REKLAMA

5 tematów minionego tygodnia ważnych dla twojego portfela

2020-07-31 13:00
publikacja
2020-07-31 13:00
5 tematów minionego tygodnia ważnych dla twojego portfela
5 tematów minionego tygodnia ważnych dla twojego portfela
fot. Wojciech Kryński / / FORUM

W mijającym tygodniu opisywaliśmy szereg tematów istotnych dla portfeli Polaków. Wybraliśmy pięć, które naszym zdaniem szczególnie warto podkreślić. Sprawdź, czy coś cię nie ominęło!

Jak co tydzień w skondensowanej formie przedstawiamy pięć najważniejszych tematów, które mogą mieć wpływ na finanse osobiste Polaków. Oczywiście zachęcamy do klikania w zamieszczone linki - lektura Bankier.pl to najlepszy sposób, aby być na bieżąco w kwestiach finansowych!

1. Dzieje się w nieruchomościach. Rząd chce dopłacać

W minionym tygodniu opublikowaliśmy też sporo informacji z rynku nieruchomości. Wszystkie poniższe raporty o cenach przygotował Marcin Kaźmierczak:

W ostatnich dniach dowiedzieliśmy się także, ile Polacy wydali na nieruchomości w 2019 r. Poznaliśmy również szczegóły rządowych planów wspierania mieszkalnictwa, w tym dopłat do wynajmu.

2. Bon turystyczny: jak dostać i co przyniesie?

Od 1 sierpnia będzie można realizować pierwsze płatności bonem turystycznym. Za pomocą bonu będzie można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Więcej w środowym artykule „Bon turystyczny. Jak dostać 500 zł na wakacje dla dziecka?” autorstwa Dominiki Florek.

Z kolei Krzysztof Kolany pochylił się nad konsekwencjami jego wprowadzenia. Więcej na ten temat w czwartkowym artykule „Ekonomiczne konsekwencje bonu turystycznego”.

3. Giełdowa lekcja spadania

To był burzliwy tydzień na polskiej giełdzie – wielu początkujących inwestorów boleśnie przekonało się, jak szybko fortuna może się odmienić. Szczególnie widać było to w trakcie czwartkowej sesji na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz rynku NewConnect, grupującym mniejsze spółki. Wiele spółek tylko w ciągu jednego dnia potaniało o 20, 30 a nawet więcej procent!

Analizy przypadków niektórych „gorących” spółek znaleźć można w artykułach Adama Torchały: „Pułapka koronawirusowej hossy” oraz „Te spółki wciąż nie podniosły się po koronakryzysie”.

4. Złoto drogie jak nigdy

Sporo emocji i to raczej pozytywnych przeżyli inwestujący w złoto. Żółty metal w tym tygodniu wyznaczył najwyższe dolarowe ceny w historii, bijąc rekord z 2011 r. W piątek uncja złota kosztowała już 1973 dolara, co przekładało się na 7332 zł. Osobom, które chcą jeszcze „wskoczyć do złotego pociągu”, polecamy poradnik „Jak inwestować w złoto fizyczne” autorstwa Krzysztofa Kolanego.

Sporych wzrostów dostarczyły także ceny srebra. Zdaniem ekonomistów Goldman Sachs oba metale szlachetne jeszcze podrożeją.

5. Morze gotówki zalało Polskę

To nie przypadek, że banknoty 500 zł czy 200 zł spotyka się ostatnio częściej niż przed wybuchem pandemii. Narodowy Bank Polski zalał rynek banknotami o wysokich nominałach. W efekcie wartość gotówki w obiegu jest niemal dwukrotnie wyższa niż jeszcze 5 lat temu.

Więcej na ten temat we wtorkowym artykule „NBP zalał Polskę gotówką. Przybywa głównie wysokich nominałów”.

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (1)

dodaj komentarz
lorelie
Jak inflacja ruszy to będzie ciekawie.

Powiązane: 5 tematów ważnych dla twojego portfela

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki