REKLAMA

Gwałtowne tąpnięcie notowań na NewConnect

Adam Torchała2020-07-30 16:25, akt.2020-07-30 17:53redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-07-30 16:25
aktualizacja
2020-07-30 17:53
Gwałtowne tąpnięcie notowań na NewConnect
Gwałtowne tąpnięcie notowań na NewConnect
/ gpw.pl

Główny indeks rynku NewConnect - NCIndex - zanotował dziś gwałtowny spadek aż o 15 proc. Była to najgorsza sesja w 13-letniej historii tego indeksu.

Aż o 15 proc. w dół poszły na czwartkowej sesji notowania NCIndeksu. To historyczny moment, bowiem nigdy wcześniej indeks ten nie notował tak mocnych spadków. Przeceny na dzisiejszej sesji były mocniejsze niż w trakcie "pierwszej bessy" z września 2007 roku, a także koronawirusowego krachu z marca bieżącego roku. Mocne spadki obserwowaliśmy także na GPW, choć tam sesja nie miała aż tak dramatycznego przebiegu.

Wzrosty na czwartkowej sesji zanotowało tylko 19 spośród 184 spółek wchodzących w skład indeksu. W przypadku aż 84 firmy spadki przekraczały 10 proc., w 30 przypadkach skala przecen przekraczała 20 proc. Najsłabsza spółka - Present24 - traciła 40,6 proc.

fot. / / Bankier.pl

Gwałtowne spadki indeksu to przede wszystkim "zasługa" fatalnej postawy największych spółek "małej giełdy". Spośród 20 firm z największym wpływem na NCIndex, aż 19 zanotowało spadki, 18 z nich o ponad 10 proc. Lider pod względem udziałów - Bloober - stracił blisko 12 proc. Drugi pod tym względem Photon potaniał o 17 proc., trzeci JRHolding zaliczał z kolei 13-proc. przecenę.

Słabo radzili sobie także liderzy wzrostów z ostatnich dni. O 34 proc. taniał Biomass, 36 proc. traciła Boruta. Akcje Biomaximy taniały o 26 proc., choć spółka pokazała świetne wyniki. Te jednak nie sprostały wygórowanym oczekiwaniom. To podobny scenariusz, jaki wczoraj oglądaliśmy na XTB, które po rekordowych półrocznych wynikach straciło 30 proc. 

fot. / / Bankier.pl

Wydaje się, że to właśnie te dwie ostatnie spółki podłożyły iskry pod przecenę. NewConnect ma za sobą okres wielkich wzrostów, tylko w tym roku NCIndex zyskał 120 proc., a przypomnijmy, że mowa o indeksie, w którego skład wchodzą 184 spółki. Nawet po dzisiejszych spadkach aż 9 podmiotów z NewConnect ma tegoroczną stopę zwrotu na poziomie przekraczającym 1000 proc.(!), mediana dla rynku wynosi +67,5 proc.(!!). Przed dzisiejszą sesją statystyki te były jeszcze wyższe.

Szerokie grono spółek zwielokrotniło swoją wartość, choć de facto wiele z nich nie pokazało pod to fundamentów. Gwałtowne spadki mogą świadczyć o tym, że inwestorzy wystraszyli się, iż na samym spekulacyjnym paliwie notowania mogą już nie pójść w górę, a nie wszystkim spółkom uda się uzasadnić skokowy wzrost wyceny wynikami czy poprawą perspektyw. Okazało się, że nawet spółki pokazujące świetne wyniki (jak wspomniana dwójka) po publikacji raportów notują spadki, ponieważ oczekiwania były dużo wyższe. Szerzej zagadnienie to opisywaliśmy w artykule "Pułapka koronawirusowej hossy".

W skali wcześniejszych wzrostów NCIndeksu i wielu spółek dzisiejsze spadki są ledwie rysą. Paniczna wyprzedaż, jaka pojawiła się po południu, pokazuje jednak chwiejność rynku. Przypomnijmy, że w ostatnim czasie gwałtownie wzrosły nie tylko notowania, ale i obroty, których suma zwiększyła się kilkukrotnie (w samym czerwcu 1030,7 proc. rdr). NewConnect to rynek zdominowany przez drobnych inwestorów i wielka hossa na nim zbiegła się z dopływem świeżych inwestorów na rynek z powodu koronawirusowej zmienności i cięcia stóp. 

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (24)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
inwestorka3
Może to akcja naked short selling akcjami pożyczonymi XTB? ( i nie tylko). Tak zrobili w USA w 2008 i teraz w marcu 2020 ( dobrze udokumentowany materiał na YT szukać Robert Steele short selling). Nie wiem czy w Polsce też są takie opcje na XTB, ale ta zwała wygląda na klasyczną zabawę krótką sprzedażą ( zobaczcie, ze na walutach spokój...)
skaurus
Świeży klienci, te nowe konta w biurach maklerskich no i w XTB którymi się tak chwalono muszą być bardzo zadowoleni.
Piękna lekcja pokory od właścicieli kasyna dla młodych adeptów nauki w szkole chciwości i nadziei.
staryznajomy
USA odbiło nasdaq na plusie, sp500 delikatny minus. Ci co dzis kupowali na -30% jutro beda odkupywac na +30%.
Panika jest złym doradcą.
adrian76
Już na ostatniej bessie w marcu się przejechałem. Teraz podziękuję i postoję tzn. za nic nie będę sprzedawał swoich akcji. A jak spadnie do dna z połowy marca? To sprzedam franki i dokupię akcji... z dodrukiem nikt nie wygrał, musi iść w górę przy ujemnych realnych stopach procentowych.
Jedyne pytanie na teraz to nie "czy"
Już na ostatniej bessie w marcu się przejechałem. Teraz podziękuję i postoję tzn. za nic nie będę sprzedawał swoich akcji. A jak spadnie do dna z połowy marca? To sprzedam franki i dokupię akcji... z dodrukiem nikt nie wygrał, musi iść w górę przy ujemnych realnych stopach procentowych.
Jedyne pytanie na teraz to nie "czy" ale "gdzie" trzymać kapitał - w akcjach, ziemi, czy złocie!?
sebastian_successful_investor
CUDO komentarz Adrian!!!
Ja tez dokupuje...bo napompowane akcje zamienie na piapierki z glowami polskich postaci, a te na fizyczne nieruchomosci, las...itp.
kszpo
Bras teraz zaczyna rajd pewnie nawet i tym nie słyszeliście ale już niedługo
khh
I nie chcemy slyszec, mozesz sobie skupic wszystko, smacznego :)
obiektywny_komentator
Wydaje się klarować pomału najbardziej prawdopodobny scenariusz tąpnięcia na giełdach światowych. Zacznie się od lokalnych rynków ( przykład zachowania DAX-a dzisiaj czy naszego NewConnect). Jak trup będzie się ścielił już gęsto, dopiero wtedy pociągnie w dół Wall Street. Za bardzo oni nafaszerowani sterydami z FED-u.

Powiązane: Newconnect

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki