Goldman Sachs: Złoto i srebro podrożeją jeszcze bardziej

2020-07-28 19:37
publikacja
2020-07-28 19:37
fot. MICHAEL DALDER / Reuters

Bank inwestycyjny Goldman Sachs podniósł swoje prognozy wzrostu cen złota i srebra. W przypadku złota wskazuje na niepewności wokół dolara, dla którego złoto jest alternatywą. W przypadku srebra Goldman Sachs wskazuje na rosnący popyt z branży OZE.

Według nowej prognozy banku, w ciągu roku cena złota wzrośnie do 2,3 tys. dol. za uncję. Poprzednia mówiła o 2. tys. dol. Jeśli chodzi o srebro, to uncja powinna podrożeć do 30 dol., a nie do 22 dol. jak przewidywał bank wcześniej.

Jako główny wzrost popytu na złoto Goldman Sachs wskazuje na sytuację ekonomiczną w Stanach Zjednoczonych, w tym rosnące ryzyko inflacyjne w przyszłości. Przy czym - jak zauważa bank - dzieje się w otoczeniu, wskazującym raczej na deflację, czyli np. przy słabnącym rynku pracy. Paradoksalnie, z im większym ryzykiem deflacyjnym władze zmagają się obecnie, tym większe ryzyko inflacyjne w przyszłości - ocenia Goldman Sachs. To ryzyko - zdaniem banku - będzie windowało popyt na złoto, jako inwestycję alternatywną w warunkach bardzo niskich stóp procentowych w USA.

„Od dawna utrzymujemy, że złoto jest walutą ostatniej szansy, szczególnie w środowisku takim jak obecne, w którym rządy deprecjonują swoje waluty fiducjarne i obniżają realne stopy procentowe do najniższych w historii” - napisali analitycy Goldman Sachs.

Według banku, srebro będzie ciągnięte do góry notowaniami złota, ale także lepszymi perspektywami dla OZE. Jak przypomina Goldman Sachs. 15 proc. popytu na ten metal pochodzi z sektora fotowoltaiki.

Zarówno europejski Zielony Ład, jak i klimatyczne plany Joe Bidena (kandydata Demokratów na prezydenta USA) zakładają podwajanie co roku mocy paneli słonecznych - przypomina Goldman Sachs. Według banku, w innych zastosowaniach, m.in. w elektronice popyt na srebro także nie słabnie. Kruszec w ciągu ostatnich tygodni podrożał o prawie 30 proc. - przypomina Goldman Sachs.

Złoto od tysięcy lat rozpalało emocje, ale w ostatnich dniach są to emocje szczególne. Dolarowe ceny metalu pobiły maksimum z 2011 r., prognozy zapowiadają kolejne rekordy, zaś klienci w wielu krajach - w tym w Polsce - ruszyli do mennic po monety i sztabki. 

Jeżeli nie widzisz ankiety poniżej, kliknij w ten link

(PAP/BPL)

wkr/ dym/

Źródło:Bankier24
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (16)

dodaj komentarz
drzaraza
He, he , BIS dał zgodę. Już nie da się opanować chaosu.
Obecna "polityka" monetarna jest prosta jak budowa cepa - ten jest lepszy kto ma szybsze i wydajniejsze drukarki .
Jak złoto pokona 2000$ to droga na 2800$ jest otwarta.
ryszard_mlynarski
Od samego tytułu artykułu odpadł mi napletek. Jak GS mówi że coś będzie no na pewno grają już w drugą stronę.
drzaraza
Taki ruch na zlocie . Czy to wczoraj był ten poniedziałek w którym w BIS - banku który rządzi światem , spotyka sie 60 prezesów bankow i otrzymują wskazówki co maja robić i jak o członków,załozycieli?
drzaraza
W tym przypadku stawianie czerwonych łapek bez komentarza to zwykły trolling.
prs
Nie widac psioczacych komentarzy opozycji o niedobrym NBP ktory nakupil zoltego zanim poszlo w gore..
Bank jest ze 3 miliardy dolarow do przodu na kursie..

To musi bolec..
jes
Tym razem nie ściemniają czy już chcą sprzedawać? Jak chcą sprzedawać to nieźle na tym popłyną - już się nie da tym sterować - wszędzie drukują.
liczygrosz
Oczywiście, że nie ściemniają. Prowadzą działalność charytatywną i chcą, żeby wszyscy korzystali z ich rad i zarabiali pieniądze ;-)
open_mind
Oto wielka tajemnica Wiary: Złoto, Srebro - a nie drukary!
mknowak
A mi się wydaje że jeszcze nie tym razem.... coś te rekomendacje są podejrzane może ja jakiś inny jestem ale jak Goldman i inni wielcy mówią kupuj to coś mi śmierdzi. Ten kryzys jeszcze uda się "oszukać" i system przetrwa zrobią znowu ludzi w ...ula w sumie to już robią inflacją. A cena złota i tak jest A mi się wydaje że jeszcze nie tym razem.... coś te rekomendacje są podejrzane może ja jakiś inny jestem ale jak Goldman i inni wielcy mówią kupuj to coś mi śmierdzi. Ten kryzys jeszcze uda się "oszukać" i system przetrwa zrobią znowu ludzi w ...ula w sumie to już robią inflacją. A cena złota i tak jest cały czas manipulowana i jak wielkie banki powiedzą dość to zacznie cena spadać.
jes
Aż się zakochałeś w swoim wierszyku, żę będziesz nas katował przez rok.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki