REKLAMA
NIE PRZEGAP

Fala spadków na GPW. Gwiazdy hossy mocno w dół

Michał Żuławiński2020-07-30 17:35analityk Bankier.pl
publikacja
2020-07-30 17:35
Fala spadków na GPW. Gwiazdy hossy mocno w dół
Fala spadków na GPW. Gwiazdy hossy mocno w dół
/ thetaXstock

Giełdowy czwartek zdecydowanie nie był nudny. Silne wahania obserwowano zarówno na spółkach dużych, jak i mniejszych, w tym tych, które w ostatnich tygodniach święciły triumfy. Czerwona fala objęła także NewConnect.

Na GPW działo się dziś tyle, że wydarzeniami spokojnie można byłoby obdzielić kilka wcale nie tak nudnych sesji. Wspólnym wątkiem dla większości giełdowych historii był kolor czerwony symbolizujący spadki.

Zacznijmy od głównych indeksów. WIG20 stracił dziś 3,36 proc., notując największy dzienny spadek od 21 kwietnia. Wyznaczony na koniec dnia poziom 1763,22 pkt. jest z kolei najniższy od miesiąca.

Do spadków indeksu warszawskich blue chipów dołączyły się niemal wszystkie wchodzące w jego skład spółki. Jedynym wyjątkiem były akcje Orange Polska (0,21 proc.), co wiązać można z komunikatem telekomu o pracach nad utworzeniem spółki światłowodowej. Zdaniem niektórych źródeł Orange mógłby następnie sprzedać część udziałów w takiej spółce.

Najmocniej przecenionym uczestnikiem WIG20 były dziś akcje CCC (-12,38 proc.), których kurs sprowadzony został do najniższego poziomu od 2 miesięcy. O innych spółkach, które wróciły do dawnej giełdowej formy pisaliśmy w artykule „Te spółki wciąż nie podniosły się po koronakryzysie”.

W czwartek mocno traciły także: Tauron (-8,52 proc.), JSW (-8,3 proc.), Alior (-6,44 proc.), PGE (-6,09 proc.) czy Orlen (-5,73 proc.). Najłagodniej taniał dziś CD Projekt (-0,62 proc.), który w dniu rozpoczęcia skupu akcji własnych był liderem obrotów na GPW (253 mln zł).

Spadające gwiazdy koronawirusowej hossy

Jeszcze większe spadki cechowały dziś indeksy mniejszych spółek: mWIG40 (-4,60 proc.) i sWIG80 (-5,40 proc.). W tym pierwszym najmocniej spadały najjaśniejsze ostatnio gwiazdy: Mercator (-17,98 proc.) i Biomed (-14,55 proc.). Szczególnie interesująco wyglądały notowania tej drugiej spółki, która w pierwszych godzinach sesji zaliczyła zarówno dolne, jak i górne „widły”. Jeszcze wczoraj wieczorem lider rankingu popularności spółek poinformował o gotowości do rozpoczęcia Immunoglobuliny anty-SARS CoV-2.

Pełen emocji dzień przeżyli także inwestorzy bacznie obserwujący kurs XTB. Broker, który już wczoraj „zatopił” sWIG80, okazując się „pułapką koronawirusowej hossy”, dziś zanotował spadek o kolejnych 15,9 proc. Akcje XTB wyceniane są na 16,4 zł – to o 12 zł mniej niż na wtorkowym zamknięciu.

Wśród innych spółek potężnymi spadkami odznaczyły się jeszcze Cormay (-31,41 proc.), PCC Exol (-39,25 proc.), Grodno (-24,28 proc.), Global Cosmed (-33,66 proc.), INC (-34,52 proc.) czy Harper (-36,55 proc.).

Pozytywnym bohaterem dnia były z pewnością akcje DataWalk. Wrocławska spółka zdrożała o 15,41 proc. po tym, jak poinformowała o dalszej ekspansji w USA i to nie na byle jakim polu. „Zamówienie dotyczy sprzedaży licencji tymczasowej w celu wsparcia projektu z jedną z sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych w celu analizy i ograniczenia potencjalnych zagrożeń związanych z COVID-19” – podała spółka.

Wyjątkowo dużo działo się dziś także na NewConnect, który zanotował najgorszą sesję w historii. Sesji na małym parkiecie poświęciliśmy dziś osobny artykuł: „Gwałtowne tąpnięcie na NewConnect” autorstwa Adama Torchały.

Historyczne dane z Niemiec i USA

Kluczem do zinterpretowania wydarzeń na warszawskim parkiecie może być sytuacja w Niemczech. Nasi zachodni sąsiedzi pokazali dziś rekordowo słabe i jednocześnie gorsze od oczekiwań dane o PKB w drugim, naznaczonym pandemią kwartale. Niemiecki DAX (-3,45 proc.) był dziś jednym z najsłabszych indeksów w Europie. Niestety, pod tym względem dorównywały mu jedynie WIG20 (-3,36 proc.) oraz WIG (-3,88 proc.).

Historycznie słabe, choć zgodne z oczekiwaniami, dane o PKB napłynęły też dziś z USA. Wall Street może być dzisiaj pod wpływem nie tylko przeszłości, ale i przyszłości. Donald Trump zasugerował, by rozważyć przełożenie rozpisanych na listopad wyborów prezydenckich, do czasu umożliwienia "bezpiecznego i porządnego" głosowania. Zdaniem Trumpa głosowanie pocztą na dużą skalę doprowadzi do sfałszowania wyborów.

Źródło:
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (12)

dodaj komentarz
drzaraza
Nowe leszcze płaca frycowe.
mul_roboczy
Jacy wszyscy mądrzy, cena/zysk itp. .Zastanówcie się ile te "covidowe" spółki dały zarobić. A tak z innej beczki to GPW powinni zamknąć i zaorać, większość dobrych spółek ma wyceny śmieciowe a te które zapisząsobie w strategii, że będą sprzedawać fotowoltaikę , rękawiczki bądź testy ns covid , poleciały w kosmos(faktyczniedo Jacy wszyscy mądrzy, cena/zysk itp. .Zastanówcie się ile te "covidowe" spółki dały zarobić. A tak z innej beczki to GPW powinni zamknąć i zaorać, większość dobrych spółek ma wyceny śmieciowe a te które zapisząsobie w strategii, że będą sprzedawać fotowoltaikę , rękawiczki bądź testy ns covid , poleciały w kosmos(faktyczniedo granic absurdu)
gerth
Sprzedałem większość akcji miesiąc temu (niektóre za szybko - zwłaszcza energetyczne) i cholera się bujam z gotówką od miesiąca nie wiedząc co dalej - czekać na solidną korektę (druga fala) czy iść pasywnie w aktywa (surowce, nieruchomości) czy nawet nie częściowo w konsumpcję (samochód)
obiektywny_komentator
Jedź na wakacje jak zarobiłeś i puść kasę. Takie dorabianie ( "za mało zarobiłem") kończy się zawsze jednakowo A giełda to padlina obecnie. Podbijają na siłę pod drobnych, aby ich wyczesać.
gerth odpowiada obiektywny_komentator
Czyli konsumpcja ;-)) Dzięki za radę.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
masekrut555
może jakąś linie ratowniczą dla samobójców powinni otworzyć

niektórzy nie potrafili sprzedać na samych górkach, teraz nie są w stanie funkcjonować
staryznajomy
A niektóre jak Softblue czy InventionMed dostały rykoszetem przez te pompowane balony.
Mam nadzie, że to kogos cos nauczyc be nie pompowac balonow do C/WK powyzej 5 a sa i takie powyzej 30 skoro sa tansze, zarabiajace i perspektywiczne spółki ja te powyzej.
A taki Getin Holding ma C/WK 0,25
znawca_inwestor
Szkoda że na te twoje wynalazki nie ma krótkiej sprzedaży. Można byłoby szorcić w ciemno po twoim poście - zysk murowany!
toti
A Ameryka na spokojnie hhhhahahaahaha

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki