REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Coraz więcej obywateli Gruzji w Polsce

2021-12-03 07:00
publikacja
2021-12-03 07:00
Coraz więcej obywateli Gruzji w Polsce
Coraz więcej obywateli Gruzji w Polsce
/ Pexels

Liczba obywateli Gruzji posiadających ważne zezwolenia na pobyt przekroczyła 10 tys. osób - poinformował PAP rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak. Dodał, że Gruzini są jedną z najdynamiczniej rosnących grup cudzoziemców osiedlających się w Polsce.

Z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców wynika, że liczba obywateli Gruzji posiadających ważne zezwolenia na pobyt jest obecnie dwukrotnie większa niż jeszcze dwa lata temu. Według UdSC imigracja gruzińska do Polski ma charakter ekonomiczny i jest związana głównie z kwestiami zawodowymi.

Jak przypomina UdSC, Gruzini mogą korzystać z ułatwionego dostępu do rynku pracy na podstawie tzw. oświadczeń o powierzeniu pracy. Dla przedsiębiorców i specjalistów z branży IT działa także program Poland.Bussines Harbour - kompleksowy pakiet ułatwiający relokację na terytorium Polski.

"Wzrost liczby Gruzinów osiedlających się w Polsce zauważalny jest od wprowadzenia ruchu bezwizowego w 2017 r. Wówczas znacząco zwiększyła się liczba składanych wniosków o wydanie zezwoleń na pobyt, a trend ten nadal się utrzymuje" - przekazał Jakub Dudziak z UdSC.

Dodał, że niemal wszyscy Gruzini – 96 proc. osób, posiadają zezwolenia na pobyt czasowy. Mogą być one wydane na maksymalnie 3 lata. "Najczęstszym celem pobytu w Polsce jest podejmowanie pracy – 96 proc. spraw. W dalszej kolejności są kwestie rodzinne – 2 proc. oraz edukacja – 1 proc." - zaznaczył.

UdSC przekazał, że z 10 tys. obywateli Gruzji posiadających ważne karty pobytu, ok. 58 proc. to osoby w przedziale wiekowym 18–40 lat. Dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia stanowią jedynie 2 proc., a osoby powyżej 40 lat – ok. 40 proc. Przeważają mężczyźni – 8,5 tys. osób (82 proc.), w porównaniu do 1,9 tys. kobiet.

"Rozmieszczenie terytorialne Gruzinów osiedlających się w Polsce jest dość równomierne. Najczęściej wybieranymi regionami są województwa: wielkopolskie – 17 proc. osób, mazowieckie – 16 proc., łódzkie – 15 proc. oraz małopolskie – 14 proc.

Przekazane przez UdSC dane nie uwzględniają osób przebywających w Polsce tymczasowo w ramach ruchu bezwizowego lub na podstawie wiz.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
podatnik-
Dlaczego ktoś sobie zrobił metodę na zarabianie a kosztami społecznymi obdziela pozostałych mieszkańców PRLu bis?
chojnak
Gruzinów i innych nacji z rejonu Kaukazu to raczej nie powinniśmy ściągać. Bo to agresywni i pobudliwi ludzie, w Warszawie już pokazali co potrafią gwałcąc pasażerki zamawiające przejazdy pewną aplikacją. Białorusini - TAK. Ukraińcy - TAK. Narody z rejonu Kaukazu - NIE.
jarekzbyszek
Gruzińskich kryminalistów również co raz więcej. Czeczeni i Gruzini to dwie nacje, które nic dobrego nam nie wniosą.
lolek24
Jeden moich znajomych właśnie przeprowadza się z Polski do Gruzji. Ucieka przed nowym wałem.
borat123
Już to widzę :) .Rozumiem że anonimowo ale i tak się ośmieszasz.

Powiązane: Imigranci w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki