REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Atak hakerów na PKW. ABW wkracza do akcji

2014-11-19 08:09
publikacja
2014-11-19 08:09
Atak hakerów na PKW. ABW wkracza do akcji
Atak hakerów na PKW. ABW wkracza do akcji
fot. Mateusz Jagielski / / EastNews

Państwowa Komisja Wyborcza jeszcze w dniu dzisiejszym złoży do prokuratury zawiadomienie o cyberataku na swoje strony internetowe. Jak dotąd o sprawie została powiadomiona policja oraz ABW. Prokuratura oczekuje zawiadomienia od rana, ponieważ bez zgłoszenia nie może rozpocząć się badanie sprawy z urzędu. Jeśli uda się dostarczyć zawiadomienie dziś, śledztwo może rozpocznie się już jutro.

Komisja zawiadomi prokuraturę o popełnieniu przestępstwa, a także będzie chciała sprawdzenia stanu systemu komputerowego obsługującego niedzielne wybory samorządowe. Zachodzi bowiem podejrzenie, że został on rozszczelniony. 

PKW uspokaja Polaków (EastNews)

Atak nie dotyczy systemu wyborczego - poinformował w środę rano rzecznik ABW Maciej Karczyński, opierając się na informacji otrzymanej z PKW. Dodał, że po otrzymaniu informacji nt. nieuprawnionego dostępu do baz danych strony PKW natychmiast polecono zmianę haseł i zabezpieczenie logowań.

Chcesz rozliczyć PIT za 2021 rok?
Uruchom on-line

 Karczyński w komunikacie przesłanym w środę rano PAP przypomniał, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego we wtorek w późnych godzinach wieczornych otrzymała informację od Państwowej Komisji Wyborczej o incydencie dotyczącym nieuprawnionego dostępu do bazy danych strony internetowej www.pkw.gov.pl.

Rządowy Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe natychmiast polecił PKW zmianę haseł i zabezpieczenie logowań. Agencja zbiera obecnie materiał dowodowy, który zostanie poddany ocenie formalno-prawnej- podano w komunikacie ABW.

"Według informacji otrzymanej z PKW, atak nie dotyczy systemu wyborczego" - zapewnił.

Jak dodał, Rządowy Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe CERT.GOV.PL natychmiast polecił PKW zmianę haseł i zabezpieczenie logowań do systemu.

W tej chwili ABW zbiera materiał, który zostanie poddany ocenie formalno-prawnej - poinformował rzecznik ABW.

Na stronie niebezpiecznik.pl pojawiła się we wtorek wieczorem informacja pochodząca - jak podano - od dwóch anonimowego nadawców, którzy wykradli 270 rekordów zawierających dane pracowników Krajowego Biura Wyborczego i Państwowej Komisji Wyborczej. Według niebezpiecznika.pl wykradziono m.in. adresy email, loginy, hasła.

 W oficjalnym komunikacie czytamy:

Informujemy, że:

1) Uzyskano nieautoryzowany dostęp do baz danych strony internetowej www.pkw.gov.pl

2) Strona www.pkw.gov.pl pracuje w INNEJ sieci niż system wyborczy. Wyniki wyborów nie są w żaden sposób zagrożone.

3) PKW podjęła niezbędne środki ostrożności w postaci zablokowania dostępu do sieci PKW z zewnątrz. Polecono natychmiastową zmianę haseł wszystkich pracowników.

4) Ograniczono dostęp do strony zliczającej wybory wyłącznie do sieci wewnętrznej do momentu zmiany wszystkich haseł w systemach PKW.

5) Poinformowano Agencje Bezpieczeństwa Wewnętrznego o wykryciu incydentu.

6) Liczenie głosów trwa i odbywa się niezależnie od uzyskania nieuprawnionego dostępu do strony www.pkw.gov.pl.


ABW/IAR/jp/dyd/ Radio Zet

Źródło:IAR
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (38)

dodaj komentarz
~Madera
JAKICH HAKERÓW ?! MÓJ SZEŚCIOLETNI SYNEK WSZEDŁ NA TĄ STRONĘ, BEZ ŻADNYCH PRZESZKÓD !!! TYLKO WY, JUŻ NIE POTRAFICIE FUNKCJONOWAĆ BEZ KŁAMSTW I OSZUSTW !!! ZRESZTĄ TO JEST NATURALNA DOMEN ŻYDA .DLATEGO TA NACJA POWINNA BYĆ IZOLOWANA OD PUBLICZNYCH STANOWISK I POLITYKI !!!
~raV
same stare pierdoły w tej komisji
~Rysa
Czy ktos z tego towarzystwa emerytów i rencistów, zasiadających w tej komisji obsługuje komputer? czy może samodzielnie założył skrzynkę emailowa? Niesamowite... Co to sa za dinozaury? Ja rozumiem że muszą być osoby odpowiedzialne i mające dużą wiedze życiową, ale może dla równowagi dołączyć kogoś z bardziej Czy ktos z tego towarzystwa emerytów i rencistów, zasiadających w tej komisji obsługuje komputer? czy może samodzielnie założył skrzynkę emailowa? Niesamowite... Co to sa za dinozaury? Ja rozumiem że muszą być osoby odpowiedzialne i mające dużą wiedze życiową, ale może dla równowagi dołączyć kogoś z bardziej wspólczesnych czasów?
~GOSC
OD SAMEGO POCZĄTKU JECHAŁO MI PRL-M
~ZYZIO
LUDZIE OBUDZCIE SIE TO BYŁO ZROBIONE CELOWO WIADOMO BYŁO JUZ PRZED WYBORAMI O WIEKSZOSCI GŁOSOWONIA NA PIS JEDNOCZCIE SIE DO NASTEPNYCH WYBORÓW A TE ZIELONE LUDZIKI NIECH SPADAJA DO BRUKSELKI
~bari
Pewnie mieli kod zabezpieczający 1- 2- 3 jak w kancelarii Tuska, he,he Giganci informatyki zasiadają w PKW tyle, że z czasów PRLu.
~dramat
Najważniejsze, żeby wpłynęło pismo z doniesieniem o podejrzeniu przestępstwa. Koniecznie z pieczątką. Bez tego nic się nie da zrobić. Sorry, taki mamy kontrwywiad.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~towJuzek
to był kolejny bezczelny atak Ks. Rydzyka i Kaczyńskiego, którzy nienawidzą naszego premiera i prezydenta kraju i EU. Towarzysze!!! powiedzmy raz jeszcze : dość rządów ,,kaczorów z prawicy'', którzy przeszkadzają non stop naszym kolegom, należy rozliczyć homfmanów i każdego kto nie lubi PO, PSL czy SLD!!! Towarzysze to był kolejny bezczelny atak Ks. Rydzyka i Kaczyńskiego, którzy nienawidzą naszego premiera i prezydenta kraju i EU. Towarzysze!!! powiedzmy raz jeszcze : dość rządów ,,kaczorów z prawicy'', którzy przeszkadzają non stop naszym kolegom, należy rozliczyć homfmanów i każdego kto nie lubi PO, PSL czy SLD!!! Towarzysze - jutro pod pomnikiem 4 spiacych w Warszawie i Stalinogrodzie wszyscy którzy kochją naszego kim dzonk tuska, tow. koparkę i tow. komo-ruskiego stawią się z czerwonymi flagami : walczmy by nie dopuścić żadnych prawicowców do władzy!!! Brońmy PKW, naszych emerytowanych kolegów z sądów!!!
~zniezaleznej
"Ekspert dr Witold Sokała ujawnia: Każdy mógł zmienić wyniki wyborów i dopisać kandydatów" . "Każdy średnio rozgarnięty student informatyki, a być może nawet średnio rozgarnięty licealista pasjonat jest w stanie wejść na tzw. kalkulator wyborczy (ta część sytemu, która jest zainstalowana w komisjach "Ekspert dr Witold Sokała ujawnia: Każdy mógł zmienić wyniki wyborów i dopisać kandydatów" . "Każdy średnio rozgarnięty student informatyki, a być może nawet średnio rozgarnięty licealista pasjonat jest w stanie wejść na tzw. kalkulator wyborczy (ta część sytemu, która jest zainstalowana w komisjach w terenie), dokonać tam dowolnych zmian w protokołach, przesłać te protokoły na serwer Centralnej Komisji Wyborczej i ten serwer tego nie odrzuci. Przyjmie to do systemu. To oznacza, że można robić rzeczy takie, które testowo robili zaprzyjaźnieni ze mną ludzie, pracujący dla państwa w sferze bezpieczeństwa, ale też pracujący komercyjnie. Oni testowo zrobili takie eksperymenty, jak dodanie jakiemuś kandydatowi na radnego 10 głosów - potem odjęcie. System to przyjmuje. Jeden z moich znajomych zrobił coś takiego, że dopisał swojego szefa jako kandydata na burmistrza. Dzisiaj. I wstawił go do drugiej tury – informuje naukowiec.""- Tu mamy do czynienia z sytuacją całkowitej niewiarygodności tego systemu i elektronicznych danych dotyczących tych wyborów. Tutaj jedynym rozwiązaniem w tej chwili - jeżeli nie mamy tych wyborów unieważnić w całości, bo to jest też jakaś perspektywa - to jest od początku ręczne, w oparciu o papierowe protokoły przeliczenie wszystkich wyników. Nie tylko tych, którymi pasjonują się dziś członkowie PKW, a więc nie tych sejmikowych – tylko wszystkich. Także tych do rad miast, tych na prezydentów i burmistrzów, które już uznaliśmy wczoraj i dziś za pewne. One nie są pewne. One są całkowicie niewiarygodne – tłumaczy dr Sokała."

Powiązane: Wybory samorządowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki