REKLAMA

Rezerwa Federalna niespodziewanie obniża stopy procentowe. To efekt koronawirusa

Michał Żuławiński2020-03-03 16:08, akt.2020-03-03 21:26analityk Bankier.pl
publikacja
2020-03-03 16:08
aktualizacja
2020-03-03 21:26

Rezerwa Federalna zaskoczyła inwestorów i już dziś zadecydowała się na obniżkę stóp procentowych. Bezpośrednią przyczyną są odczuwane i potencjalne skutki epidemii koronawirusa.

Na niezaplanowanym posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) zapadła decyzja o obniżeniu stóp procentowych z 1,50-1,75 proc. do 1,00 – 1,25 proc. Obniżka stóp procentowych zapadła jednomyślnie głosami wszystkich członków FOMC.

Decyzja ta zapadła dwa tygodnie przed regularnym posiedzeniem Fedu, na którym inwestorzy spodziewali się cięcia – tego typu ruchy poza wcześniej ogłoszonym kalendarzem przywołują na myśl wydarzenia z czasów wybuchu kryzysu. Dość powiedzieć, że dzisiejsza niezapowiedziana obniżka była najgłębsza od jesieni 2008 r. Jednocześnie był to dopiero dziewiąty w historii Rezerwy Federalnej przypadek zmiany stóp procentowych poza regularnym harmonogramem posiedzeń.

- Fundamenty amerykańskiej gospodarki pozostają silne, jednakże koronawirus stanowi zagrożenie dla aktywności gospodarczej. W świetle tych wydarzeń i mają na celu osiągnięcie maksymalnego zatrudnienia oraz stabilności cen, Federalny Komitet Otwartego Rynku zdecydował się obniżyć stopy procentowe o pół punktu procentowego, do 1-1,25 proc. Komitet będzie przyglądał się rozwojowi wypadków i ich wpływowi na perspektywy ekonomiczne oraz użyje wszystkich dostępnych narzędzi do wspierania gospodarki – czytamy w komunikacie opublikowanym o 16.00 czasu polskiego.

Na ruch Fedu zareagowały globalne rynki. Indeks S&P500 najpierw odbił powyżej 3130 pkt., by kilka minut później spaść pod kreskę, a następnie zniżkował nawet o 5 proc. poniżej dzisiejszego dziennego maksimum. Na 35 minut przed zakończeniem sesji następuje wyraźne odbicie, jednak nic nie zapowiada końca gwałtownych wahań notowań. Wyraźnie drożało natomiast złoto (blisko 3 proc.), tanieje zaś dolar amerykański – EUR/USD rósł o 0,4 proc. do 1,1181 dolara, co przekładało się na spadek kursu EUR/PLN do 3,85 zł.

fot. Kevin Lamarque / / Reuters

Inwestorzy spodziewali się cięcia stóp procentowych w USA szczególnie po tym, jak w miniony piątek przewodniczący Jerome Powell napisał, że „Rezerwa Federalna bacznie monitoruje rozwój wydarzeń i ich konsekwencje dla perspektyw gospodarczych. Użyjemy wszystkich narzędzi i będzie działać tak, aby wesprzeć gospodarkę”.

Nadzieje wiązano też z telekonferencją ministrów finansów i szefów banków centralnych państw grupy G7, która jednak nie zakończyła się ogłoszeniem skoordynowanego pakietu stymulującego światową gospodarkę.

Rezerwa Federalna nie jest pierwszym bankiem centralnym, który zdecydował się na cięcie stóp w związku z koronawirusem. Dziś w godzinach porannych czasu polskiego o obniżce stóp poinformował Bank Rezerw Australii.

Po decyzji Fedu oczekiwania inwestorów przeniosą się na inne główne banki centralne świata. Sposób postępowania wyznaczony przez Amerykanów (cięcie stóp procentowych poza zaplanowanym posiedzeniem) pozwala sądzić, że podobnie zachować mogą się Europejski Bank Centralny czy Bank Japonii. W obu tych obszarach stopy procentowe są jednak wyraźnie niższe niż w USA (-0,1 proc. w Japonii, 0 proc. w strefie euro), więc w grę może wchodzić także inne niż cięcie działanie tamtejszych banków centralnych.

O stopach procentowych na zaplanowanym posiedzeniu jutro decydować będzie Rada Polityki Pieniężnej. Konferencja prasowa z udziałem prezesa Adama Glapińskiego rozpocznie się o 16.00.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (53)

dodaj komentarz
niedziela16
Nie będzie nigdy żadnego resetu. Ani globalnej wojny na śmiercionośne bronie. Po prostu cywilizacja znowu ewoluuje, a że przy tym jest trochę zamieszania i lęku, to normalne. Nie wiem, jaki będzie świat za lat trzydzieści lub pięćdziesiąt, ale na pewno ludzkość będzie istnieć i per saldo będzie miała się znacznie Nie będzie nigdy żadnego resetu. Ani globalnej wojny na śmiercionośne bronie. Po prostu cywilizacja znowu ewoluuje, a że przy tym jest trochę zamieszania i lęku, to normalne. Nie wiem, jaki będzie świat za lat trzydzieści lub pięćdziesiąt, ale na pewno ludzkość będzie istnieć i per saldo będzie miała się znacznie lepiej niż dziś.
hfjdj
Mrzonki to wszystko. Gromadzenie mitycznego zlota i wiara w te mrzonki to sposob na zycie januszy.
hfjdj odpowiada hfjdj
Mnie to dziwi jak ciezko jest ludziom wytlumaczyc ze zloto to kawalek niepotrzebnego do zycia metalu.
detektorjusia odpowiada hfjdj
Coś musiało być pieniądzem i z wielu powodów ludzkość najczęściej wybierała złoto lub srebro. Wściekasz się że nie kupiłeś w dołku czy jak..?
open_mind odpowiada hfjdj
Widocznie nie miałeś nigdy ekstra gotówki, znaczy taki zadłużeniowy gołodupiec jesteś. Poza tym złoto to nie mit, to pieniądz kreowany przez Boga.
( ͡~ ͜ʖ ͡°) I to uczucie: Za domem pół metra pod ziemią Au – Ag a na tym kupa gnoju, złomu, gruzu albo kompostownik. Bajka i beztroski spokój. I niech się algorytmy
Widocznie nie miałeś nigdy ekstra gotówki, znaczy taki zadłużeniowy gołodupiec jesteś. Poza tym złoto to nie mit, to pieniądz kreowany przez Boga.
( ͡~ ͜ʖ ͡°) I to uczucie: Za domem pół metra pod ziemią Au – Ag a na tym kupa gnoju, złomu, gruzu albo kompostownik. Bajka i beztroski spokój. I niech się algorytmy biją aż im pikawa siądzie. ( ͡° ͜ʖ ͡°). Ale co ty możesz o tym wiedzieć !
hfjdj odpowiada detektorjusia
Ja nie kupuje rzeczy ktore nie sa potrzebne do zycia. I nie wsciekam sie z tego powodu.
open_mind odpowiada hfjdj
To nie krytykuj innych. Ty masz po prostu problem i zostaw go dla siebie. Aby kupować złoto to trzeba mieć ekstra fundusze, których ty absolutnie nie posiadasz. Po prostu wcinasz się pomiędzy wódkę a zakąskę.
goldbaker
Czy to już ostatnia noga wierzga czy jeszcze nie?
zenonn
Skończcie już z tym koronawirusem w każdej sprawie
Koronawirus winny temu ze dziennikarze dostali zajoba. Do psychiatry z dziennikarzami, po miesieczne zwolnienie z wypłaty.
kimdzongtusk
Jeszcze Trump powinien wirusowi pogrozić na tłiterze palcem i wtedy ta cholera się na pewno przestraszy i ucieknie .
Wiara w to, że da się wszystko wydrukować, zadrukować, zatłitować i regulowac stopami procentowymi jest niczym wiara w rozstapienie się morza .

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki