe stopy procentowe bez zmian
fot. MDOGAN / / Shutterstock

Kierownictwo Rezerwy Federalnej ponownie powstrzymało się przed zmianą stóp procentowych. Oznacza to, że stopa funduszy federalnych pozostała praktycznie na zerze.

Przedział stopy funduszy federalnych pozostał bez zmian na poziomie 0-0,25%. Taką decyzję Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) podjął jednogłośnie, wpisując się w oczekiwania rynku i ekonomistów.

Fed utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie także na poprzednim posiedzeniu FOMC, które miało miejsce 29 kwietnia. Wcześniej, w połowie marca, na niezapowiedzianym, niedzielnym posiedzeniu marca Fed ściął stopy procentowe aż o 100 pb., ustalając cenę pieniądza w pobliżu zera. Równocześnie zwiększył wtedy program QE o 700 mld dolarów. Było to wtedy drugie „awaryjne” cięcie stóp procentowych po tym, jak 3 marca FOMC (czyli także w niedzielę) obniżył stopę funduszy federalnych o 50 pb.

Na obniżkach stóp się jednak nie skończyło. 23 marca Rezerwa Federalna ogłosiła nieograniczony skup papierów wartościowych oraz uruchomiła serię programów dostarczających kredyt do gospodarki. Ponadto 9 kwietnia Fed uruchomił kolejny program pożyczkowy – tym razem opiewający na astronomiczną kwotę 2,3 bln dolarów.  12 maja bank centralny USA ogłosił, że zacznie kupować notowane na giełdzie jednostki funduszy dłużnych.

- Epidemia koronawirusa powoduje ogromne trudności dla ludzi i dla gospodarki w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Wirus i środki powzięte w celu ochrony zdrowia publicznego skutkują ostrym spadkiem aktywności gospodarczej i falą utraconych miejsc pracy. Słabszy popyt i znacząco niższe ceny ropy naftowej powstrzymują inflację cen konsumenckich. Warunki finansowe uległy poprawie, po części odzwierciedlając środki polityki monetarnej powzięte, aby podtrzymać gospodarkę i przepływ kredytu do amerykańskich gospodarstw domowych i przedsiębiorstw -  czytamy w czerwcowym komunikacie FOMC.

Przez ostatnie trzy miesiące Fed zwiększył swoją sumę bilansową o blisko trzy biliony dolarów, skupując z rynku obligacje i płacąc za nie świeżo wykreowanymi pieniędzmi (a ściśle rzecz biorąc zwiększając stan rezerw banków komercyjnych).

- Komitet spodziewa się utrzymania obecnego poziomu stopy funduszy federalnych, dopóki nie będzie pewny, że gospodarka otrząsnęła się z ostatnich wydarzeń i że jest na ścieżce do osiągnięcia celów maksymalnego zatrudnienia i stabilności cen – ta fraza z kwietniowego komunikatu pozostała bez zmian.

Rewolucyjnej zmianie uległy prognozy makroekonomiczne członków Komitetu. Mediana projekcji zakłada, że w 2020 roku PKB Stanów Zjednoczonych spadnie aż o 6,5%. W grudniu oczekiwano wzrostu o 2%. Za to rok później PKB ma się podnieść o 5%, a w 2020 roku o 3,5%. Stopa bezrobocia ma do końca tego roku obniżyć się do 9,3%, a następnie 6,5% i 5,5% odpowiednio na koniec 2021 r, i 2022 r.

Mimo oczekiwanego dynamicznego ożywienia po koronakryzysie większość członków FOMC zakłada, że do końca 2022 roku inflacja wydatków konsumenckich (PCE) pozostanie poniżej 2%. W związku z tym także stopa funduszy federalnych ma pozostać na niemal zerowym poziomie przynajmniej przez następne 2,5 roku.

Podczas konferencji prasowej przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell przyznał, że członkowie FOMC dyskutowali na temat wprowadzenia niekonwencjonalnych środków prowadzenia polityki monetarnej.

Prezes Powell wspomniał oforward guidance, programie skupu aktywów (QE ) oraz kontroli krzywej dochodowości (YCC). O możliwości wprowadzenia tego ostatniego instrumentu – czyli ustalenia górnej granicy rentowności obligacji skarbowych – na rynku intensywnie spekulowano od kilki tygodni. Nie wspomniał za to o możliwości wprowadzenia ujemnych stóp procentowych.

Następne posiedzenie kierownictwa Fedu zaplanowane jest na 28-29 lipca. Rynek nie spodziewa się zmiany stopy funduszy federalnych przynajmniej przez następne 12 miesięcy - wynika z obliczeń FedWatch Tool.

KK

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (21)

dodaj komentarz
tomako_lunatic
Dzisiaj w USA na giełdzie ciekawe rzeczy...
zops
Na rewolucję rzecz nie wygląda. Fenomenu nie będzie. Na Miłość Boską! Jezu Chryste! Nawet Prorok Mohamed patrzy na Niemców. Nawet Prorok Mojżesz obejrzał się na Niemców. >>> www.wells24.com
macierz
Stany Zjednoczone wycofują blokady, ale koronawirusa nie skończono z USA

Według analizy Associated Press liczba przypadków rośnie w prawie połowie stanów, niepokojący trend, który może się nasilić, gdy ludzie wracają do pracy i wychodzą na zewnątrz w lecie.

W Arizonie kazano szpitalom przygotować się
Stany Zjednoczone wycofują blokady, ale koronawirusa nie skończono z USA

Według analizy Associated Press liczba przypadków rośnie w prawie połowie stanów, niepokojący trend, który może się nasilić, gdy ludzie wracają do pracy i wychodzą na zewnątrz w lecie.

W Arizonie kazano szpitalom przygotować się na najgorsze. Teksas ma więcej hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 niż kiedykolwiek wcześniej. A gubernator Karoliny Północnej powiedział, że ostatnie skoki skłoniły go do przemyślenia planów ponownego otwarcia szkół lub firm.

Nie ma jednego powodu gwałtownego wzrostu. W niektórych przypadkach więcej testów ujawniło więcej przypadków. W innych lokalne ogniska są na tyle duże, że podnoszą wyższe statystyki w całym kraju. Ale eksperci sądzą, że przynajmniej niektórzy są spowodowani zniesieniem zamówień na pobyt w domu, zamknięciami szkół i firm oraz innymi ograniczeniami wprowadzonymi wiosną, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.

Wzrost liczby infekcji spowodował gwałtowny spadek zapasów w czwartek na Wall Street, co spowodowało , że Dow Jones Industrial Average spadło o ponad 1500 punktów niżej, a S&P 500 był gotowy na najgorszy dzień od prawie trzech miesięcy. Infekcje stłumiły niedawny optymizm, że ponowne otwarcie przedsiębiorstw doprowadzi do względnie szybkiego ożywienia gospodarczego.

Jest to katastrofa, która się rozprzestrzenia” - powiedział dr Jay Butler, który nadzoruje pracę nad odpowiedzią na koronawirusy w amerykańskich Centrach Kontroli.
open_mind
Fenomenu nie będzie !!! : Zawsze jak świat światem gdy świat był w rozpierdace ceny złota rosły, tym razem gdy świat jest rozwalony ekonomicznie zadłużony w pierdylion-owym długu i dodruku, niepokojony zwariowanymi pomysłami skrajnej lewicy i Antify, rozruchami, grabieżami, podpaleniami, zbliżającą się falą bankructw Fenomenu nie będzie !!! : Zawsze jak świat światem gdy świat był w rozpierdace ceny złota rosły, tym razem gdy świat jest rozwalony ekonomicznie zadłużony w pierdylion-owym długu i dodruku, niepokojony zwariowanymi pomysłami skrajnej lewicy i Antify, rozruchami, grabieżami, podpaleniami, zbliżającą się falą bankructw i spadkiem cen nieruchomości, zerowymi stopami bankowymi, falą likwidacji placówek handlowych, utratą miejsc pracy i wzrastającym lawinowo światowym bezrobociem, pandemią korona-wirusa i jego następnymi falami. Ktoś myśli ze cena złota spadnie? Chyba jak napali się zdrowo silnego zioła. Pozdrawiam i polecam nie tylko złote myśli i hasło na nadchodzący czas: Gold price matters ! Gold price matters! Gold price matters !

loool
Jak ilość zachorowań była mneijsza trzeba było nosić maseczki , jak teraz ilość zachorować wzrasta to nie trzeba bo mają być pozory normalności przed wyborami. Obłuda i zakłamanie
mooooo
W USA składane są pozwy sądowe o miliardowe odszkodowania dla rodzin Covid -19 za arogancję i Holocaust rodzin którzy utracili bliskich z powodu łamania praw człowieka we własnym kraju ? FED do końca swoich dni się nie wypłaci jak i tez rząd federalny i stanowy !
open_mind
Gold price matters ! Gold price matters! Gold price matters !
xiven
ogłosili i poszli spać?


wstawać! metale szaleją trzeba robić zrzut kontraktów!

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki