REKLAMA
PILNE

Zarobki kobiet w IT. Oczekiwania kontra rzeczywistość

2021-04-07 11:25
publikacja
2021-04-07 11:25
Zarobki kobiet w IT. Oczekiwania kontra rzeczywistość
Zarobki kobiet w IT. Oczekiwania kontra rzeczywistość
fot. dotshock / / Shutterstock

No Fluff Jobs przedstawił raport ilustrujący sytuację kobiet w IT w 2021 roku. Jak wynika z badania, najczęściej zatrudnione są w testingu, specjalizują się w Javie i JavaScripcie i przed podjęciem zatrudnienia studiowały kierunki informatyczne. 

Kobiety w IT najczęściej pracują jako testerki. "Na początku 2021 roku to testing stał się najpopularniejszą specjalizacją, w której działają kobiety w IT, natomiast frontend i backend spadły odpowiednio na drugą i trzecią pozycję w zestawieniu. Tuż za "wielką trójką" znalazły się fullstack i UX/UI (...)", podają autorzy raportu. 

Juniorki w IT zarabiają od 3 do 4 tys. zł netto, a oczekiwałyby kwoty wyższej od 5 do 6 tys. zł. Mocno oczekiwania różnią się w przypadku średniego doświadczenia, gdzie realnymi stawkami jest 5-6 tys. zł netto, a oczekiwanymi - 10-15 tys. zł netto.

Zarobki kobiet w IT względem ich poziomu doświadczenia (kwota netto)
Poziom doświadczenia Realne zarobki Oczekiwane zarobki
Stażysta 2000-3000 zł 4001-5000 zł
Junior 3001-4000 zł 5001-6000 zł
MID 5001-6000 zł 10 001-15 000 zł
Senior 10 001-15 000 zł 10 001-15 00 zł
Expert 10 001-15 000 zł >20 000 zł
Źródło: Raport No Fluff Jobs "Kobiety w IT 2021"

Jeśli chodzi o najpopularniejsze technologie i frameworki to najczęściej kobiety wykazywały znajomość Javy (15 proc.). Na drugim miejscu uplasował się JavaScript (12 proc.), a za nimi Python (11 proc.) i SQL (11 proc.). 

Z kolei na pytanie "co jest dla ciebie ważne w pracy" nie od razu padała odpowiedź "zarobki". Okazuje się, że specjalistki IT cenią przede wszystkim dobrą atmosferę (66 proc.), a następnie wysoką wypłatę)(65 proc.). Równie ważna jest możliwość rozwoju oraz możliwość pracy zdalnej. 

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Co demotywuje kobiety podczas pracy? Niemal co 3. kobieta w IT deklarowała, że odeszła z pracy ze względu na brak nowych wyzwań (29 proc.). Znamienne, że respondentki, które chcą znaleźć zatrudnienie w branży, liczą na to, że w IT czekają na nie nowe wyzwania zapewniające osobisty rozwój. Nowe wyzwania i rozwój osobisty dla jednej i dla drugiej grupy badanych kobiet zdają się być gwarantem dobrej przyszłości zawodowej", komentuje Marta Steiner Head od Product&Marketing No Fluff Jobs. 

WS 

Źródło:
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
michalb7
I oczywiście to wina mężczyzn, że niektóre kobiety nie potrafią negocjować zarobków przez co mają niższe.
hfjdj
To nie jest kwestia negocjacji. Kobiety słabo programują.
ravauw
Znam jedna dziewczyne od pythona( prawie senior), ktora nie mogla wyjsc poza 5k na reke, zmienila firme 2 razy i nic, wkurzyla sir zmienila miasto i ma 2x wiecej a dalej pracuje zdalnie...
wojteks102
'Znamienne, że respondentki, które chcą znaleźć zatrudnienie w branży, liczą na to, że w IT czekają na nie nowe wyzwania zapewniające osobisty rozwój'

Czy ktoś z IT mógłby się wypowiedzieć na ten temat?
Wydaje mi się to dosyć dziwne, ponieważ zawsze myślałem, że typowo w programowaniu właśnie są wyzwania i to takie
'Znamienne, że respondentki, które chcą znaleźć zatrudnienie w branży, liczą na to, że w IT czekają na nie nowe wyzwania zapewniające osobisty rozwój'

Czy ktoś z IT mógłby się wypowiedzieć na ten temat?
Wydaje mi się to dosyć dziwne, ponieważ zawsze myślałem, że typowo w programowaniu właśnie są wyzwania i to takie pojawiające się dosyć regularnie. A rozwój osobisty o naukę nowych języków i rozwiązań technologicznych tylko to potwierdza. Zawsze też zostaje rozwinięcie o działalność w branży blockchain gdzie zarobki są wiemy jak pokaźne.
herrflick
Problem polega na tym, że idziesz do pracy po to by rozwiązywać problemy Twojego pracodawcy, a nie po to by realizować potrzeby samorozwoju. Możesz np. trafić do projektu napisanego w archaicznej wersji języka, z kodem spaghetti, bez testów, z dziwnymi rozwiązaniami. Bywa to bardzo frustrujące i często kończy się to zmianą pracy Problem polega na tym, że idziesz do pracy po to by rozwiązywać problemy Twojego pracodawcy, a nie po to by realizować potrzeby samorozwoju. Możesz np. trafić do projektu napisanego w archaicznej wersji języka, z kodem spaghetti, bez testów, z dziwnymi rozwiązaniami. Bywa to bardzo frustrujące i często kończy się to zmianą pracy (na ogół zmiana pracodawcy jest najprostszym sposobem zmiany projektu).
januszbizensu
Są sytuacje jak wyżej a są sytuacje gdzie robisz podobny projekt po raz N^x, wtedy po prostu jest mniej obszarów do rozwoju po części się go składa ze znanych i sprawdzonych rozwiązań. Relatywnie mało firm i klientów poszukuje innowacji, są wręcz firmy które stawiają 100% na pracę odtwórczą. Dosłownie odwzorowywanie czegoś co odniosło Są sytuacje jak wyżej a są sytuacje gdzie robisz podobny projekt po raz N^x, wtedy po prostu jest mniej obszarów do rozwoju po części się go składa ze znanych i sprawdzonych rozwiązań. Relatywnie mało firm i klientów poszukuje innowacji, są wręcz firmy które stawiają 100% na pracę odtwórczą. Dosłownie odwzorowywanie czegoś co odniosło już sukces, każda z tej sytuacji prowadzi do tego, że projekt jest mniej ambitny i ciężko się przy czymś takim rozwijać. Szczególnie jak tysiące razy rozwiązałeś podobne problemy a do zrobienia masz w praktyce to samo tylko z innymi wymaganiami/specyfikacją. To tak w skrócie i uproszczeniu.

Powiązane: Zarobki w IT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki