REKLAMA

Doradca Putina: sankcje USA spowodują reakcję Rosji

2014-03-04 09:43
publikacja
2014-03-04 09:43

Jeśli USA zastosują sankcje wobec Rosji za jej działania na Ukrainie, Moskwa może zrezygnować z dolara jako waluty, w której trzyma rezerwy i odmówić spłacania zadłużenia w amerykańskich bankach - powiedział we wtorek doradca prezydenta Rosji Siergiej Głazjew.


Źródło: Thinkstock

Według Głazjewa, gdyby władze w Waszyngtonie zdecydowały się zamrozić aktywa rosyjskich firm i osób prywatnych, Moskwa zaleciłaby wszystkim posiadaczom amerykańskich obligacji skarbowych w Rosji, by je sprzedali.

Rosyjskie rezerwy walutowe wynoszą 453 mld dolarów.


»Rosja i Ukraina na krawędzi wojny. Czy uda się powstrzymać Putina? [NA ŻYWO]

Władze USA pracują obecnie nad możliwymi sankcjami, aby ukarać Rosję za wojskową interwencję na Krymie, którą Waszyngton uznał za pogwałcenie suwerenności Ukrainy.

Według Białego Domu i Departamentu Stanu USA w grę wchodzi szereg sankcji dyplomatycznych i gospodarczych, mogących doprowadzić do izolacji Rosji na arenie międzynarodowej. Rozważane są też ukierunkowane sankcje zakazu wizowego i zamrożenia aktywów wobec konkretnych osób. Pentagon poinformował już o zawieszeniu współpracy wojskowej z Rosjanami.

To tylko prywatna opinia?

Według agencji RIA Novosti przedstawiciele Kremla twierdzą, że wypowiedzi Głaziewa to jego prywatne opinie, nie mające niczego wspólnego z oficjalnym stanowiskiem administracji prezydenta. Współpracownik Władimira Putina stwierdził w rozmowie z agencją RIA Novosti, że w przypadku amerykańskich sankcji Moskwa będzie musiała w swoich rozliczeniach wykluczyć dolara.

Siergiej Głaziew pogroził też Stanom Zjednoczonym, przekonując że sankcje Waszyngtonu wobec Rosji skończą się krachem amerykańskiej gospodarki. W jego opinii USA prowadzą wojnę finansowo-gospodarczą z Rosją, w którą wciągają również kraje Unii Europejskiej. -To prywatne opinie pana Głaziewa, nie mające potwierdzenia w oficjalnym stanowisku Kremla - cytuje agencja RIA Novosti źródła w otoczeniu Władimira Putina.

akl/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~satyryk
Sankcje dotycza jedynie biednego społeczenstwa Bogaci sie z nich smieja i maja z tych komunikatów niezły ubaw.Lenin nienawidził oficjalnie kapitalistów ale z nimi pił wódke i pozwalał doic rope w Baku.

Powiązane: Konflikt na linii Ukraina-Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki