Ankieterzy exit polls byli niemile widziani w lokalach

PKW nie chciała wpuszczać ankieterów do lokali wyborczych - mówi przedstawiciel firmy przygotowującej badania exit polls. Andrzej Olszewski, ekspert IPSOS, zwracał uwagę w TVP Info, że lokalne komisje podchodziły do sprawy zdroworozsądkowo, ale były odgórne instrukcje z PKW w tej sprawie.

(fot. RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER / EastNews)

Jak dodaje, po raz pierwszy problem ten był obecny na masową skalę. Z drugiej strony, członkowie lokalnych komisji, mimo instrukcji, często pozwalali ankieterom wejść do środka, choćby po to, by mogli skorzystać z toalety.

Andrzej Olszewski uważa, że wyborców mogli zniechęcić przemoknięci i zmarznięci ankieterzy, którzy chcieli zrobić badanie na dworze. W jego opinii, gdyby można było przeprowadzić badanie w lokalu wyborczym, więcej osób wzięłoby w nim udział.

Ekspert IPSOS uważa, że duża liczba nieważnych głosów w tych wyborach znacząco wpłynęła na różnice między sondażem exit poll a właściwym wynikiem. Ankieterzy mówili na kogo głosowali, a potem mogło się okazać, że oddany przez nich głos jest nieważny.

Powyborcze badanie IPSOS pokazywało, że wybory do sejmików z czteropunktową przewagą nad PO wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Nie ma jeszcze oficjalnych rezultatów, ale na razie wygląda na to, że sondaże nie doszacowały też PSL, które prawdopodobnie będzie miało dużo lepszy wynik niż w badaniach.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/TVP Info/to/buch

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~obywatel_PL

Gdyby Państwo Polskie było faktycznie demokratyczne, to prezydent sam wyszedłby z inicjatywą, że wybory należy powtórzyć. Nie mówię, że miano by je automatycznie powtórzyć, ale samo zachęcenie i wykazanie dobrej woli dużo by zmieniło. A tak widać jak na dłoni, że koalicja rządząca kręci i kombinuje, aby jak najdłużej pozostać u władzy, to już są naprawdę tanie chwyty... Żenujące zachowanie najważniejszych osób w Państwie - prezydenta i premier pt. "Polacy, nic się nie stało". Stało się! 25-lat wolności, tylko czyjej?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~obywatel_2

Najbardziej rozbawiła mnie gradacja wyników PO 179, PiS 169, PSL 159.Leśne dziadki z PKW mogli się trochę wysilić i wpisać trochę inne wyniki.Może się zreflektują i poprawią?

! Odpowiedz
1 7 ~zerro

co tu gadać; intryga grubymi nićmi wyrozumiałości mediów i bezczelnością władz szyta. I tak oto mamy zwieńczenie ćwierćwiecza "wolności" władz. Historia PO raz kolejny zatoczyła koło, jesteśmy w socrealizmie bez części socjalnej; tylko... Gdyby to tak PiS lub SLD to media pejsate zachłystywałyby GW się wściekłością, Aniela oburzona grzmiałaby, Sud Deutsche Zeitung szczekał a tak cisza POwyborcza. Na heim;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl