REKLAMA

Banki centralne ograniczyły zakupy złota. Czy na długo?

Krzysztof Kolany2021-04-12 14:37główny analityk Bankier.pl
publikacja
2021-04-12 14:37

Pierwsze dwa miesiące 2021 roku przyniosły najmniejsze od dekady zakupy złota w bankach centralnych – wynika z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Sytuacja może jednak ulec zmianie w następnych miesiącach.

Banki centralne ograniczyły zakupy złota. Czy na długo?
Banki centralne ograniczyły zakupy złota. Czy na długo?
/ NBP

Od początku roku banki centralne sprzedały netto 16,7 ton złota. Było to w znacznej mierze efektem transakcji ze stycznia, gdy sporej redukcji rezerw dokonała Turcja (o 17,2 ton). W lutym turecki bank centralny (TCMB) rzucił na rynek kolejne 11,7 ton kruszcu, co łącznie daje sprzedaż rzędu 52,7 ton w ciągu czterech miesięcy.

Równocześnie warto mieć na uwadze, że Turcja jest specyficznym krajem, ponieważ przepisy pozwalają bankom komercyjnym utrzymywać część rezerwy obowiązkowej w złocie. Jeśli więc zestawimy razem oficjalne rezerwy walutowe kraju i rezerwy banków, to przez ostatnie cztery miesięcy Turcja zwiększyła swoje rezerwy o 2,6 ton netto.

Natomiast w lutym istotnych zakupów złota dokonały tylko cztery banki centralne. Władze monetarne Indii powiększyły swoje rezerwy o 11,2 ton, Uzbekistanu o 7,2 ton, Kazachstanu o 1,6 tony, a Kolumbii o pół tony.

Niemniej jednak słaby początek 2021 roku nie musi oznaczać, że banki centralne krajów rozwijających się porzuciły politykę zwiększania rezerw złota. Aktywne na rynku pozostają banki centralne Indii (który w marcu dokupił 6,5 ton złota), Kazachstanu, Serbii oraz Uzbekistanu.

W kwietniu do tego grona dołączyły Węgry, których bank centralny dokupił aż 60 ton królewskiego metalu, potrajając swój stan posiadania. To drugie w ostatnich latach tego typu posunięcie Madziarów – w październiku 2018 r. ogłosili dziesięciokrotny wzrost rezerw, startując z poziomu zaledwie 3,1 tony.

Plany kontynuacji programu zwiększania rezerw złota podtrzymuje także kierownictwo Narodowego Banku Polskiego.

- Chciałbym, żeby złoto w jeszcze większym stopniu znalazło się w naszych rezerwach. W przyszłej kadencji zarządu banku rezerwy złota powinny się podwyższyć z 9 proc., co jest średnią światową, do 20 proc., co jest średnią europejską. – powiedział Glapiński 15 stycznia. Dwa miesiące później dodał, że jego zdaniem NBP powinien kupić jeszcze co najmniej 100 ton złota.

Narodowy Bank Polski posiada obecnie 228,7 tony złota, z czego 105 jest składowanych w skarbcach  NBP (po „repatriacji” części rezerw przechowywanych wcześniej w Banku Anglii). W latach 2018–2019 polskie rezerwy złota zostały zwiększone o 125,7 tony (wzrost o 122%), przy czym w 2018 roku NBP zakupił 25,7 tony, natomiast w 2019 roku kolejne 100.

Banki centralne dokonały rekordowych zakupów złota w roku 2019, gdy kupiły aż 553,4 tony królewskiego metalu. Był to największy wynik (pomijając jednorazowe ujawnienie chińskich rezerw złota w 2015 r.) od przynajmniej 19 lat prowadzenia statystyk przez WGC i prawdopodobnie najwięcej od upadku systemu z Bretton Woods 46 lat temu. Rok temu oficjalne rezerwy złota globalnie zwiększyły się już „tylko” o 291,6 ton.

KK

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Telefon: 697 660 684

Tematy

Komentarze (23)

dodaj komentarz
sel
Wszyscy i wszystkie banki , kupują złoto i srebro tylko po cichu..
Właśnie ujawniono, że Chiny kupiły 3600 ton złota tylko ładnie się to ubiera w słowa że manipulują na rynku walutowym kupując dolara w "złocie" za 180 mld $ zamiast wprost napisać 3600 ton złota.??? Dolar jest nie wymienialny na złoto od 50 lat i przez
Wszyscy i wszystkie banki , kupują złoto i srebro tylko po cichu..
Właśnie ujawniono, że Chiny kupiły 3600 ton złota tylko ładnie się to ubiera w słowa że manipulują na rynku walutowym kupując dolara w "złocie" za 180 mld $ zamiast wprost napisać 3600 ton złota.??? Dolar jest nie wymienialny na złoto od 50 lat i przez cały ten czas jego możliwości wymiany spadały i spadają dzisiaj nawet nie 5 %.. Dlatego trzeba się gimnastykować żeby kupić prawdziwe złoto w tak śmiesznej cenie.. gdy papierowego śmiecia jest 97% w obrocie na świecie ..
Tak samo NBP niby kupił jakieś złoto ale fizycznie nie wiadomo czy kiedykolwiek je dostanie.
mamracje
uważam, że bank centralny nie powinien raportować zakupów złota
i powinien tak jak w turcji zezwolic komercyjnym na przechowywanie zlota jako zabezpieczenie.
a po cichu namawiać wojsko by mialo żołd w złocie na jakieś pół roku dla wszystkich żołnierzy a banki komercyjne by miały zabezpieczenie w srebrze.
remo87
Złoty zegarek sprzedam, 18K, XVIII wiek ciekawy technicznie.
the_mind_renewed
Od kogo chcesz zajumać.
the_mind_renewed odpowiada the_mind_renewed
Może Nowakowi?
sel odpowiada the_mind_renewed
Obajtek łyka takie na śniadanie..
the_mind_renewed
A w USA Znowu następna runda stymulacyjna jest rozsyłana, strach się bać, bo już zapowiadają następną i następna rundę. W końcu uruchomią nowy dochód podstawowy, i puszczą pierdylionową inflacje przemieszają wszystko aż system zgrzytnie i zarzęzi. A dzisiaj widziałem jak potomkowie z czarnego lądu wykonywali tradycyjny taniec A w USA Znowu następna runda stymulacyjna jest rozsyłana, strach się bać, bo już zapowiadają następną i następna rundę. W końcu uruchomią nowy dochód podstawowy, i puszczą pierdylionową inflacje przemieszają wszystko aż system zgrzytnie i zarzęzi. A dzisiaj widziałem jak potomkowie z czarnego lądu wykonywali tradycyjny taniec obrzędowy na dachu policyjnego samochodu, dawniej w afryce takie dokonywali przed namiotem wodza.
the_mind_renewed
Rząd powinien to oficjalnie zalegalizować jako etniczny taniec zwyczajowy. Powinna być wniesiona poprawka do konstytucji USA.
the_mind_renewed
KONCENTRUJ SIĘ NA OCHRONIE MAJĄTKU: Czyli (ratuj się kto może) Światowy zegar właśnie rozpoczął „wybijać północ”
Zamiast koncentrować się na potencjalnej cenie złota mierzonej w dolarach, inwestorzy powinni martwić się o zachowanie swojego majątku w aktywach rzeczywistych znajdujących się poza upadłym systemem finansowym. 
Niezależnie
KONCENTRUJ SIĘ NA OCHRONIE MAJĄTKU: Czyli (ratuj się kto może) Światowy zegar właśnie rozpoczął „wybijać północ”
Zamiast koncentrować się na potencjalnej cenie złota mierzonej w dolarach, inwestorzy powinni martwić się o zachowanie swojego majątku w aktywach rzeczywistych znajdujących się poza upadłym systemem finansowym. 
Niezależnie od tego, jaką cenę osiągnęły złoto i srebro, historia udowadnia, że ​​jest to ostateczna forma zachowania bogactwa. 
Tym razem nie będzie inaczej. Dlatego w nadchodzącym kryzysie metale szlachetne będą najlepszym zabezpieczeniem przed bezprecedensowym globalnym ryzykiem.
Wzrost złota od 2000 roku w żaden sposób nie odzwierciedla masowego drukowania pieniędzy, jakie widzieliśmy w tym stuleciu oraz całej historii monetarnej świata.
jpelerj
Jak władza sie ewakuuje, to po pierwsze zabiera ze sobą złoto. Może to jest wytłumaczenie chęci zakupów co poniektórych :-)))

Powiązane: Złoto

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki