REKLAMA

"Bezpieczny kredyt 2 proc." a wpis do księgi wieczystej. Jest obowiązkowy w chwili składania wniosku?

Wojciech Boczoń2023-12-05 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2023-12-05 06:00

Kontynuujemy cykl poświęcony „Bezpiecznemu kredytowi 2 proc.”, w którym wraz z ekspertami odpowiadamy na pytania czytelników. Kolejne z nich dotyczy kwestii posiadania księgi wieczystej. "Czy w chwili składania wniosku muszę być wpisany do księgi wieczystej jako właściciel gruntu?" – pyta czytelnik.

"Bezpieczny kredyt 2 proc." a wpis do księgi wieczystej. Jest obowiązkowy w chwili składania wniosku?
"Bezpieczny kredyt 2 proc." a wpis do księgi wieczystej. Jest obowiązkowy w chwili składania wniosku?
fot. Marten Bjork / / Unsplash

Księga wieczysta to dokument, który opisuje stan prawny nieruchomości. Zawiera informacje o właścicielach nieruchomości, jej granicach, obciążeniach i innych prawach, które do niej przysługują. Jest to rejestr publiczny, który jest prowadzony przez sądy rejonowe.

Kupno mieszkania krok po kroku

Opłaty, formalności, dokumenty

Kupno mieszkania krok po kroku

Kupujesz mieszkanie, w szczególności pierwsze? Podpowiadamy jak to zrobić i z jakimi dodatkowymi opłatami musisz się liczyć. Dodatkowe koszty w największych polskich miastach mogą przekroczyć nawet 30 tys. zł. W tym e-booku znajdziecie informacje, na jakie opłaty trzeba się przygotować, jak zabrać się za kupno mieszkania, w jaki sposób skutecznie przeprowadzić transakcję oraz jakie stawki obowiązują obecnie na rynku pierwotnym i wtórnym.

Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Czytelnik zadał nam następujące pytanie: - Czy w chwili składania wniosku o „Bezpieczny kredyt 2 proc.” muszę być wpisany do księgi wieczystej jako właściciel gruntu? Pytam, bo działkę zakupiłem parę dni temu, podpisałem akt notarialny, ale wpis do księgi wieczystej musze poczekać w moim sądzie (Gdańsk) ponad 12 miesięcy – pisze pan Adam (imię zmienione).

Marcin Berus, ekspert kredytowy Lendi, tłumaczy, że nie ma takiej konieczności. - Nie trzeba być wpisanym w księdze wieczystej jako właściciel. Dla banku wystarczy, że będzie pan miał akt notarialny nabycia działki. Trzeba załączyć również potwierdzenie złożenia wniosku do sądu o wpisanie nabywcy jako właściciela nieruchomości i opłacenia tego wniosku. Można działać z kredytem już teraz – mów ekspert.

Duża popularność "Bezpiecznego kredytu 2 proc."

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” został wprowadzony w lipcu tego roku. Od momentu jego udostepnienia banki podpisały już ponad 40 tys. umów na łączną kwotę 16,5 mld zł. Średnia wartość kredytu przekroczyła już 405,5 tys. zł – informują przedstawiciele Związku Banków Polskich.

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” jest kierowany do osób, które nie przekroczyły 45. roku życia. Maksymalna kwota finansowania nie może przekroczyć 500 tys. zł w przypadku singla i 600 tys. zł w przypadku par, a wkład własny – 200 tys. zł. Kupionego mieszkania nie można wynajmować w trakcie spłaty, ani prowadzić w nim działalności gospodarczej. O kredyt mogą się ubiegać osoby, które nie mają innych nieruchomości mieszkalnych.

W zamian za dotrzymanie tych warunków kredytobiorca może liczyć na preferencyjne warunki finansowania. Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego będzie różnicą między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc. Dopłata będzie przysługiwała przez 10 lat.

Obecnie rozwiązanie to oferują następujące banki:

 • Alior Bank
 • Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS
 • Bank Ochrony Środowiska
 • Bank Pekao
 • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie
 • Bank Spółdzielczy w Brodnicy
 • Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie
 • mBank
 • PKO Bank Polski
 • Santander Bank Polska
 • SGB-Bank S.A. i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem
 • VeloBank
 • Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie

Jeśli macie pytania dotyczące "Bezpiecznego kredytu 2 proc.", piszcie na adres alert@bankier.pl lub redakcja@bankier.pl. Odpowiedzi na nadsyłane pytania publikujemy tutaj.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r. Telefon: 796 099 932

Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Bezpieczny kredyt 2 proc.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki