REKLAMA

Fed utrzymał zerowe stopy procentowe

2020-04-29 20:01
publikacja
2020-04-29 20:01
Fed utrzymał zerowe stopy procentowe
Fed utrzymał zerowe stopy procentowe
/ Reuters

Po dwóch ostrych i niezapowiedzianych cięciach kierownictwo Rezerwy Federalnej wstrzymało się ze zmianami parametrów skrajnie ekspansywnej polityki monetarnej.

Przedział stopy funduszy federalnych pozostał bez zmian na poziomie 0-0,25%. Taką decyzję Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC)  podjął jednogłośnie, wpisując się w oczekiwania rynku i ekonomistów.

- Epidemia koronawirusa powoduje ogromne trudności dla ludzi i dla gospodarki w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Wirus i środki powzięte w celu ochrony zdrowia publicznego skutkują ostrym spadkiem aktywności gospodarczej i falą utraconych miejsc pracy. Słabszy popyt i znacząco niższe ceny ropy naftowej powstrzymują inflację cen konsumenckich. Zakłócenia w aktywności gospodarczej w kraju i za granicą w znaczącym stopniu wpłynęły na warunki finansowe i osłabiły napływ kredytu do amerykańskich gospodarstw domowych i przedsiębiorstw – tak ocenił stan gospodarki bank centralny Stanów Zjednoczonych.

W połowie na niezapowiedzianym, niedzielnym posiedzeniu marca Fed ściął stopy procentowe aż o 100 pb., ustalając cenę pieniądza w pobliżu zera. Równocześnie zwiększył wtedy program QE o 700 mld dolarów. Było to wtedy drugie „awaryjne” cięcie stóp procentowych po tym, jak 3 marca FOMC (czyli także w niedzielę) obniżył stopę funduszy federalnych o 50 pb.

- Komitet spodziewa się utrzymania obecnego poziomu stopy funduszy federalnych, dopóki nie będzie pewny, że gospodarka otrząsnęła się z ostatnich wydarzeń i że jest na ścieżce do osiągnięcia celów maksymalnego zatrudnienia i stabilności cen – czytamy w kwietniowym komunikacie FOMC.

Na obniżkach stóp się jednak nie skończyło. 23 marca Rezerwa Federalna ogłosiła nieograniczony skup papierów wartościowych oraz uruchomiła serię programów dostarczających kredyt do gospodarki. Ponadto 9 kwietnia Fed uruchomił kolejny program pożyczkowy – tym razem opiewający na astronomiczną kwotę 2,3 bln dolarów.

Przez ostatnie dwa miesiące Fed zwiększył swoją sumę bilansową o ponad 2,4 bln dolarów, skupując z rynku obligacje i płacąc za nie świeżo wykreowanymi pieniędzmi (a ściśle rzecz biorąc zwiększając stan rezerw banków komercyjnych).

Po kwietniowym posiedzeniu  Komitet zapewnił, że w celu utrzymania napływu kredytu do gospodarki nadal będzie kupował obligacje skarbowe i inne papiery wartościowe w „ilościach potrzebnych do utrzymania gładkiego funkcjonowania rynku”. To obietnica utrzymania „dodruku pieniądza” (QE) w nieograniczonych ilościach i w nieograniczonym czasie. W dalszym ciągu będą też prowadzone operacje repo zwiększające płynność na rynku międzybankowym.

- Aktywność gospodarcza w II kwartale zapewne spadnie w bezprecedensowym tempie  (…) Kwietniowy raport z rynku pracy prawdopodobnie pokaże dwucyfrową stopę bezrobocia, chociaż jeszcze dwa miesiące temu wynosiła ona 3,5% i była na najniższym poziomie od 50 lat – powiedział na konferencji prasowej przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell.

Następne posiedzenie kierownictwa Fedu zaplanowane jest na 9-10 czerwca. Rynek nie spodziewa się zmiany stopy funduszy federalnych przynajmniej przez następne 12 miesięcy - wynika z obliczeń FedWatch Tool.

KK

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
bha
Główny stymulant od lat salonów gry śmietanki towarzyskiej ,towarzystwa wzajemnej adoracji i menedżmentu .
kimdzongtusk
Patologia karmiona przez "niezalezny" FED. Wyjdzie na to, że banksterka zarobi na pandemiie rekordy , Ostatni raz kapitalizm w USA to widziano w latach 70-tych. Dzisiaj yo oligarchia, jak Rosja czy Ukraina, tylko na wzór anglosaski. Zamiast kartek na jedzenie będa dawać zasiłki w postaci akcji.
open_mind
Gadajcie co chcecie ale USA to i tak najczystsza koszula w prani. I ja to lubię ! Dobrze się tu żyje, a jak co to wprowadzamy demokrację u niepokornych i to teraz oficjalnie. Hi hi hi.
grzegorzkubik
I znów złot w górę. Szok. Lecimy w górę na 1800 USD.
piwot
Wczoraj dużo ekonomistów twierdziło, że będą stopy ujemne. Recesja kojarzona jest mocno z deflacją i przy obniżonej cenie ropy, pensji wartość pieniądza stety lub niestety jest wyższa. Rządy jednak dążą do tego aby nie trzymać pieniędzy na kontach tylko inwestować co pobudza gospodarkę. Wrzuca się artykuły o Wczoraj dużo ekonomistów twierdziło, że będą stopy ujemne. Recesja kojarzona jest mocno z deflacją i przy obniżonej cenie ropy, pensji wartość pieniądza stety lub niestety jest wyższa. Rządy jednak dążą do tego aby nie trzymać pieniędzy na kontach tylko inwestować co pobudza gospodarkę. Wrzuca się artykuły o inflacji, o tym, że nieruchomości będą drożeć. Niezaprzeczalnie drożeć to będzie żywność jak będzie susza. Deweloperzy aktualnie wprowadzili w plan czekania do jesieni, jak będzie dalej mały ruch nieruchomości będą tanieć.
dwamiliony
No to w arsenale zostały im jeszcze ujemne stopy procentowe, oraz nieograniczony skup akcji.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki