REKLAMA

500+ a kredyt hipoteczny – banki zmieniają podejście

Michał Kisiel2022-08-03 06:00, akt.2022-08-07 13:16analityk Bankier.pl
publikacja
2022-08-03 06:00
aktualizacja
2022-08-07 13:16

W ostatnich miesiącach osoby, które wcześniej bez trudu otrzymałyby kredyt hipoteczny, bywają odsyłane z kwitkiem. Zdolność kredytową w czasach wysokich stóp procentowych mogłoby poprawić bardziej elastyczne podejście banków do uwzględniania dochodów. Jak wskazują eksperci Expander Advisors, coś w tej dziedzinie zaczyna się zmieniać.

500+ a kredyt hipoteczny – banki zmieniają podejście
500+ a kredyt hipoteczny – banki zmieniają podejście
fot. Damian Lugowski / / Shutterstock

Od połowy 2021 r. zdolność kredytowa w kredytach hipotecznych zaczęła się obniżać. Początkowo powoli, a po pierwszych podwyżkach stóp procentowych – już gwałtownie. Jak pokazywaliśmy na łamach Bankier.pl, „Kowalscy” dysponujący co miesiąc kwotą 6200 zł jeszcze w czerwcu 2021 r. mogli liczyć na 550 tys. zł finansowania (przy 10-procentowym wkładzie własnym). Pod koniec czerwca 2022 r. dostępna kwota była niższa o połowę.

„Podwyżki stóp procentowych i rekomendacja KNF mocno obniżyły dostępność kredytów hipotecznych. W rezultacie wiele osób w dobrej sytuacji finansowej nie ma szans na uzyskanie takiej kwoty kredytu, która pozwoli na zakup wymarzonego mieszkania. Banki szukają więc sposobu, aby dostępność kredytów hipotecznych poprawić” – wskazuje Agnieszka Brygier-Sosnowska, Starszy Ekspert Finansowy Expander Advisors.

Czy 500+ poprawia zdolność kredytową?

Świadczenie wychowawcze przez długi czas nie było uwzględniane przez banki podczas oceny zdolności kredytowej dla kredytu hipotecznego. Stały za tym podejściem rozsądne argumenty – okres wypłaty jest zwykle krótszy niż okres kredytowania, a program mógłby w przyszłości zostać zlikwidowany w wyniku decyzji politycznych. Inaczej bywało w przypadku zobowiązań kredytowych na krótsze okresy.

„Dotychczas banki uwzględniały te pieniądze jedynie w przypadku kredytów gotówkowych. W ostatnim czasie jeden z nich zaczął uwzględniać w procesie liczenia zdolności kredytowej świadczenia 500+” – podkreśla Agnieszka Brygier-Sosnowska z Expander Advisors.

Przygotowując lipcowy ranking kredytów hipotecznych, zapytaliśmy banki, czy przy obliczaniu zdolności kredytowej klienta biorą pod uwagę świadczenie. Odpowiedzi są w przeważającej części negatywne, ale jest kilka wyjątków.

Warunkowo dodatkowe wpływy uznaje Credit Agricole. Dwa największe banki na rynku, PKO BP i Bank Pekao, unikają jednoznacznej odpowiedzi, chociaż wiadomo, że pierwszy z nich jest pod tym względem elastyczny.

Świadczenia 500+ w ocenie zdolności kredytowej na potrzeby kredytu hipotecznego

Bank

Czy bank uwzględnia 500+ przy ocenie zdolności kredytowej?

Uwagi

Alior Bank

Nie

-

Bank BPS

Nie

-

Bank Millennium

Nie

-

Bank Pekao

Odmowa odpowiedzi

-

Bank Pocztowy

Brak danych

-

BNP Paribas Bank

Nie

-

BOŚ

Nie

-

Citi Handlowy

Nie

-

Credit Agricole

Tak

Świadczenie 500+ uwzględniane jest przy liczeniu zdolności kredytowej jeśli okres kredytowania nie przekracza 10 lat

ING Bank Śląski

Nie

-

mBank

Nie

-

PKO BP

Indywidualnie

-

Santander Bank

Nie

-

Źródło: Bankier.pl na podstawie ankiet zebranych w bankach, 13-19.7.2022 r.

Świadczenie 500+ na jedno dziecko podnosi zdolność 3-osobowej rodziny o kilkanaście tysięcy złotych. W przypadku dwójki lub większej liczby dzieci będzie to natomiast wzrost o kilkadziesiąt tysięcy złotych” – wskazuje ekspertka Expander Advisors Agnieszka Brygier-Sosnowska. Elastyczność banku może przynieść zatem znaczący efekt, zwłaszcza jeśli do planowanej przez kredytobiorcę kwoty inwestycji brakuje stosunkowo niewiele.

„Sami klienci też oczywiście próbują poprawiać swoją zdolność kredytową. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest dołączenie jako kredytobiorcy rodziców, brata lub siostry. Ci, którzy posiadają już jakieś zadłużenie, coraz częściej decydują się na konsolidowanie swoich dotychczasowych produktów kredytowych. Oprocentowanie kart kredytowych czy różnego rodzaju kredytów i pożyczek mocno wzrosło. Stosując konsolidację, można znacząco obniżyć ich koszt i tym samym zwiększyć szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego. Czasem można nawet sięgnąć po rozwiązanie kredytowe łączące cel mieszkaniowy (zakup wymarzonego mieszkania) z niemieszkaniowym (połączeniem wszystkich kredytów w jedno). Najlepiej skonsultować się z Ekspertem Finansowym, który przeanalizuje sytuację finansową i opowie o najlepszych opcjach w danej sytuacji” – zauważa Agnieszka Brygier-Sosnowska z Expander Advisors.

Aktualizacja 7.8.2022 - sprostowano informację nadesłaną przez BOŚ, bank nie uwzględnia 500+ w ocenie zdolności kredytowej.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (34)

dodaj komentarz
mba_tomy
Kto jest dla Banków bardziej wiarygodny przy kupnie nieruchomości? 1. Pani sprzątająca w nieznanej firmie od 3 miesięcy z pensją 3,5 tys. PLN brutto? Czy 2. Inżynier (albo nawet profesor) pracujący w Holandii od 10 miesięcy w Google z pensją 30 tys. PLN brutto? Obie umowy na czas nieokreślony. Dla 100% Banków bardziej wiarygodna Kto jest dla Banków bardziej wiarygodny przy kupnie nieruchomości? 1. Pani sprzątająca w nieznanej firmie od 3 miesięcy z pensją 3,5 tys. PLN brutto? Czy 2. Inżynier (albo nawet profesor) pracujący w Holandii od 10 miesięcy w Google z pensją 30 tys. PLN brutto? Obie umowy na czas nieokreślony. Dla 100% Banków bardziej wiarygodna jest opcja 1. Dlatego opcja zwiększenia zdolności z 500+ wydaje się śmieszna i ekonomicznie niedorzeczna. Albo w bankach pracują bezmyślne zombi, albo to celowe działania by wpędzić ludzi w niespłacalne długi. Gdzie tu zysk?
pikawka
"Czy 500+ poprawia zdolność kredytową?" jesli przyszlo nam zyc w czasach stawiania takich pytan to znaczy ze bedzie caly Kononowicz.
bankster-kreator
Uwaga Uwaga: ehud to bot spamujacy bankiera. Dawniej miał nick demeryt_69. Wrzuca jednozdaniowe pierdoły lub cytaty zaśmiecając komentarze
bankster-kreator
Jak ktoś poczyta większą ilość jego komentarzy pod różnymi artykułami to sam zaskoczy, że to jednozdaniowy cytujący bot.
anty12
Zemsta banków na kartoflu i mateuszku za wakacje kredytowe.
trolley
Ciekawe jak się czuje Glapa ze świadomością że odebrał młodym przyszłość i rzucił ją Kartoflowi na pożarcie. Pewnie świetnie :)
szprotkafinansjery
Co zrobił?! Zaraz nieruchy na promocji 30% taniej, a pensje o 15-30% wyższe. Młodzi obkupią się w mieszkania tak, jak im się nawet nie śniło!
...co nie?
ehud odpowiada szprotkafinansjery
Szprotka, co za trafny wpis - nie znałem Cię z tej strony!
trolley odpowiada szprotkafinansjery
Jeszcze nam Niemcy pozazdroszczo i bedom do nas za pracą migrować hehehehehehe. Jak to zapowiedział Moravitz: "koniec ze szparagami!" XD
ehud
Eksperci Expander Advisors - dość zabawne :)

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki