REKLAMA

Będzie łatwiej o hipoteki? KNF o możliwych zmianach

Jacek Misztal2022-12-16 12:45redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-12-16 12:45

Zapaść na rynku hipotek trwa w najlepsze. To wynik wysokich stóp procentowych i zaniku w wielu przypadkach zdolności kredytowej. Przez brak dostępności finansowania zakupu mieszkania deweloperzy wstrzymują kolejne budowy. To jednak może się zmienić.

Będzie łatwiej o hipoteki? KNF o możliwych zmianach
Będzie łatwiej o hipoteki? KNF o możliwych zmianach
fot. MJgraphics / / Shutterstock

O tym, że na rynku hipotek nie jest dobrze, wszyscy wiedzą od wielu miesięcy. Sprzedaż nowych kredytów szoruje po dnie, a podwyżki stóp procentowych od poziomów niewidzianych od kilkunastu lat wiele osób pozbawiły zdolności kredytowej. Swoją "cegiełkę" dorzuciła do sytuacji również Rekomendacja S, która podniosła bufor przy wyliczaniu zdolności kredytowej z 2,5 proc. do 5 proc.

Banki już wcześniej apelowały o złagodzenie wymogów przy określaniu zdolności kredytowej, ale KNF pozostawała nieugięta. Niektóre banki zaczęły uwzględniać świadczenie 500+ w zdolności kredytowej w przypadku hipoteki, choć wielu takich ofert na rynku się nie pojawiło. Pole manewru w zakresie zwiększania zdolności kredytowej przez banki mocno się skurczyło.

KNF bierze pod uwagę zmniejszenie bufora dla umów o kredyt hipoteczny o pięcioletniej stałej stopie procentowej — informuje jednak Business Insider.

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego prowadzi prace nad modyfikacją Rekomendacji S w zakresie stosowania bufora na ryzyko stopy procentowej w procesie oceny zdolności kredytowej przez banki — mówi Jacek Barszczewski, rzecznik UKNF, cytowany przez portal.

W ramach tych prac UKNF pracuje także nad wprowadzeniem do treści Rekomendacji specyficznych rozwiązań dotyczących kredytów mieszkaniowych opartych o stałą lub okresową stałą stopę procentową, tak aby konstrukcja bufora uwzględniała mniejsze ryzyko stopy procentowej kredytów okresowo-stałoodsetkowych w porównaniu do kredytów mających zmienne oprocentowanie. Zakłada to również wzięcie pod uwagę okresu obowiązywania stałej stopy — dodaje Barszczewski.

Kredyty ze stałym okresowo oprocentowaniem dopiero zdobywają w Polsce popularność, a hipotek ze stałym oprocentowaniem przez cały okres kredytowania na rynku jeszcze nie ma. Kredyty ze zmiennym oprocentowaniem w dalszym ciągu odpowiadają za ok. 60 proc. sprzedaży nowych kredytów.

Obniżenie bufora, pozytywnie wpłynęłoby na wysokość zdolności kredytowej. Jak analizował z końcem listopada Michał Kisiel, pomiędzy bankami jest nawet 200 tys. zł różnicy w zdolności kredytowej. Przykładowo trzyosobowa rodzina z dochodem 13 tys. zł miesięcznie może w najlepszym przypadku dostać ok. 700 tys. zł kredytu. Również trzyosobowa rodzina, ale z dochodem ok. 9 tys. zł może liczyć na ok. 450 tys. zł kredytu. Szacuje się, że obniżenie bufora do 2,5 proc. spowodowałby wzrost zdolności kredytowej o ok. 100 tys. zł.

Zwiększenie zdolności kredytowej i przez to większa dostępność hipotek dla społeczeństwa przydałaby się deweloperom. Sprzedaż nowych mieszkań notuje rekordowo niskie poziomyDeweloperzy powoli wstrzymują budowy, ale liczą (przynajmniej jeszcze) na utrzymanie się poziomów sprzedaży. Kiedy ostatecznie zmiany Rekomendacji S miałyby wejść w życie? Tego niestety nie ujawniono.

Źródło:
Jacek Misztal
Jacek Misztal
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu newsroom, absolwent ekonomii oraz przedsiębiorczości i finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Wśród zainteresowań można wymienić geopolitykę, rynki finansowe oraz kino. Telefon: 71 712 92 09

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
janoz_lobolotorant
ostatni moment na kupno absurdalnie tanich nieruchomości i wyrwanie się z sideł tapczana w wynajętym pokoju
velazquez
„janoz_lobolotorant” vel „hfjdj” vel „roburr”, ależ obecna sytuacja na rynku nieruchomości musi uprzykrzać ci życie, skoro pod tak wieloma artykułami wrzucasz te swoje wywody o tapczanach XD
Wielokrotnie już podkreślałem, że jeszcze kiedyś sprzedaż tego flipa albo cesję czy innego gorącego kartofla, którego tam trzymasz w dłoni
„janoz_lobolotorant” vel „hfjdj” vel „roburr”, ależ obecna sytuacja na rynku nieruchomości musi uprzykrzać ci życie, skoro pod tak wieloma artykułami wrzucasz te swoje wywody o tapczanach XD
Wielokrotnie już podkreślałem, że jeszcze kiedyś sprzedaż tego flipa albo cesję czy innego gorącego kartofla, którego tam trzymasz w dłoni (pewnie jeszcze na dużym lewarze, biorąc pod uwagę twoją aktywność/determinację i język jakim się posługujesz).
Nawet pisząc miliony komentarzy pod różnymi nazwami użytkowników, których używasz – tym rynku nie zawrócisz i klientów sobie nie nagonisz. XD
peluquero
"Kredyty ze stałym okresowo oprocentowaniem dopiero zdobywają w Polsce popularność" stałe orpocentowanie powinni zyskiwać popularność ale z 4lata temu

zamykanie luki podatek-kredyt trwa :)
mkx
Kiedy będzie można bankowi w PL oddać klucze i w taki sposób zakończyć "przygodę" z hipoteką?
men24a
Nie po to repolonizują banki żebyś takie numery odwalał. Kredyt mieszkaniowy w polskim banku na 10 % to najlepsze co mogło cię spotkać, płać i pracuj jeszcze więcej na miniratkę nie to co w paskudnej unii kredyty na 2 %, unia musi upaść przez taką politykę, w szczególności Niemcy ! Tak nam dopomóż ....
szprotkafinansjery odpowiada men24a
Rzad dopłaci do kredytu powyżej 2%, także peroniarze, możecie zacząć wyć.
jsunday odpowiada szprotkafinansjery
a teraz powiedz nam wszystkim jelonku, kiedy to ma nastąpić? buahahahaha
chojnak
Dobre pytanie zadał Kolega. Nie znam konkretnej odpowiedzi (data) ale mogę napisać, że pojawia się coraz więcej głosów w środowiskach prawniczych i profesury akademickiej o konieczności zmiany zabezpieczenia hipotecznego, a pisząc szerzej - całej konstrukcji zabezpieczenia kredytu hipotecznego. Miałoby to właśnie iść w kierunku opcji Dobre pytanie zadał Kolega. Nie znam konkretnej odpowiedzi (data) ale mogę napisać, że pojawia się coraz więcej głosów w środowiskach prawniczych i profesury akademickiej o konieczności zmiany zabezpieczenia hipotecznego, a pisząc szerzej - całej konstrukcji zabezpieczenia kredytu hipotecznego. Miałoby to właśnie iść w kierunku opcji "dług za kredyt" czy "klucze dla banku a bank zwalnia z długu". Jednocześnie wiązałoby się to z dużo bardziej konserwatywnym i zachowawczym podejściem banku i zdecydowanie niższymi kwotami kredytów. Żaden bank wówczas nie ryzykowałby udzielenia 500tys zł kredytu na nieruchomość o wartości rynkowej 500 tys. Bo wówczas bank zostałby z 'gorącym kartoflem', kosztami utrzymania i prawdopodobną sprzedażą poniżej kosztów udzielonego kredytu. Więc jak wejdzie taka opcja to kredyt pewnie będzie na maksymalnie 50% wartości nieruchomości. Tak czy inaczej marzyciele z pustymi kieszeniami się na taki kredyt nie załapią, nie spełnią warunków.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki