REKLAMA

Asbis liczy na udany czwarty kwartał

2020-11-05 11:20
publikacja
2020-11-05 11:20
fot. Krystian Maj / FORUM

Asbis, który ma za sobą dobry, trzeci kwartał liczy, że czwarty również będzie mocny. Z optymizmem podchodzi do perspektyw na 2021 rok - poinformował dyrektor ds. ryzyka i relacji inwestorskich Costas Tziamalis.

"Czwarty kwartał tradycyjnie jest najsilniejszy. Spodziewamy się, że to się powtórzy i że to będzie mocny kwartał. Wyniki października były mocne" - powiedział Costas Tziamalis podczas telekonferencji.

Wskazał, że spółka śledzi decyzje rządów poszczególnych krajów w sprawie potencjalnego lockdownu.

"Na podstawie podejmowanych decyzji nie widzimy, by wprowadzane środki mogły wpłynąć na wyniki w czwartym kwartale" - powiedział Tziamalis.

W trzecim kwartale 2020 r. zysk netto Asbisu przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 10,4 mln USD wobec 4,6 mln USD rok wcześniej. Przychody wzrosły w tym czasie o 33,9 proc. do 619,7 mln USD.

"To był najlepszy trzeci kwartał w historii Asbisu. Notowaliśmy wzrosty sprzedaży na wszystkich rynkach" - powiedział dyrektor.

Narastająco po trzech kwartałach przychody grupy wzrosły o 20 proc. do 1,5 mld USD, a zysk netto zwiększył się o 109,6 proc. do 15,1 mln USD.

W okresie pierwszych trzech kwartałów 2020 roku największy udział w przychodach grupy miały kraje byłego ZSRR (ponad 53-proc. udział) oraz Europy Środkowo-Wschodniej (blisko 26 proc. udziału). Największe przychody, biorąc pod uwagę kraj, wypracowano w tym okresie w Rosji (288,2 mln USD). Przychody w Polsce wyniosły ponad 46,1 mln USD (wzrost o 82 proc. rdr).

Pod koniec października Asbis podwyższył prognozę zysku na 2020 rok i obecnie zakłada, że wyniesie on pomiędzy 23-25 mln USD, a nie 18-20 mln USD jak planował wcześniej. Zgodnie z prognozą przychody ze sprzedaży mają wynieść pomiędzy 2 mld USD a 2,2 mld USD.

Asbis z optymizmem podchodzi do perspektyw 2021 roku.

"Jesteśmy optymistami, jeśli chodzi o przyszły rok. Chcemy nadal wykorzystywać nasze silne strony. Otrzymaliśmy już wstępne plany na 2021 rok z naszych oddziałów i są one obiecujące, dają podstawy do optymizmu" - powiedział Tziamalis.

Dodał, że za wcześnie wyrokować, jak rozwinie się sytuacja. Spółka oczekuje jednak, że otoczenie biznesowe się ustabilizuje, a pandemia będzie pod kontrolą.

Asbis Enterprises to dystrybutor produktów IT na rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Firma jest również producentem kilku marek własnych. (PAP Biznes)

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki