REKLAMA

"Back to the Future". 10 technologii, które znalazły się w naszych domach

2015-10-21 08:48
publikacja
2015-10-21 08:48

To już dziś. W 1985 roku bohaterowie serii „Powrót do przyszłości” - Marty McFly i profesor Emmet Brown - przenieśli się w czasie do dnia 21 października 2015 roku. Wylądowali w miasteczku Hill Valley, gdzie mogli podziwiać latające samochody, pizzę w pigułce czy lewitujące deskorolki. Co prawda samochody wciąż nie latają, ale dziś możemy spotkać technologie, które wówczas nie śniły się producentom filmu.

fot. / / FORUM

Telefony w kontrze do komputerów

Trzydzieści lat temu - w roku 1985 – najpopularniejszym środkiem płatniczym była gotówka, a na rynku zadebiutował komputer Commodore 128 PC z procesorem mającym 128 kB pamięci RAM. Dzisiejsze telefony, a precyzyjniej rzecz ujmując smartfony, to komputery o nieporównywalnie większej mocy obliczeniowej. Na dodatek mieszczą się w kieszeni. Za ich pomocą możemy nie tylko dzwonić, ale grać w gry, nawigować samochód czy płacić za zakupy w sklepach bez użycia gotówki. A jeśli ta będzie nam potrzebna, możemy ją wypłacić z bankomatu. Za pomocą telefonu oczywiście.

fot. www.commodoresmart.com/REPORTER /

Smartwatche

W latach 80. James Bond,  agent Jej Królewskiej Mości, używał podczas swoich misji zegarków Seiko z monochromatycznym wyświetlaczem. Ich filmowe wersje potrafiły odczytywać tajne instrukcje z bazy MI6. Dziś każdy z nas może założyć na rękę tzw. smartwatcha, czyli inteligentny zegarek. W jego wnętrzu kryje się prawdziwy komputer, a wyświetlacz dysponuje pełną gamą kolorów. Smartwatch pozwala odbierać wiadomości, nawiązywać połączenia głosowe, śledzić aktywność fizyczną za pomocą GPS czy odtwarzać muzykę. Najtańsze modele można kupić za kilkaset złotych.

fot. Wojciech Boczoń / / Bankier.pl

Buty z nawigacją

W 1985 roku Marty McFly przenosi się do przyszłości, gdzie zakłada samosznurujące się buty. Co prawda do dziś naukowcy nie opatentowali takiej technologii, ale możemy spotkać buty z wbudowanym GPS-em. Nadajnik zamieszczony jest w podeszwie i potrafi synchronizować się z telefonem. Dzięki temu możliwe jest mierzenie aktywności fizycznej, czy nawigowanie na mapach. W skrajnych przypadkach może też posłużyć jako urządzenie lokalizujące zaginioną osobę. Na rynku znajdziemy też inne ciekawe ubrania z wbudowanymi czipami. Pojawiły się już garnitury czy krawaty z zaszytą antenką,  za pomocą której można płacić zbliżeniowo w sklepach za zakupy.

Rozszerzona rzeczywistość

W filmie „Powrót do przyszłości” Marty McFly zakłada okulary, które mają wbudowany komputer. Tego typu gadżet pojawiał się wielokrotnie w filmowych hitach lat 80-tych. Dziś można go już zakupić i używać na co dzień. Okulary potrafią wyświetlać dodatkowe informacje, na przykład podczas spaceru po mieście. Obok funkcji nawigacyjnych mogą na przykład informować o zabytkach czy restauracjach. Ponadto za ich pomocą możemy obsługiwać telefon czy nawet zarządzać kontem w banku.

Wszechobecne roboty

W roku 1984 na ekrany kin wszedł film Terminator z Arnoldem Schwarzeneggerem. Opowiadał historię robota przysłanego z przyszłości, który swoim wyglądem nie różnił się praktycznie niczym od  człowieka. Choć do roku 2029 mamy jeszcze  trochę czasu, to już dziś naukowcy opracowali bardzo zbliżoną technologię. Niedawno w Japonii zaprezentowano robota Ericę. Na pierwszy rzut oka wygląda jak młoda dziewczyna i potrafi prowadzić naturalną konwersację przypominającą rozmowę z człowiekiem. Roboty, choć bardziej przypominający swoim wyglądem modele z "Gwiezdnych wojen", pojawił się też już w  kilku japońskich bankach. Pomagają klientom w wyborze produktów. 

Czytaj dalej: czy można już jeździć na deskolotce i płacić ręką jak w filmie?

Deskolotka

Różowa deskolotka stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych gadżetów ze świata wykreowanego przez twórców „Powrotu do przyszłości”. Próby urzeczywistnienia marzenia niejednego nieletniego widza trwają już od dłuższego czasu. Do wyścigu dołączyła ostatnio nawet marka motoryzacyjna Lexus, która w produkcji wykorzystała układ magnesów i ciekły azot. Ten ostatni element jest widoczny podczas jazdy, ponieważ dym wydobywa się z konstrukcji. Lexus do promocji deski zaprosił znanego skatera – stwierdził on jednak, że deskolotka jest bardzo trudna do opanowania.

Samodzielna stacja benzynowa

Podczas wizyty Marty’ego McFly’a w przyszłości zaprezentowano także specjalne ramie dystrybutora benzyny na stacji Texaco. Obecnie takie rozwiązanie testuje Tesla Motors w celu ułatwienia swoim klientom ładowania aut na stacjach Supercharger. Prototyp działa na prezentacjach już dość sprawnie – mechaniczne ramie samo odnajduje gniazdo ładowania w pojeździe. Pozostaje jedynie czekać na jego wprowadzenie na drogi i skrócenie czasu ładowania do kilku minut.

Inteligentny dom

Dom pełen elektroniki to już nie prototyp, a rzeczywistość. W filmie gadżety towarzyszą bohaterom już od drzwi wejściowych, gdzie zamiast tradycyjnego klucza potrzebny im jest jedynie odcisk palca. Producenci elektroniki już dziś oferują podobne rozwiązania, które dodatkowo są sparowane ze smartfonami – dostać się do domu można także przykładając telefon lub wykorzystując aplikację mobilna. Futurystyczny zamek do drzwi poinformuje również domowników kto stoi przed drzwiami lub kto z rodziny właśnie wrócił z pracy czy szkoły.

Posiłki z automatu

Wyposażenie domu McFly’ów obejmowało także Hydrator, który z wysuszonych produktów spożywczych tworzył pełnowartościowe posiłki. Taki sposób przechowywania żywności nie jest jeszcze dostępny, ale część produktów można obecnie… wydrukować. Drukarki 3D znane są z szerokiego wachlarza zastosowań, obejmującego także druk artykułów spożywczych. Jeden z modeli jako tusze wykorzystuje różne składniki, dzięki którym można wydrukować m.in. pizzę.

Płatność ręką

Czarny charakter – Biff – płaci w filmie za taksówkę palcem. Ciekawe czy producenci kultowego filmu podejrzewali, że 30 lat później faktycznie będzie to możliwe. Na taki pomysł wpadł student szwedzkiego Uniwersytetu Lund. Choć system działa na razie tylko w okolicy uczelnianego kampusu, Fredrik Leifland udowodnił, że to działa. Wystarczy zarejestrować schemat ukrwienia swojej dłoni na dedykowanej stronie i przypisać mu dane karty płatniczej. Dzięki specjalnym terminalom w sklepach, przykładając dłoń, system odczyta dane osobowe i informacje dot. karty płatniczej, dzięki czemu możliwa jest akceptacja płatności.

Jakie jeszcze pomysły rodem z filmu dostrzegacie w codziennym życiu? Jest jeszcze coś, co chętnie zobaczylibyście w swoich domach?

Wojciech Boczoń
Mateusz Gawin

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane: Nowe technologie

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~Hiob
Gadżety w filmach sf z przed 3 lat to projekcje fantazji ich twórców, a także innych ludzi, które dzięki technologii zostały zmaterializowane
~Dżordż
A najlepsze jest to, że filmie nie przewidzieli telefonii komórkowej, o smartfonach nie wspominając. W tamtejszej przyszłości dzwonią z budek telefonicznych.
~Pixel
Pamiętam jak wchodziły na rynek pierwsze komputery Apple, mekontosch itp. Teraz w sumie mam iPhona 6s i maca wiec od tej strony Apple panowało mnie technicznie :)
~maxx
wszędzie musisz się wyspamować...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~pipiripi
Moze jakies technologie dla imigrantow??Np." Back to syria"
~sdda
" Back to THE Syria" jesli juz musisz :P
~masakra odpowiada ~sdda
a to chyba było "made in THE Poland"?:P
~mały543
czy z Ericą android można również uprawiać seks ?
~Obywatel
To nielegalne w Japonii... Nabywcy komercyjnych robotów humanoidalnych muszą podpisywać oświadczenie że powstrzymają się od uprawiania seksu ze swoim nabytkiem...
http://www.theguardian.com/world/2015/sep/28/no-sex-with-robots-says-japanese-android-firm-softbank

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki