Darmowe bankomaty również w Getin Banku

Jeśli spojrzymy na najważniejsze elementy, które wpływają na wybór rachunku bankowego, to bezpłatna, a zarazem rozległa sieć bankomatów jest ważnym powodem, dla którego klienci decydują się na jego założenie w konkretnej instytucji finansowej. To oczywiście tylko jeden z powodów. Liczy się wizerunek, wysokość opłat i prowizji, czy w końcu bliskość placówki. To po prostu zestawienie pewnych czynników.Duża sieć bezpłatnych bankomatów musi kosztować. Dlatego naturalnym kierunkiem rozwoju naszego rynku będzie rozwój sieci niezależnych, takich jak Euronet, Cash4You, eCard, czy wchodząca na giełdę spółka związana ze SKOK-ami. Wszystko dlatego, że dla mniejszych banków taniej jest nawet dopłacać do wypłaty z takiej maszyny, niż budować własną sieć. To przecież długotrwały proces, a do tego kosztowny. Liczą się przy tym nie tylko pieniądze, ale chociażby lokalizacje. Te ciekawsze, są już zazwyczaj zajęte. Zamiast więc konkurować z bankami, z którymi się i tak nie wygra, coraz więcej instytucji stwierdza, że może lepiej pokonać je własną bronią – udostępnić rachunek z całkowicie bezpłatnymi wypłatami z bankomatów w całej Polsce. Również w sieci konkurentów.

Jednym z pierwszych banków oferujących taką usługę był Fortis. Ostatecznie z niej zrezygnował – pomijając wąską grupę klientów. Potem był na przykład BOŚ Bank – jednak ostatecznie wprowadził ograniczenie do 3 pierwszych wypłat. Potem worek z takimi lub podobnymi propozycjami rozwiązał się i obecnie na rynku jest już kilka propozycji rachunków z całkowicie bezpłatnymi wypłatami pieniędzy z każdej maszyny w naszym kraju. Ich cechą charakterystyczną jest przede wszystkim ograniczenie ilościowe (np. Toyota Bank, Citi Direct, MultiBank Aqarius, BOŚ Bank). Na drugim biegunie są konta, które często są znacznie droższe od standardowych (Lukas Bank, MultiBank). W środku znajdziemy konta, które należy uznać za stosunkowo tanie, jak na taką ofertę. Ma coś takiego Nordea Bank i ING BSK. Jak się to zbierze do kupy, to wyjdzie, że takich rachunków jest na polskim rynku całkiem sporo.

I oto od kilku dni jest kolejna taka propozcyja. Tym razem ze stajni dra Leszka Czarneckiego – czyli w Getin Banku. Jest to rachunek Optimum PLUS, który poza bezpłatnymi bankomatami w Polsce, ma też wysokie oprocentowanie do 4% i bezpłatne przelewy – również w placówkach banku. Konto kosztuje 18 zł miesięcznie. Żeby nie było tak dobrze. Jeśli klient nie zrobi kartą w miesiącu transakcji bezgotówkowych na 300 zł zapłaci dodatkowo 6 zł. Wypłaty za granicą to koszt 2% kwoty transakcji, minimum 10 zł. Warto też odnieść się do tych „aż do 4%” na ROR. Obowiązuje ono przy saldzie powyżej 500 tysięcy. No tak…

Patrząc na inne zmiany – Getin to chyba pierwszy bank, który… wycofał z oferty konto studenckie. Pojawiło się natomiast od pierwszego kwietnia konto młodzieżowe. Jednym słowem do wybory jest aż 6 kont plus dwa wycofane. Dla 98 tysięcy rachunków na koniec ubiegłego roku – chyba szkoda fatygi, albo produktowcom się nudzi. Nie lepiej jak w eurobanku czy Polbanku otwierać każdemu bezpłatny rachunek? Mielibyśmy nowego lidera na rynku.

Abstrahując już od nowej oferty Getinu. Można stwierdzić, że scenariusz, kiedy znikną z droższych rachunków opłaty za wypłatę gotówki z bankomatów jest bardzo realny. To będzie cios dla Pekao SA czy PKO BP. Te dwa banki mają gigantyczne przychody z tytułu prowizji za wypłaty z obcych bankomatów w Polsce i na świecie. A będą musiały coś zrobić, bo sieć placówek nie jest już wcale żadnym magnesem dla klientów…

I korzystając z okazji – wrzucamy nowy wizerunek serwisu transakcyjnego Getin Banku. Przy zmianie jakiś czas temu zablokowaliśmy sobie dostęp i dopiero niedawno udało się go odblokować. Jak na Getin przystało – zajęło to tylko godzinkę.

Michał Macierzyński & Łukasz Radomski /
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne